Pasākumi Latvijas novados RSS
MEŽOTNES PILSKALNA SVĒTKI ( 21. maijs 2011. ) Komentēt drukāt
Rundāles novadā 2011. gada 21.maijā 13.00 Lielupes kreisajā krastā

2011. gada 21.maijā Rundāles novadā norisināsies Mežotnes pilskalna svētki, kurus rīko Rundāles novada dome sadarbībā ar Zemgaļu kultūras biedrību „Upmale”. Svētku veltīti zemgaļu vēsturiskā novada Upmales pagātnei un tradīcijām , kuras ir saistošas mūsdienu pasaulē.

Svētku atklāšanā norisināsies Lielupes līcī. Šogad svētku norisē piedalīsies divi vēsturiskie kuģi: kuršu laiva „Retra” un vikingu kuģis „Pardus”. Labvēlīgos laika apstākļos norisināsies kuģu regate. Pie Lielupes Mūsu viesi – Zemgaļu vēstures klubs „Semigallia” no Jonišķiem gatavos vienkoča laivu.

Mežotnes baznīcā tiks atvērta Bauskas Novadpētniecības muzeja ekspozīcija „Zemgaļu mantojums”, kurā varēs iepazīties ar senlietām no muzeja krājumiem. Par zemgaļu sadzīvi un kultūru stāstīs vēsturnieks, Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja galvenais speciālists Raitis Ābelnieks. Turpat varēs aplūkot arī Paula Stelpa fotoizstādi.

Bijušajā senpilsētas vietā – amatnieku apmetnē varēs iepazīties ar vēstures biedrību veidotajām senā dzīvesveida rekonstrukcijām. Amatnieki rādīs apģērba darināšanas, rotkalšanas, ādas apstrādes, ēdiena gatavošanas prasmes. Piedalīsies amatnieki – podnieces Laura Ikerte un Vēsma Ušpele, celu audēja Anita Ķipsne, kalējs Aleksandrs Belševics, rotkalis Māris Braže, kokgriezējs Ādolfs Šudeiķis. Ar dabīgās kosmētikas noslēpumiem iepazīstinās Ilze Pavslovska. Daļu no šīm prasmēm varēs izmēģināt apmeklētāji, kā arī iegādāties dažādus viduslaiku iedzīves priekšmetus. Interesantiem būs iespēja pašrocīgi izkalt Mežotnes pilskalna monētu.

Ar zemgaļu tērpu valkāšanas tradīcijām iepazīstinās festivāla brīvprātīgie palīgi, kuri būs tērpušies pašdarinātos senajos apģērbos, kuru izgatavošana norisinājās ar Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties uz ugunskura gatavotus ēdienus. Senpilsētas virtuvē saimniekos Daira Jātniece no Codes, pie ugunskura pilskalnā – Svitenes saimnieces.

Senajā svētvietā Vīnakalnā pilskalnā folkloras kopas piedalīsies latviešu dievībām veltītajā koncertā, kurā iekļauts arī ugunsrituāls un tautas sadziedāšanās.

Pie Vīnakalna visu dienu darbosies „Baltu klubs”, kura dalībnieki savu baltu filozofijas redzējumu paudīs atbilstoši druīdu sabiedriskajam stāvoklim un kārtai baltu kultūrā, kā arī rādīs īpaši sagatavotā bardu (druīdu dziesminieku) dzejas – muzikāla kompozīcija „Viņš, Viņa un Debesis”.

Mežotnes pilskalna virsotnē norisināsies bruņinieku cīņu demonstrējumi, par ieročiem un karošanas māku stāstīs vēsturnieks Normunds Jērums. Pilskalnā apmeklētājiem būs iespēja šaut ar arbaletu un piedalīties tautas spēlēs - uzstādīt rekordu pakavu mešanā, pa pāriem cīnīties maisu kaujās un izmēģināt komandu sacensības ripas sišanā.

Pļavā blakus senpilsētai pirmo reizi notiks lokšaušanas demonstrējumi un sacensības lokšaušanas veidos „klaut”, „spid-klaut” un „windsor”. Arī skatītāji varēs izmēģināt roku lokšaušanā.

Svētki noslēgsies ar folkmūzikas koncertu Lielupes līcī – folkloras grupas koncertēs uz kuģa. Saulei rietot svētkiem par godu tiks aizdedzināta uguns Lielupes vidū. Ar oriģinālu ugunsšovu uzstāsies Kārlis Jirgens.

Pie Lielupes līča būs amatnieku tirgus, darbosies kafejnīca. Skatītājiem būs iespēja ar laivām pārbraukt no Mežotnes uz Rundāles pusi.

Svētkos piedalīsies vēstures klubi un biedrības „Tērvetes zemgaļi”, „Escalibur”, „Baltic Snakes”, „Primitīvisti”, „Upmale”, folkloras kopas „Skandinieki”, „Leimaņi”, „Laukam pāri”, „Miedlinki”, „Svitene”, „Dreņģeri”, „Vējam kabatā”un „Baltu klubs”.

Svētku programma

Pie Lielupes līča
12.00 – 19.00 Amatnieku tirgus
13.00 Svētku atklāšana
14.00 Folkloras kopa „Svitene”
15.00 Folkloras kopa „Dreņģeri”
19.00 Kuģu regate
20.00 Folkmūzikas koncerts ”Laukam pāri”, „Vējam kabatā”, „Miedlinki”
21.30 Uguns iedegšana Lielupes saliņā

Senpilsētas apmetnē
13.30 – 20.00 Amatu demonstrējumi
Novada virtuve

Mežotnes baznīcā
14.00 Izstādes „Zemgaļu mantojums” atklāšana Mežotnes baznīcā, vēsturnieka Raita Ābelnieka stāstījums

Pilskalnā
13.00 – 20.00 Arbaleta šautuve
14.00 – 19.00 Tautas spēles
14.30 Danči un rotaļas ar folkloras kopu „Leimaņi”
15.00 Bruņinieku cīņu demonstrējumi

Pļavā pie senpilsētas
13.00 - 15.00 Lokšaušana apmeklētājiem
15.30 – 18.00 Lokšaušanas demonstrējumi
sacensības lokšaušanas veidos „klaut”, „spid-klaut” un „windsor
18.00 – 20.00 Lokšaušana apmeklētājiem

Vīnakalnā
16.00 – 17.30 Koncerts, ugunsrituāls un sadziedāšanās
Folkloras kopas „Skandinieki”, „Leimaņi”, „Laukam pāri”, „Svitene”, „Dreņģeri”, „Miedlinki”
18.00 „Baltu kluba” bardu (Druīdu dziesminieku) dzejas – muzikāla kompozīcija „Viņš, Viņa un Debesis”

Ieejas maksa: Pieaugušajiem – Ls 1,00
Pensionāriem, skolēniem – Ls 0,50

www.rundale.lv
Elīna Kūla-Braže tel. 26184631;
 

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS