XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
No 13. līdz 15. februārim
Tā mums gāja XVI Starptautiskajā Masku tradīciju festivālā Vecumniekos Komentēt
20. janvāris, 13:11
ATSKAITE par danču nakti Ģikšos 17.-18.janvārī Komentēt (1)

Inese Roze, Ģikšu Danču nakts rīkotāja
Foto Ziedonis Reņģītis

Tā. Te nu es sēžu, kožu pildspalvā un domāju, ar ko sākt. Palasīju, ko esmu rakstījusi pagājšagad – neticēju savām acīm – ak dies, ak dies, ko tik cilvēks nevar sarakstīt tādā transa stāvoklī... 

Tātad, pirmais neapstrīdamais fakts – Danču nakts ir sākusies, notikusi un beigusies, kas jau ir pozitīvs fakts pats par sevi, jo pirms danču nakts es parasti kādu laiku veltu, lai baidītos, arī šogad. Andris saka – kas tur ko baidīties, bet, es domāju, ka liela daļa no jums man piekritīs, ka jābaidās ir, kā saka mūsu draudzene Ilze Č. – neies jau to vieglāko ceļu – ja var ciest, tad jācieš. Un, ja no mūsu ģimenes neviens cits negrib to uzņemties, tad jābaidās ir man.

22. decembris, 18:58
Bluķa vakars Vecrīgā Komentēt

21.decembra vakarā Vecrīgā, Rātslaukumā, pulcējās ļaudis, lai, kā ik gadu šai laikā, svētītu gadu miju. Lai izvilktu bluķi pa Vecrīgas ielām, lai iedomātu ikkatru Latvijas novadu, sētu, saimi, lai svētītu Saules atgriešanos. Gaismas atgriešanos.

Bungu, dūdu un tauru skaņu, mirdzošu lāpu un starojošo saulīšu pavadīts, Bluķa vilcēju pulks devās ceļā - apkārt Mengalvju namam, patlabanējai Latvijas prezidenta mītnei, apkārt Okupācijas muzejam, pa Grēcinieku ielu, protams, un pa Vaļņu ielu, pāri Līvu laukumam, pa Zirgu ielu un visam Doma laukumam apkārt. Te , pašā Ziemassvētku tirdziņa vidū, Bluķa vilcējus sagaidīja un jautrām danču melodijām priecēja mūsmīļe viesi, Līvānu Ceiruleiša maskotie muzikanti.

Tālāk jau pa Jaunielu un cauri Rīgas domes apakšzemes ejai skanošais, dziedošais, mirgojošais gājiens atgriezās Rātslaukumā, kur pašā domes durvju priekšā bija sagatavota vieta Bluķa ugunskuram. Vēl trīs rituālie apļi ap gunskura vietu un nu paši bluķi tika likti uz galiem, stiprināti ar vēlējumiem un tad arī bluķu ugunkurs iedegās jo spoži.

Un turpinājās svēki ar dziesmām, dančiem, rotaļām. 

Lai gaismas bagāts jaunais Saules gads! KALADŪ!!!

Teksts: Gunta Saule
Foto: Agris Priedītis

31. oktobris, 12:59
Veļu vakars Kokneses pilsdrupās Komentēt

Ceturtdienas vakarus, kurus agrāk sauca par piektvakariem, agrāk svētījuši un svinējuši... Arī 30.oktobra vakars tāds bija. DABA kopā ar koknesiešiem svētīja un svinēja veļu laiku. Svētīja un svinēja. Teica paldies senčiem un godāja tos.

Veļu vakara stāsts Kokneses pilsdrupās

4. oktobris, 22:59
Baltu vienības uguņu nakts Juodkrantē, Dzintara līcī Komentēt

Ik pavasari Kuršu Nērijā, Jodkrantē pulcējas un čakli strādā skulptoru pulciņš, lai ikviens no viņiem Dzintara (Gintaro) līcī atstātu pa niedru skulptūrai, dažs pat divas... Visu vasaru šīs skulptūras priecē garāmgājēju acis, bet rudenī, 22. septembrī, tās tiek svinīgi atdotas ugunij, šādi pavadot Rudens vienādību Sauli un atzīmējot Baltu Vienības dienu, kā arī godinot senčus un viņu atstāto mantojumu. 

Foto: Jordi NN 

1. jūlijs, 11:49
Latgales bērnu un jauniešu folkloras nometne „Garā pupa” Komentēt

Anna Kārkle, Līvānu folkloras kopas "Ceiruleits" vadītāja

No 18. līdz 21.jūnijam Līvānu 1.vidusskolas Laimiņas sākumskolā notika Latgales bērnu un jauniešu folkloras nometne "Garā pupa", kurā piedalījās bērni un jaunieši no Līvāniem, Jaunsilavām, Rudzātiem, Preiļiem, Vārkavas, Sīļukalna, Krāslavas, Izvaltas, Vaboles un Jēkabpils.

Folkloras nometne "Garā pupa", kura bija sarīkota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Līvānu novada domes, Līvānu 1.vidusskolas un Līvānu BJC atbalstu, pulcināja bērnus un jauniešus jau vienpadsmito gadu pēc kārtas.

