Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Folkloras kopu pasākumi
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Talsos mašīnball – kulšen un ballešan Komentēt

2017. gada 9. septembrī no plkst .13:00 Latvijas Lauksaimniecības muzejā notiks īsteni ražas svētki Kurzemē, Talsos “Mašīnball – kulšen un ballešan!”

9. septembris
Talsi
Gunta Saule
, 09.09.2017
lasīt vairāk
Svētki ģimenēm Turaidas pilī Komentēt

6. augustā plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā notiks gadskārtējie svētki ģimenēm “Šodien Turaidas pils pieder bērniem!”, kam šogad izvēlēta tēma “Senie stāsti”.

30. jūlijs, 12:31
Gunta Saule
, 30.07.2017
lasīt vairāk
Tautas lietišķās mākslas izstāde “Latviskais gars” Komentēt
No 14. jūlija līdz 27. augustam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” būs apskatāma izstāde “Latviskais gars”, kurā apvienojušās visas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas, piedāvājot apmeklētājiem kvalitatīvu un daudzveidīgu tautas lietišķās mākslas izstādi.
18. jūlijs, 14:49
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”
Gunta Saule
, 18.07.2017
lasīt vairāk
Kokneses Ziņģe Komentēt
ZIŅĢĒTĀJU UN STĀSTNIEKU VAKARS
2017. gada 8.aprīlis, plkst.15.00
Kokneses kultūras nams


Kokneses folkloras kopa „Urgas”, kas dibināta 2005.gadā ar ziņģēšanas tradīciju pirmoreiz iepazinās Viļānos. „Ziņģētāju un stāstnieku vakars” Viļānos ir ziņģu dziedāšanas un stāstu stāstīšanas iedvesmotājs, kas arī koknesiešus pamudinājis saukt visus ziņģētājus un stāstniekus kopā. 2017.gadā "Kokneses Ziņģe" notiek jau 6.reizi
8. aprīlis
Koknese
Gunta Saule
, 08.04.2017
lasīt vairāk
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs atklāj apmeklētājiem restaurēto Liepājas ostas noliktavu Komentēt

Piektdien, 24. martā plkst. 14.00 Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā notiks restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana.

24. marts, 14:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 24.03.2017
lasīt vairāk
Folklora pirms 120 gadiem un tagad: aizmirsti vārdi un jaunatrastas dziesmas Komentēt

18. martā plkst. 12.00 tikšanās ar folkloras draugu kopu “Savieši” izstādē “Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā iestāde” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī 32.

18. marts, 12:00
Rīga, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2017
lasīt vairāk
Dūdu darbnīcas Komentēt (9)
2017.gada sākumā plānojam organizēt praktiskās apmācības, kuru laikā interesentiem būs iespēja izgatavot dūdas.
1. janvāris
Drabeši
Gunta Saule
, 01.01.2017
lasīt vairāk
Pirmo bluķi Rīgā vilks Brīvdabas muzejā Komentēt
Bluķa vakars Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks 18. decembrī, no plkst. 13:00 līdz plkst. 17:00.
18. decembris, 18:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.12.2016
lasīt vairāk
Pasākumi Latvijas novados RSS
Dekšārēs skanēs krogus dziesmas un stāsti ( 8. februāris 2014. 15:00 ) Komentēt drukāt

8.februārī plkst. 15:00 Viļānu novada Dekšāru pamatskolas zālē (Nākotnes ielā 2, Dekšāres, Viļānu nov.) notiks XII Ziņģētāju un stāstnieku vakars, kur šogad gan kolektīvi no Latvijas, gan viesi no Lietuvas un Igaunijas skandēs krogus dziesmas un stāstus. 

Ik gadu februāra otrajā sestdienā ap 200 dalībnieku sanāk kopā „Ziņģētāju un stāstnieku vakarā”, kur ziņģētāji izpilda 2-3 paaudzēs mantotās dziesmas, bet stāstnieki tik ticami stāsta pa pusei nopietnus, pa pusei nenopietnus atgadījumus no dzīves, ka nevar īsti izprast, cik tajos patiesības, cik izdomas. Šogad pasākumam izvēlētā tēma ir „Krogus dziesmas un stāsti”, tāpēc vakars noteikti būs interesants un lustīgs.
 
Lai gan stāstnieki ir pieteikušies nelielā skaitā – Elizabete Kudiņa (Preiļu nov. Saunas pag.), Inta Birziņa (Lubāna), Gunta Siliņa (Bauskas nov. Vecsaule), Edmunds Packevičs (Madona) un Jāzeps Garančs (Cesvaine), tomēr nav šaubu, ka izsmiešanās garantēta, klausoties stāstus par to, kādi pārsteigumi gadījušies kāzās vai  ceļā uz krogu, vai kā noteikt, ka krogū jau diezgan būts un laiks doties mājup. Vislabākais stāstnieks būs tas, kurš no nieka „izpūtīs” lielu notikumu.
 
Savukārt ziņģētāji kā ierasts piedalīsies kuplā skaitā – Dekšārēs kopskaitā sabrauks 25 ziņgētāju grupas un individuālie izpildītāji. Vairākas folkloras grupas un ansambļi uz ziņģu vakaru ierodas katru gadu un publika tos jau ir iemīļojusi.
 
