STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS
norisināsies 2019.gada 16.-17.februārī Ventspils novadā
Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.
Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00.
Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!
Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" - muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.
Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.
Savu jubileju SKANDINIEKI atzīmēs ar koncertu Rīgas Tehniskās universitātes (Kaļķu iela 1) Mazajā zālē 11.novembrī plkst.18:00, piedalīšanos koncertā Strēlnieku laukumā plkst.19:00 un dziesmotu piemiņas brīdi Krastmalā.
Mēs esam savas zemes zinību sargi, kamēr vien mums ir balss. Mēs esam savu senču pēcteči, kamēr vien mēs nesam atmiņas par tiem. Mēs esam savu sentēvu un senmāšu cienīgi vien tad, ja godam dzīvojam. Mūsu balsis skan jau 35 gadus. Tās skanēja kā brīvības cīņas, kā mudinājums kopt sentēvu mantojumu, kā novadu dižuma zīmogi, kā jaunu saucēju skola, kas varēja doties tālāk un saukt kopā savus ļaudis. Mēs skanam novados, kur mūsu ļaudis turpina nu jau savu ceļu, mēs skanam citās zemēs, kā saikne ar dzimteni, mēs skanam dzimtās, kur atgriezās gadskārtu un dzimtas godu tradīcijas, mēs skanam jaunās kopās, kas droši iet pa savas tautas zinību takām, mēs esam atvēruši durvis un nu dziedam kopā ar visu Latviju, ar visiem savējiem.
11.11.11
Ir mūsu kopīgās dziesmas trīsdesmit piektā gadadiena. Gaidīsim savus mīļos draugus vienoties ar mums kopīgā dziesmā Rīgas Tehniskās universitātes mazajā zālē, plkst. 18:00. Pēcāk sadziedāsim pie Strēlniekiem un noliksim sveces ar dziesmu krastmalā.
SKANDINIEKI
Uzziņai
Folkloras draugu kopu „Skandinieki” 1976. gadā dibināja Dainis un Helmī Stalti, tā aizsākot folkloras kustību Latvijā, kas rezultējās folkloras materiālu vākšanas, saglabāšanas un izpētes aktualizācijā, dzīvesveida folklorismā, dziesmotajā revolūcijā, dažādu jaunu folkloras un pētījumu virzienu izveidē utt. Līdzās latviešu kultūras bagātībām, kopjot un popularizējot arī līvu tautas mantojumu, atsākās diskusija par Latviju kā divu lielu kultūru – baltu un somugru – mijiedarbības ūnikumu. Skandinieku sekotāji sastopami ne tikai Latvijā, bet arī trimdas latviešu vidū. Skandinieki ir ne vien daudzu folkloras, mūzikas, deju u.c. grupu iedvesmotāji, bet arī pamatlicēji, mundrinot tālākam ceļam jaunus, zinošus, talantīgus un spēcīgus vadītājus (Ilgu Reiznieci („Iļģi” – postfolklora), Valdi Muktupāvelu („Rasa” – etnomuzikoloģija), Veltu Leju („Dimzēns” – Zemgales tradicionālā kultūra u.c.)) visā Latvijā.
Ar Skandinieku līdzdalību 1987. gadā aizsākās arī starptautiskais folkloras festivāls „Baltica”. Latviešu un līvu kultūras mantojums kā Latvijas lielākā vērtība ar koncertiem, rituāliem uzvedumiem un dalību starptautiskos festivālos ir ticis rādīts gandrīz visās Eiropas valstīs, kā arī ASV, Šrilankā un Austrālijā.
Skandinieku un viņu vadītāju Daiņa un Helmī Staltu veikums ir novērtēts tālu pasaulē un saņēmis augstāko atzinību – Hamburgas F.V.S. fonda Eiropas balvu Tautas mākslā (1993), kā arī augstākos Latvijas un Igaunijas valsts apbalvojumus. Jau septiņus gadus dzimtas mantojumu – Skandinieku vadību – ir uzņēmusies Julgī Stalte.
Kontakti
Julgī Stalte 26474911,
Baiba Vanaga 29145698,
Mēs jūs mīlam, par jums priecājamies un lepojamies, ka esat mūsu kūmas!
Div' bajàri lielijàs
Ziemas daudz nebēdàt.
Viens guļ koka serditê,
Otris sniega kupenâ:
Bite koka serditê,
Rudzits sniega kupenâ.
/Dainu skapis, 27957-5, Jaunjelgavas Sauka/
>>><><<<