Nodarbību saturs un formas tika izvēlētas atbilstoši bērnu un jauniešu  vecumam - caur dziesmu, rotaļu, caur spēlēm, sarunām un praktisku darbošanos seno amatu meistardarbnīcās. Folkloras nometnes programma bija ieplānota tā, lai bērni varētu cits citu labāk iepazīt, sadraudzēties un šādā labdabīgā gaisotnē iegūt kopdarbības pieredzi ar skolotājiem un vietējā reģiona teicējiem un muzikantiem. Ikdienas nodarbību saturs bija veltīts padziļinātai folkloras apguvei zinošu un talantīgu skolotāju vadībā. Darbojoties Latgales bērnu un jauniešu folkloras nometnē "Garā pupa", amatnieku vadībā, bērniem bija iespēja apgūt iemaņas aušanā, keramikā, jostu un doņu cepuru  pīšanā, lupatu paklāju tamborēšanā u.c. Tautas mākslas studijas „Dubna” vadītāja Inese Valaine ierādīja aušanu celos. Ar prieku bērni iesaistījās "Čaklo roku pulciņā", ko vadīja Helēna Ērgle, Evita Kleina un Renāte Andiņa. Ar aizrautību bērni darbojās keramikas nodarbībās Eleonoras Pastares vadībā. Pie rokdarbnieces Žannas Vilcānes varēja mācīties pīt jostas, tamborēt lupatu paklājus vai darināt doņu cepures. Brīnišķīgi darbiņi tapa radošajā darbnīcā "Garās pupas raibie raksti", kuru vadīja skolotāja Kristīne Lude. Īsts piedzīvojumu bija tikšanās ar zemessargu Rihardu Utinānu.

Nometnes laikā ikvienam bija iespēja iemācīties kāda latviešu tautas mūzikas instrumenta -- kokles, ermoņiku, stabules, dūdu spēles prasmi.  Kokles spēli varēja iemācīties ar folkloras kopas "Raksti" vadītājas Vitas Tallas palīdzību. Skolotāja Dace Prūse nometnes dalībniekiem mācīja līgotnes un Jāņu rotaļas. Lieli palīgi bija folkloras kopas "Ceiruleits” dalībnieki. Agnese Kārkle vadīja vijoļspēles nodarbības, Oskars Bērziņš - stabules spēles nodarbības, Mairis Iesalnieks mācīja muzicēt ar akordeonu un ermoņikām, kā arī palīdzēja apgūt dūdu spēles pamatus. Danču vakarā tika izdejots vesels ducis danču. Paši mazākie bērni aizrautīgi darbojās "Lielajā rotaļniekā", ko vadīja skolotāja Helēna Ērgle.

Ciemojoties Ezeru mājās, tika izzinātas  pirts gudrības un Zaļās aptiekas noslēpumi zāļu sievas un pirtnieces Kristīnes Šišlovas vadībā. Ikvienam bija iespēja izpērties lauku pirtī un baudīt peldi pie pirts esošajā Silavu ezerā. Liels paldies visai Rubeņu ģimenei par brīnišķīgo dienu, viesmīlību, sirsnību un ilgstošo sadarbību!

Paldies visiem, kuri gādāja lai nometne izdotos! Lai dziesma par Garo pupu skan visu gadu līdz pat nākamajai vasarai!

Man bij viena balta pupa
Nezināju, kur stādīt…

10. maijs, 11:56
Kokneses ziņģe Komentēt

Nu jau trešo gadu Kokneses Ziņģe pulcēja lielu skaitu dalībnieku. Apmēram 160! Daži jauni, citi jau iepazīti no iepriekšējiem gadiem. Kopā - raibs un krāšņs deķis. Esam dzirdējuši daudz ziņģu. Dažas zināmas, citas - nedzirdētas. Būs ko ziņģēt un priecēt sirdi!

Koncerts ilga 2 stundas un 45 minūtes. Varētu likties, ka ilgi, bet tas aizskanēja viegli un brīvi. Dziedošās kopas mainījās un garlaicīgi nebija.

Paldies visiem, kas piedalījās! Paldies atbalstītājiem un skatītājiem!

Inguna Žogota un folkloras kopa "Urgas" 

23. marts, 18:12
Lielās dienas sagaidīšana un svētīšana Rīgas Arkādijā un Līvu laukumā Komentēt

20.marta rītā kā ik gadus, jau kādu septīto gadu pēc kārtas, labu brīdi pirms saullēkta brīža ļaudis pulcējās Arkādijas parka liepu aplī - ar vienotu domu - sagaidīt un sveikt Lielās dienas sauli. Ar daudzveidīgām, visu Latvijas novadu Saules sveicināšanas un saukšanas dziesmām lēkta brīdis tika iezīmēts. Tad devāmies mutes mazgāt tuvējā pret austrumiem tekošajā strautā, ēdām sarkanās odziņas veselībai un spirgtumam visa gada gaŗumā, un gājām putnus dzīt prom mežā, no mājām laukā... Vēl šūpoļu kāršana, rotāšana un šūpošanās, olu kaujas un Lielās dienas rīta mielasts, saules danči un pāri visam pavasara prieks.

Tas līksmi turpinājās arī sestdienas, 22.marta, pusdienas laikā. Tad pavasara atnākšana tika svinēta un daudzināta Līvu laukumā. 

13. decembris, 16:00
Starp divām saulēm Komentēt
31. oktobris
Stāstu vakars Veļu laikā Komentēt
31.oktobra pievakarē, kad tumsa jau ietinusi pasauli, koknesieši nāca pulkā stāstus stāstīt.
SALA MĒNESIS

Visi mazi krūmi raud,
Vasariņu vadīdami;
Priedes, egles, tās neraud,
Tās mūžam zaļas stāv,
Tās mūžam zaļas stāv,
Lai ir ziema, lai vasara.

/2820-2, Sasmaka (Ārlava)/