Foto galerijas
Deju raksti Dainu kalnā izrakstīti

Sestdien, 9. jūlijā, Dainu kalnā folkloras svētkos "Deju raksti Dainu kalnā" pulcējās folkloras kopas no dažādiem Latvijas novadiem, lai popularizētu tradicionālo deju un demonstrētu to savdabību un dažādību. Neraugoties uz karsto laiku, ar degsmi tika izdejotas gan Latgales, gan Kurzemes, gan Zemgales un Vidzemes senās dejas un rotaļas, kā arī savus deju soļus izrakstīja jaunieši no Akhmetas pilsētas Gruzijā. Pasākumā piedalījās LU folkloras deju kopa "Dandari", Jelgavas "Dimzēns", Saldus "Medainis", Siguldas "Senleja", Valkas "Sudmaliņas", kā arī pārstāvji no Rīgas Danču kluba.

Pirms deju koncerta Turaidā notika arī tradicionālās dejas meistarklase, kurā dejas pamatprincipus un pamatsoļus atgādināja un mācīja LU folkloras deju kopas "Dandari" vadītāji Dace Circene un Ilmārs Pumpurs. Jaunas atziņas par dejotprasmi ieguva ne tikai pasākuma apmeklētāji, bet arī folkloras kopu dalībnieki.

Vislielākā līksmība un dejotprieks bija sadancošanas daļā, kad ikvienam bija iespēja pašam iemācīties un izdejot senās dejas, basām kājām baudot karsto vasaras pēcpusdienu Turaidā.

Turaidas muzejrezervāts izsaka pateicību Siguldas novada domei un Valsts Kultūrkapitāla fondam par finansiālo atbalstu svētku organizēšanā.
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA 2011

XXIV Starptautiskais folkloras festivāls "Baltica 2011" no 2. līdz 6. jūlijam notika Lietuvā - Panevežu, Kupišku, Ukmerģes un Širvintu rajonu pašvaldībās un Viļņā. Tie ir plašākie, sabiedrībā iecienītākie un pasaulē pazīstamākie tradicionālās kultūras svētki Baltijas valstīs, kas rūpējas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību. Festivāla tēma šogad bija "Ģimene".

Savā pastāvēšanas laikā, sākot ar 1987.gadu, festivālam ir izveidojusies stabila tradīcija, un tas ir atpazīstams plašā sabiedrībā. Savukārt tradicionālās kultūras kopējiem šie svētki allaž ir jaunas iedvesmas avots turpmākai darbībai. Festivāls iekļaujas CIOFF organizācijā un norit saskaņā ar tās apstiprināto kalendāru. CIOFF - pasaulē ievērojamākā Starptautiskā folkloras festivālu un tradicionālo mākslu organizāciju padome - ir UNESCO dalīborganizācija, un tajā ir iesaistījušās ap 80 pasaules valstis.

Festivālā piedalījās 46 lietuviešu folkloras kopas, dziedošās ģimenes un viesi no Itālijas (Terra del Sole), Meksikas (Ballet folklorico de Occidente), Moldovas (Plăieşii), Krievijas (Zabava), Slovēnijas (Strmol), Tanzānijas (Arnolds Chiwalala) un Igaunijas (Ilolatse ja emad). Latviju festivālā pārstāvēja Līvānu novada ģimeņu kopa, kurā apvienojušās ģimenes no folkloras kopām „Ceiruleits”, „Turki”un „Rūžupis veiri”.

Latvijas grupa pirmajā festivāla dienā piedalījās koncertā „Zvirbulis aicina” un citos pasākumos Širvintu novadā. Pirmais pieturas punkts bija Kernave – īpaša vieta, kura liecina par unikālām iznīkušām kultūras tradīcijām, civilizāciju un svarīgiem cilvēces vēstures etapiem. 2004.g. tā iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma šedevru sarakstā. Kernave – vienīgais Baltijas valstīs piecu pilskalnu komplekss, kurā bija pirmā Lietuvas galvaspilsēta. Tikai šajā vietā vislabāk var izjust baltu pirmsvēsturi un Lietuvas valsts sākotni.

Pēc pasākumiem novados svētku viesi devās uz Viļņu, kur norisinājās pārējās festivāla dienas.

3.jūlijā Viļņas Kongresu namā notika Svinīgais festivāla atklāšanas koncerts. No 4.-6.jūlijam rosība valdīja Festivāla pilsētiņā Sereikiškes parkā, kur katru dienu darbojās amatnieku tirdziņš, notika sadziedāšanās, sadancošanās, nacionālās virtuves mielasti, koncerti, tradīciju demonstrējumi un danči.

Rīta cēlienā visi interesenti tika aicināti iesaistīties radošajās darbnīcās Lietuvas Tautas kultūras centrā.

Viesu kolektīvu vadītājiem bija pieņemšana Lietuvas Seimā. Sereikiškes parkā notika arī Noslēguma koncerts
1.jūlijā Lietuvas Nacionālajā muzejā Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2011” ietvaros tika atklāta izstāde „Baltijas tradicionālo tautas tērpu sievu galvas segas”. Izstādē ar saviem darbiem piedalās meistari no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Izstāde Lietuvas Nacionālajā muzejā (Viļņa, Arsenāla gatve 1) būs skatāma visu jūliju.

Braucām mājās ar ļoti labām emocijām. Mūs visus pārsteidza brīnišķīgais festivāla noformējums.

Festivāls bija izdevies!

Paldies par atbalstu Līvānu novada domei! Paldies par sadarbību Latvijas Folkloras biedrībai un Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centram.

Anna Kārkle, foto un stāstījums;

Jeļenas Jekimovas attēlu albumu, lūdzu, skatiet šeit

 

Latgales bērnu un jauniešu folkloras skola GARĀ PUPA

No 27.-30.jūnijam Līvānu 1.vidusskolas Laimiņas sākumskolā notika Latgales bērnu un jauniešu folkloras skola “Garā pupa”. Folkloras skolā piedalījās piecdesmit bērni no Līvānu 1.vidusskolas, Vārkavas vidusskolas, Preiļu Valsts ģimnāzijas, Viļānu vidusskolas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Krustpils pamatskolas, Sīļukalna pamatskolas, Jaunsilavu pamatskolas un Dravnieku pamatskolas, kā arī no Rīgas, Jūrmalas un Siguldas.

Folkloras skola notika jau astoto gadu pēc kārtas un tāpat kā pagājušajā gadā darbojās Līvānu 1.vidusskolā.

Nodarbību saturs un formas tika izvēlētas atbilstoši bērnu un jauniešu vecumam - caur dziesmu, rotaļu, caur spēlēm, sarunām un praktisku darbošanos seno amatu meistardarbnīcās zinošu un talantīgu skolotāju vadībā.

Folkloras skolas programma bija ieplānota tā, lai bērni varētu cits citu labāk iepazīt, sadraudzēties un šādā labdabīgā gaisotnē iegūtu kopdarbības pieredzi.

Par veiksmīgu projekta norisi gādāja projekta vadītāja - Dienvidlatgales bērnu un jauniešu folkloras kopu koordinatore Anna Kārkle.

Ikvienam bija iespēja apgūt latviešu tautas mūzikas instrumentu (kokles, ermoņiku, stabules, dūdu u.c.) spēles prasmi. Kokles spēli bērniem palīdzēja apgūt folkloras kopas ”Raksti” vadītāja Vita Talla. Rīgas skolēnu pils folkloras kopas ”Kokle” vadītāja Dina Liepa pasniedza vijoļspēles un stabules spēles nodarbības, bungu un dūdu grupas “Auļi” dalībnieks Edgars Kārklis mācīja dūdu spēli, Latgales šlāgermūzikas grupas «Baltie lāči» kontrobasists Toms Lipskis vadīja ritma instrumentu, mandolīnas un kontrobasa nodarbības, kapelas “Maskačkas spēlmaņi“ vadītājs Ansis Ataols Bērziņš ierādīja, kā spēlējamas ermoņikas. Savu padomu bubineņa spēles prasmē demonstrēja vecmeistars Jānis Pinups.

Darbojoties Latgales bērnu un jauniešu folkloras skolā ”Garā pupa” amatnieku vadībā, bērniem bija iespēja apgūt iemaņas aušanā, keramikā, rotu gatavošanā u.c.

Tautas daiļamata meistara Māra Maniņa vadībā bērni apguva iemaņas aušanā un mezglošanā. Ar lielu prieku bērni iesaistījās “Čaklo roku pulciņā” (vad. Vita Talla). Keramikas nodarbībās(vad.Eleonora Pastare) katrs bērns izveidoja sev svilpaunieku un izvirpoja māla podus un vāzes. Amatniece Žanna Vilcāne mācīja īpaši smalku darbiņu - cepuru pīšanu no doņiem.