Šogad skatītājus priecēs gan Viļānu KN lauku kapela „Bumburneicys” (vad.Vivita Skurule) un Viļānu KN krievu dziesmu vokālais ansamblis „Sudaruški” (vad.Laura Reksne), gan Viļānu novada Dekšāru pagasta lauku kapela „Sovejī” (vad.Janīna Juste) un Dekšāru pagasta vīru kopa „Kūzūls”, Kārsavas novada Salnavas kapela „Sābri” (vad.Elvīra Bleive) un kapela „Malnavas muzikanti”, Varakļānu KN folkloras kopa (vad.Kristīne Strode) un Barkavas folkloras kopa „Madava” (vad.Terēsija Pelša), 

Preiļu novada Saunas pagasta etnogrāfiskais ansamblis „Naktineica” (vad.Anita Fedotova) un Vecsaules pagasta folkloras kopa „Vecsaule” (vad.Sarmīte Zandere), Lubānas lauku kapela „Meldiņš” (vad.Andris Dzenis) un Nagļu pagasta ziņģētāju kopa „Skreine” (vad.Veneranda Rimša), Zvirgzdenes lauku kapela (vad.Valentīna Ruciņa) un Izvaltas pagasta folkloras kopa „Izvoltīši” (vad.Anda Leikuma), Cesvaines folkloras kopa „Krauklēnieši” (vad.Baiba Putniņa) un Aglonas folkloras kopa „Olūteņš” (vad.Marta Bicāne), kā arī individuālie ziņģētāji Anita Rutule (Nagļi), Aija Inča un Ināra Pāvulsone (Barkava).

Muzikanti ieradīsies ne tikai no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, bet  arī no kaimiņzemēm – kapela „Radvija” no Lietuvas (pilsēta Radvilski) un Pērnavas ermoņiku spēlmaņu klubs "Pärnumaa Lõõtspillihaigete Selts" no Igaunijas.

Protams, ziņģētājiem un stāstniekiem ir sarūpētas gan uzvarētāju un skatītāju simpātiju balvas, gan organizatoru un pārsteiguma balvas, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Viļānu novada domes, Viļānu kultūras nama, Tautas muzikantu biedrības u.c. sadarbības partneru finansiālajam atbalstam.

Vairāk kā desmit gados ziņģētāju un stāstnieku vakaros ir iegūti un apkopoti nozīmīgi mūsdienu folkloras tradīciju materiāli, kas līdz gada beigām pārtaps informatīvā izdevumā „Ziņģes un stāsti”.

Ziņģētāju un stāstnieku vakara  mērķis ir popularizēt mūsdienu folkloru kā sabiedrības kultūras sastāvdaļu, veicināt tautas tradīciju saglabāšanu un pārmantojamību, kā arī nodrošināt izglītošanas un pieredzes apmaiņas procesu starp Latvijas novadu un ārvalstu ziņģētājiem un stāstniekiem. Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003.gadā Madonas rajona Barkavā. 

XII Ziņģētāju un stāstnieku vakara „Krogus dziesmas un stāsti” norise 

8.februārī Viļānu novada Dekšārēs: 

15:00 – 18:00  Ziņģētāju un stāstnieku koncerts/ konkurss
18:30 – 19:00  Uzvarētāju sumināšana
19:30 - Danči (lustēšana un mielošanās ar līdzi paņemtiem „groziņiem”)

Sīkāka informācija par pasākumu: Iveta Dukaļska, Tautas muzikantu biedrības valdes priekšsēdētāja, tālr. 29167594   

FOTO:
1_ Barkavas folkloras kopa „Madava” Ziņģētāju un stāstnieku vakarā Viļānos 2013.g. Foto no Tautas muzikantu biedrības arhīva.
2_ Kapela „Malnavas muzikanti” Ziņģētāju un stāstnieku vakarā Viļānos 2013.g. Foto no Tautas muzikantu biedrības arhīva.
3_ Rēzeknes novada Ozolaines pagasta folkloras kopa „Zeile” Ziņģētāju un stāstnieku vakarā Viļānos 2013.g. Foto no Tautas muzikantu biedrības arhīva.
4_ Pērnavas ermoņiku kluba dalībnieki, festivālā piedalās pirmo reizi un arī kopā spēlē tikai kopš 2012.gada. Foto no Pērnavas ermoņiku kluba arhīva.
 
 
Informāciju sagatavoja
Maija Upeniece,
Tautas muzikantu biedrības pārstāve
T. 29333245

Informatīvais atbalsts - Latvijas Folkloras biedrība
Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
VILKU MĒNESIS

Baltu puķu ceriņš auga
Bāleliņa pagalmâ.
Tur saulite miglu meta,
Vaj bij ziema, vaj vasara.

>>><><<< 

Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu jau DIVPADSMITO!!! reizi organizē stendu pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX, kas notiks no 25. līdz 29. oktobrim notiks Polijā – Katovicē. Arī šogad Latvijas folkloras kustības dalībnieki ir aicināti pārstāvēt savu organizāciju vai mūziķu apvienību (vai arī piedalīties individuāli) šajā tradicionālās un pasaules mūzikas forumā, strādājot Latvijas stendā. Pilnu gadatirgus pasākumu programmu un detalizētu informāciju varat aplūkot šeit: https://www.womex.com/

Sīkāka informācija par līdzdalību Latvijas stendā - LMIC