Starptautiskie festivāli RSS
Festivāls izskanējis, Metenis prom... drukāt

Četrpadsmitais Starptautiskais Masku tradīcijas festivāls izritinājies, Metenis no kalna nošļūcis. Maskošanās svētki līdz ar Meteņa svētību pa Vidzemes ceļiem izbraukuši. Jā, arī šajos Masku svētkos satikties un kopīgi Meteņus svētīt pa Vidzemes un arī pa tālākiem ceļiem, arī no Kurzemes, Zemgales, Latgales un Rīgas, - no tuvākiem un tālākiem novadiem bijām kopā braukuši. Kā allaž gaidītos, ar lielu rūpību un sirdsdegsmi gatavotos svētkos sanākam, lai maskošanās priekā dalītos un masku noslēpumos iedziļinātos. Lai katrs savu personīgo un kopējo masku mistēriju izdzīvotu. Lai Saules gada ritējumā ierakstītos un ar to atkal un atkal savītos un šo savīšanos apzinātos. Arī ar domu un vēlmi, lai Latvijas masku tradīcijas turpinātos dzīvas arvien. Un arī caur mums. Caur mūsu atbildību un izredzētību.

Šogad Masku tradīciju festivālu uzņēma SENLEJA ar saviem domubiedriem Siguldā un Mālpils MĀLIS Mālpilī un ar savu līdzdalību kopīgos svēkus veidoja un kuplināja masku grupas no visas Latvijas. Masku festivāls sākās 9.februārī Siguldas novada kultūras namā, kur vienlaikus notika Konference par maskošanās tradīcijām un Masku darbnīcas. Kā katru gadu, mazliet skumji, ka vienlaikus, jo visu nevar pagūt un nevar vienlaikus būt divās vietās. Masku darbnīcās katra no dalībnieku kopām rādīja, kā tapušas maskas, dalījās pieredzē un zināšanās par konkrētās maksu grupas saturu, jēgu un būtību.

Savukārt konferencē, kā katur gadu, uzstājās gan ārzemju viesi, gan vietējie masku pētniecības spēciālisti. Andrejs Dorožkins no Maskavas – Vēstures novadpētniecības biedrības „Metsänen kundem” (Meža kopiena) ar stāstījumu par tēmu „Senču pasaule un masku tradīcijas Pievolgā”. Baltkrievijas ciemiņš, muzikants, publicists un tulkotājs Aleksandrs Mikus runāja par Pavasara masku tradīcijām Baltkrievijā. Varam vien vēlēties citugad festivālā sastapt arī maskotos no viņu stāstījumos aprakstīajiem novadiem. Šauļu SALDUVE bija atbraukuši gan ar Masku izrādi „Kāzas”, gan kopas vadītājs Darjus Daknis stāstīja par Šauļu novada maskošanās tradīciju. Latviju konferencē pārstāvēja Sergejs Oļenkins ar stāstījumu par saviem atradumiem un pētījumiem par tautas drāmu „Lodka”, un Aīda Rancāne ar prezentāciju „Dažu lokālo maskošanās tradīciju atjaunošanas festivāla retrospekcijā”

Pēc konferences un Masku meistardarbnīcām masku grupas paši sev un siguldiešiem par iepriecinājumu, devās gājienā no kultūras nama cauri Siguldas centram uz Svētku laukumu, kur notika svinīgā XIV Starptautiskā Masku tradīciju fetivāla atklāšanas ceremonija. Ar Siguldas pašvaldības ļaužu uzrunām un masku „ierakstīšanos” festivālā.

Tā gluži nemanot, dienas pirmā puse jau aizritējusi. Nu ceļš ved tālāk uz citu Vidusvidzemes pērli, Mālpili, kur atgādinādams aicina Mālpils Dzērvju kāsis. Mālpils kultūras namā notika Masku svētku dižnotikums, Masku grupu izrādīšanās.

  Vidzemi pārstāvēja festivāla mājinieki masku grupas Čigāni no Siguldas SENLEJAS un Dzērvju kāsis no Mālpils kopas MĀLIS, Vecīšu tradīciju rādīja un tajā iedzīvojās itin dziļi Katlakalna RĀMUPES un Vidrižu DELVES ļaudis, savukārt ar Andrejbērnu lustēm pulkā nāca Ogres ARTAVA.

Latgalieši, Dagdas OLŪTEŅI, kā vienmēr aizrautīgi izspēlēja Kaitys, Kuozu čiguoni bija braukuši no Rēzeknes VĪTERIEM, vēl citi Čiguoni no Līvānu CEIRULEIŠA.