Paši mazākie bērni aizrautīgi darbojās "Lielajā rotaļniekā", kuru vadīja skolotāja Helēna Ērgle.

Katru vakaru bērni jautri griezās deju virpulī. Brīvajā laikā folkloras skolas dalībnieki, izmantojot pārceltuvi, pārcēlās pāri Daugavai, uz Sēlijas zemi, kur tika skandēts Sēlijas dziesmu pūrs.

Īpaši liels paldies jāsaka “Ezeru” māju saimniekiem Terēzijai un Robertam Rubeņiem par brīnišķīgo pasākumu viņu lauku sētā. Kas var būt labāks par “īstu” lauku pirti, peldi ezerā, ugunskuru un ugunskurā ceptiem kartupeļiem!

Folkloras skolas laikā tika dziedātas tautas dziesmas un dejoti latviešu danči. Īpaši jauks bija Pērkonīša ducināšanas maratons.
Folkloras skolas “Garā pupa” noslēgumā izskanēja dalībnieku koncerts “Garās pupas raibie raksti”, kur katrs dalībnieks saviem vecākiem rādīja, ko ir iemācījies nometnes laikā.

Projektu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Līvānu 1.vidusskola un Līvānu novada dome.

Ielīgošana Bastejkalnā 2011.gada 18.jūnijā
Līdz ar pievakres lietus gaisiem Rīgā ienāca Jāņi - ar Ielīgošanas meistardarbnīcu, ar pirmsjāņiem raksturīgo rosību. Rīgas vidū, Bastejkalna pakājē pulcējās laba tiesa Rīgas un Pierīgas folkloras kopu uzburt Jāņu iesvētīšanas gaisotni.
Pulkā eimu, pulkā teku Turaidā

XXVI Latvijas bērnu un jauniešu folkloras svētki „Pulkā eimu, pulkā teku” Turaidas diena 2011.gada 22. maijā.

Bija tik laba sajūta, redzot, ko mūsu bērni māk, ar kādu prieku dzied, dejo un spēlē un ir lepni par savas tautas tradicionālās kultūras mantojumu!
Rīgas bērnu folkloras klubs KUKURAGĀ

Jau otro gadu Rīgā, VEF Kultūras pilī reizi mēnesī notiek radoša darbošanās bērnu folkloras klubā KUKURAGĀ. Kluba vadītāja Ieva Bērziņa aicina talkā savus kolēģus, Rīgas un dažkārt arī novadu kopu dalībniekus un dažādu bērniem saistošu praktisku nodarbību vadītājus, lai bērniem tikšanās Kukuragā būtu gana saistoša, tradicionālo kultūru, - rotaļu, deju, dziesmu un stāstu, izzinoša, gadalaikam atbilstoša un radoša.

Cepu, cepu kukuli, ko braukt ciemā
Dienvidlatgales un Sēlijas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Līvānos
Lielā diena Rīgā - Arkādijā un Bastejkalnā
Lielās dienas Saullēkta gaidīšana un svētīšana Arkādijā, foto: Andrejs Broks, pilnu galeriju skatīt šeit, un dienas svinēšana Bastejkalnā, foto: Andris Kapusts, pilna attēlu galerija skatāma šeit
XII Starptautiskajā Masku tradīciju festivālā Viesītē
No 12.-13.februārim Viesītē norisinājās XII Starptautiskais Masku Tradīciju festivāls, kurš, kā katru gadu, noslēdzās ar Meteņu svinēšanu.
Foto: Dāvis Markus un Andris Kapusts.
Folkloras godi - 2010
2010.gada 20.novembrī Siguldas pilsētas kultūras namā Folkloras godos tika pasniegtas Folkloras Gada balvas.
No Katrīnām līdz Andrejiem
Rīgas un novadu kopu koncerti VEF Kultūras pilī un Jāzepa Mediņa Rīgas 1.Mūzikas skolā 2010.gada 27.un 28.novembrī.
Foto: Inguna Vilmane un Kārlis Pakārklis
Bārta
Bārta
Bārta
Bārta
Berendejka
Berendejka
Berendejka
Berendejka
Dimzēns
Dimzēns
Dimzēns
Dimzēns
Laiksne
Laiksne
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Vilkači
Vilkači
Atmini Saules kauju. Karavīru daudzinājums
Ūsiņdiena Talsos

Daži attēli no 2010.gada Ūsiņu svinēšanas Talsos.

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS