XXI
STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS
norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī
Līvānu novadā
Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.
Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00.
Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!
Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" - muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.
Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.
Ir daudzas vērtības ar ko Latvija var lepoties pasaules mērogā. Viena no tām ir tradīcijas, kas kaut kur dziļi iekšā mūsos snauž vai ir mazliet piemirsušās.
Lai atjaunotu Zemgales tradīciju, kad Meteņos (februāra mēnesī) kažokos saģērbušies vīri – BUDĒĻI ar konusveidīgām rudzu cepurēm galvās, kas simbolizēja pēdējo labības kūli, kurā paslēpies auglības gars no pagājušās ražas, devās no mājām uz mājām, tādējādi nesdami katrai sētai izdošanos un auglību, kas nepieciešama nākošajam saimniecības gadam.
Projektu realizē biedrība „Zemgales Mantojums” ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Zemgales Plānošanas reģiona un folkloras kopas “Tīrums” atbalstu. BUDĒĻU masku atjaunošana Zemgalē ir arī dāvana Latvijas simtgadei, lai parādītu, ka Zemgalē vēl ir vīri kā ozoli, kas var pulcēties vienkopus lielā BUDĒĻU gājienā 2018.gada februārī! Aicināts ir ikviens interesents, kas vēlās atjaunot Zemgales tradīciju un piedalīties kopīgās aktivitātēs. Tikai pateicoties katra līdzdalībai, mēs varēsim to izdarīt.
Dodiet ziņu, ja vēlaties savā pusē organizēt meistarklasi, kurā parādīt un iemācīt cepuru pīšanu un izstāstīt par BUDĒĻU gājieniem.
Papildus informācija: Dace Žuromska, projekta vadītāja m. tālr. 26518208
Monika Ozoliņa
valdes locekle
Biedrība «Zemgales Mantojums»
Visi mazi krūmi raud,
Vasariņu vadīdami;
Priedes, egles, tās neraud,
Tās mūžam zaļas stāv,
Tās mūžam zaļas stāv,
Lai ir ziema, lai vasara.
/2820-2, Sasmaka (Ārlava)/