Zemgale jau izsenis slavena ar Budēļiem, ko tradicionāli azartiski izdzīvo Rīgas GRODU vīri, savā aizrautībā līdzi raudami arī citus. Citādu Budēļu masku grupu bija atvedis Dobeles PUDURIS. Čigānos nāca arī Olaines DZEDZIEDA.

Savukārt no Kurzemes puses redzējām ļoti interesantas, līdz šim varbūt arī masku festivālos neredzētas maskošanās tradīcijas. Somugriskā humora dzirksti, kā dzirdējām no festivāla viesiem, Maskavas apkārtnes somugru pēctečiem, kultūras un tradīcijas pētniekiem, pat nesaprotot valodu, varēts sajust Tārgales līvu kopas KĀNDLA izrādītajā uzvedumā „Sāmsal’s brūt’s”: pikants stāstiņš par to, ka kāds kapteinis savaņģojis jaunu meitu pulku un nu tās vēlas izprecināt. Ar līdz šim masku festivālos nebijušu tradīciju – Miežvilkiem, nāca Rīgas Grodu ģimeņu kopa. Miežvilkos parasti iet gados jauni cilvēki. Iet divos bogos (pulkos), bet vienlaikus. Katram bogam ir savs barvedis, katram bogam savas dziesmas, ko barvedis iedzied un citi atkārto. No Kurzemes bija arī jau daudziem zināmās Ķekatas, kuŗās, kā katru gadu, nāca Rīgas GRODI. Budēļos bija nākuši arī pulciņš Saldus MEDAIŅA.

Ikgadēji Masku festivāla dalībnieki ir Rīgas krievu tradicionālās folkloras kopas. Ģimeņu kopa BERENDEJKA nāca ar Ziemassvētku masku grupu, bet IĻJINSKAJA PJATŅICA izrādīja tautas drāmu „Lodka”.

Ja vēl pakavējamies pie statistikas – dalībnieku kopskaits sniedzās krietni pāri pusotram simtam, un kur nu vēl draugi, skatītāji, lūkotāji, atbalstītāji. Sestdienas vakarā Mālpils kultūras namā zālē, kur notika masku izrādīšanās, brīvas vietas bija pagrūti ieraudzīt.

Masku parādei pa vidu vēl pa dancim tika itin sparīgi iedancots. Un arī individuālo masku parāde izsplēlēta. Te nu mūs uz izbrīnu paķēra Vēži, kas arī dabūja pirmo vietu – vai par drosmi, vai par konkrētās maksas atkalparādīšanos maskoto pulkā. Un visdrīzāk, ka par abiem un arīdzan par atraktīvu izrādīšanos, protams. Tā nu pagāja tas sestdienas vakars. Vēl pusnakts ceļš no kultūras nama uz naktsmājām – caur skaisto, romantiskā ziemas un sniegu rāmuma piestrāvoto parku.

Arī svētdiena atausa sniegota, miglaina, rāma... gluži Metenim atbilstoša. Pēc brokastīm vēl īsas savējo pārrunas par to, kā bijis, kā gājis, kā katra masku grupa jutusies un kā no malas izskatījusies. Tika pausts kāds īsais notikušā kopskats, kopvērtējums un nākotnes ieceru meti, 2014.gadā sagaidot Masku festivālu Rīgā, Eiropas galvaspilsētā.

Tad masku grupas, pa trim vai četrām sadalījušās, devās viesos uz lauku sētām Mālpils apkaimē,  - arī tur svētību, auglību, labas ražas, - ziedošus linus un visādu citādu labu izdošanos nesdamas, vēlēdamas un savos rituālos uzradīdamas. Par to arī svētīgus cienastus saņēmušas un gardu gardām dzirām dzirdinātas.

Un tad jau Masku festivāls pamazām izskan. Jeb, precīzāk, tas pamazām pāriet Meteņu svētīšanā. Ar kopīgu masku grupu gājienu uz Mālpils folkloras kopas iekopto vai atjaunoto svētvietu Saules vārtu kalnā, vietējo Saules ceļa lūkotavu. Tur tiek kurts Meteņu ugunskurs, skan pateicība šim gadam un šim festivāla, tā dalībniekiem un rīkotājiem, doti ziedojumi nākamā gada labvēlībai, sadedzināta šīziema, šimgadam maskas krīt, ieejam atpakaļ sevī. Pamazām. Sajūtas, kas katrai maskoto kopienai savas, pieredze un dalība masku festivālos arī un katram atvišķam cilvēkam sava. Ko katrs maskotais sevī, caur sevi un citās maksās veroties, ar tām sastopoties ieraudzījis, atklājis, no kā atbrīvojies vai tieši otrādi, ko jaunu uzņēmies, tas paliek katram svētku dalībniekam pašam sevī risināms un izzināms. Bet Maskās gribēsies būt atkal un atkal, cituruden, cituziem, citugad...

Ne vienā, ne divās rindās izstāstāms Masku festivāla stāsts. Tik daudz kas paliek starp un aiz rindiņām. Un nakts sapņos, un maskošanās pēcsajūtās.

Tiksimies Masku festivālos Rīgā, Salacgrīvā, Daugavpilī!

Un tiksimies arī Lieldienu kalnā! 

Par festivāla rīkošanu un norisi, kā allaž gādāja Latvijas Folkloras biedrība, Siguldas un Mālpils novada pašvaldības un arī festivāla dalībnieku pašvaldības, kas atbalstīja savējo līdzdalību šai tradicionālās kultūras jomā nozīmīgajā pasākumā.

Par kopīgo svētku radīšanu paldies it visiem, kas ielika šai notikumā kādu daļu savas sirds, laika, zināšanu, domas, vēlmju, klābūtnes, līdzjušanas, kādu rudzu graudu sauju vai kādu sudraba dālderi.

Par finansiālu atbalstu paldies Valsts kultūrkapitāla fondam, Siguldas un Mālpils novadu pašvaldībām!

Maskām posās, maskās gāja un vēl to visu aprakstīja Gunta Saule un fotografēja Dzintra  Šterna (RĀMUPE)

 

XIV Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Sigulgā un Mālpilī
Starptautiskie festivāli RSS
XXII Starptautiskais masku tradīciju festivāls 2021
Vieta: Masku Tradīciju festivāls
Aicinām pieteikt dalību XXII Starptautiskajā masku tradīciju festivālā, kas norisināsies Saulkrastos un būs pieejams visā plašā pasaulē 2021.gada 20. – 21.februārī.

  Norises laiks Programma Dalības nosacījumi
 
Sestdiena, 20. februāris
 
12.00-16.00 Starptautiska masku tradīcijām veltīta konference
vietnē youtube.com/folklorasbiedriba
 
Konference norisināsies zoom platformā un tajā varēs piedalīties jebkurš interesents, kurš pieteiksies, nosūtot e-pastu uz
 
Konferenci varēs vērot LFB yotube kanālā. Konferenci vada masku tradīciju pētniece Aīda Rancāne.
 
18.00 – 20.00    Masku grupu izradīšanās vietnē youtube.com/folklorasbiedriba
 
Masku grupu saietā var piedalīties jebkura masku grupa vai individuāla persona ar 5- 7 min video priekšnesumu. Priekšnesumā var rādīt masku darbības, to meistarošanu, stāstīt stāstus par savu pieredzi tradīcijas pārmantošanā un uzturēšanā, tai skaitā arī atgadījumus iepriekšējos masku festivālos.
 
Video materiālsjāiesniedz festivāla organizētājiem mp4 formātā izmantojot failu apmaiņas vietni failiem.lv līdz 2021. gada 15.februārim, nosūtot informāciju uz e-pastu .
 
 Masku saiets tiks demonstrēts LFB youtube kanālā.
 
21.00 – 22.00 Individuālo masku skate vietnē youtube.com/folklorasbiedriba Individuālo masku skatē ar 1 min video priekšnesumu var piedalīties jebkura persona, kura demonstrē tradicionālo masku darbībā mūzikas pavadījumā (mūziku izvēlas pats izpildītājs).
 
Video materiāls jāiesniedz festivāla organizētājiem mp4 formātā izmantojot failu apmaiņas vietni failiem.lv līdz 2021. gada 15.februārim, nosūtot informāciju uz e-pastu .
 
Skate tiks demonstrēta LFB youtube kanālā. Par priekšnesumiem balsos skatītāji. Uzvarētāju noteiks skatītāju balsojums.
 
       
Svētdiena, 21. februāris
 
10.00 – 12.00 Masku grupu gājieni Saulkrastu ielās, laukumos un namu pagalmos Masku grupu gājienos, kā arī gājieni “Masku ceļā” Mežaparkā notiks svētdien Saulkrastos un tajos, ievērojot visus epidemioloģiskos ierobežojumus, var piedalīties masku grupa no vienas mājsaimniecības vai arī individuālie dalībnieki.
 
Masku grupas dosies gājienā pa individuālajām sētām, kā arī Saulkrastu ielām un daudzdzīvokļu māju pagalmiem. Nav paredzētas kopīgas pulcēšanās, taču visur sagaidīs ugunskurs un cienasti.
 
Pieteikšanās, nosūtot informāciju uz e-pastu
 
12.00 – 16.00   
 
“Masku ceļš” Saulkrastu Mežaparkā – Meteņa ugunskurs, masku ekspozīcija, instalācijas, masku gājieni.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība un Saulkrastu pašvaldība. Atbalsta VKKF.
XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls norisināsies 2018.gadā laikā no 10.-11.februārim Ziemeļlatgalē, Kārsavas novadā.
 

Festivāla laikā notiek masku tēlu izstādes, maskošanās tradīcijām veltīta starptautiska konference, dažādas maskoto grupu izrādes iekštelpās un ārā, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes.
 

Festivāla ieskaņā piektdienas vakarā, 9.februārī, plānots masku grupu koncerts Rīgā, kurā piedalīsies labākās Latvijas un festivāla ārvalstu masku grupas. Galvenās norises notiks sestdien, 10.februārī, Kārsavas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā, svētdien, 11.februārī, ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa, Pavasara atgriešanās gaidīšanas, svinēšanu. Masku gājienā līdztekus festivāla dalībnieku masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Kārsavas vietējie iedzīvotāji.
 

Festivāls notiek kopš 1999.gada un tajā ik gadu piedalās aptuveni 20 masku grupas no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem, viesi no kaimiņzemēm, - Lietuvas un Igaunijas, kā arī no tuvākām un tālākām ārvalstīm. Konferencē piedalās masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un citām valstīm. 

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls notiks Rīgā no 2017.gada 24. līdz 26.februārim. Tas solās būt ļoti interesants, pulcējot ļaudis no tuvākām un tālākām, un pavisam tālām vietām.

Pieteikuma veidlapa saņemama šeit vai rakstot - . Pieteikums dalībai jāiesūta līdz 19.decembrim.

Provizoriskā festivāla programma:

 

XVII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Madonā
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Madona, Madonas novads

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls šogad norisināsies Madonas novadā no 19. līdz 21.februārim. Festivāla programmā ir paredzēta masku tēlu izstāde, konference, dažādas izrādes iekštelpās un ārā, masku skate, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes. Galvenās norises notiks Madonas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī novada pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā Madonas Priežu kalnā ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa svinēšanu. Savukārt masku gājienā līdztekus masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Madonas iedzīvotāji.

Starptautiskais Masku tradīciiju festivāls-2016
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls notiks 2016.gadā laikā no 19.-21.februārim Madonā. To rīko Latvijas folkloras biedrība sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību un Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Folkloras festivāla „Baltica 2015” zīmē - Dainu kalnam 30
Vieta: Baltica , Turaida

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” ietvaros 17. jūlijā plkst. 18.00 Turaidas muzejrezervātā notiks lielkoncerts „Mantojums. Dainu kalnam – 30”, kurā tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir akcentējusi Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un tēlnieks Indulis Ranka iemūžinājis tās akmens skulptūrās. Koncertā piedalīsies 43 Latvijas folkloras kopas no Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Rīgas, ārzemju latviešu grupas: Tallinas „Rēvele” un „Dūdalnieki” no Ziemeļanglijas, kā arī viesi no Igaunijas, Lietuvas, Gruzijas un Portugāles.

Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Latvija
Tuvojas 2015.gada Starptautiskais Masku tradīciju festivāls VECUMNIEKOS
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Vecumnieku novads


Maskošanās tradīcijas, Andris Kapusts un Aīda Rancāne
Ceļā uz Starptautisko Folkloras festivālu BALTICA-2015
Vieta: Baltica

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkurss.

Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu organizē Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkursu. Konkursa mērķis ir veicināt sabiedrības līdzdalību Festivāla sagatavošanā, un noteikt veiksmīgākos ideju pieteikumus, koncepcijas un programmas dažādiem pasākumiem Rīgā. Konkursā var piedalīties ikviena juridiska vai fiziska persona, kā arī fizisku personu grupa ar zināšanām tradicionālajā kultūrā un pieredzi tradicionālās kultūras sarīkojumu veidošanā.

Trīs Baltijas māsas gaida Laimes putnus
Vieta: Baltica , Lietuva

No 30.jūnija līdz 6.jūlijam vairākās Lietuvas pilsētās norisināsies gadskārtējais Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA-2014. Latviju tajā pārstāvēs sēļu folkloras kopa no Dignājas DIGNOJĪŠI aizrautīgās Aīdas Bikaunieces vadībā.

-----------

Paviesojies Latvijā un Igaunijā, pēc trīs gadu pārtraukuma Lietuvā atgriežas starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”, kas atnākdams līdz ar pasaules kultūras mantojuma, tautastērpu, cilvēku spēju un rakstura atšķirību dažādību ienes mūsu dzīvē vairāk krāsu, prieku un līksmu kņadu.

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS