XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Starptautiskie festivāli RSS
Starptautiskais folkloras festivāls Baltica – vēsturiskā dimensija un perspektīva drukāt

2010.gada 2.oktobrī Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā Mazā ģilde norisinājās Starptautiskā konference „Starptautiskais folkloras festivāls Baltica – vēsturiskā dimensija un perspektīva”. Šī tikšanās bija sarīkota, jo Latvijai būs tas gods un atbildība 2012.gadā rīkot 25. festivālu kopš tā sākumiem un Latvijā tas būs 9. festivāls. CIOFF uzsver, ka Baltica ir pasaulē vienīgais festivālu, kuru veido trīs valstis.

Uzsākot sanāksmi, Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts atgādināja, ka Latvijā nule kā sācies Veļu laiks un ar klusuma brīdi un Veļu laika dziesmu aicināja pieminēt aizsaulē aizgājušos teicējus un muzikantus.

Kā pirmajam vārds tika dots muzikologam Arnoldam Klotiņam, vēl reizi uzsverot viņa lomu folkloras nozīmības teorētiskā pamatojuma izveidošanā, savulaik folkloras kustības sākuma gados un pirmo Balticas festivālu laikā. Tolaik tas bija svarīgs atbalsts, lai folkloras kustība iegūtu leģitimitāti un valstisku atzīšanu. Šai reizē Arnolds Klotiņš atgādinot folkloras pamatvērtības – viengabalaino skatījumu uz cilvēku un dzīvi, to, ka no folkloras mūs uzrunā stiprs un pašapzinīgs cilvēks, uzsvēra, ka folkloras kustības dalībniekiem ir būtiski gan apzināties šīs pamatvērtības, gan arī pašiem sevi apzināties par šīs vērtības nesējiem.

Konferences tālākā gaitā tās dalībniekus uzrunāja Rīgas Domes Izglītības, Kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldes priekšniece Dzidra Šmita un pauda kultūras administrācijas pozitīvo attieksmi pret folkloras kustību, kā konkrētu piemēru minot to, ka Rīgā atalgojums ir saglabāts visu žanru amatierkolektīvu vadītājiem. Dz.Šmita novēlēja, turpmākos Balticas festivālus rīkojot izmantot 1988.gada un citu festivālu pieredzi, un pievērst uzmanību arī tam, lai inovācijas ienāktu arī tradicionālās kultūras norisēs.

Tālāk sekoja Andra Kapusta prezentācija– pārskats par iepriekšējo gadu Latvijas rīkotajiem Balticas festivāliem: dalībnieku skaits, tēmas, citas, katram festivālam atšķirīgās īpatnības un raksturs, folkloras kustības izaugsme un galvenās attīstības tendences, kā arī analizēja svētku ietekmi uz plašāko sabiedrību kopumā.

Igaunijas Folkloras padomes pārstāvji vēstīja par viņu rīkoto festivālu kopējo struktūru un organizēšanas principiem. Igaunijā Balticas Festivālus pamatā rīko Igaunijas Nacionālā folkloras padome, kuŗā ietilpst kultūras, izglītības un akadēmiskās iestādes, biedrības, folkloras kopas un festivālu rīkotāji. Protams, ka festivālu rīkošanu aktīvi atbalsta Igaunijas Kultūras ministrija, Igaunijas Kultūrkapitāla fondsun pašvaldības.

Kultūras ministrijas pārstāve Signe Pujāte uzsvēra Latvijas pievienošanās UNESCO Konvencijai par Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu nozīmību, mantotās dzīvotspējas un ilgtspējasaspektā kā vissvarīgāko izcēla tieši tālāknodošanas formu. Folkloras festivāla kopsakarā S.Pujāte aicināja padomāt par to, uz ko, festivālu rīkojot, likt galveno uzsvaru – uz Rīgu vai novadiem, uz dabīgo vai rituālo norisi.

Igaunijas Kultūras ministrijas pārstāvis Eino Pedaniks stāstīja par ministrijas struktūru un par folkloras vietu tajā. Runājot par novadu raksturīgajām īpatnībām un nozīmību valsts tradicionālās kultūras kopainā, viņš uzsvēra pašu novadu ļaužu aktivitātes lomu – tieši caur vietējām pašvaldībām tautai svarīgākās tradicionālās kultūras programmas un projekti nonāk Kultūras ministrijā un saņem finansiālu valsts atbalstu grāmatu uzdošanā, filmu izveidē, gan citādu kultūras izpausmju īstenošanā saistībā ar tradīcijas uzturēšanu un tālāknodošanu.

Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma valsts aģentūras (NKMVA) eksperte folkloras jautājumos Gita Lancere stāstīja par pārmaiņām valsts kultūras struktūrvienībās, kas vēl pirms iepriekšējā Latvijas Balticas festivāla skārusi Latvijas kultūras dzīvi – par Tautas Mākslas centra reorganizēšanu un NMKVA izveidošanu un par to, kā šī centra darbība ir saistīta ar folkloras kustības atbalstu.

Konferences turpinājumā igauņu pārstāvji dalījās pieredzē un atziņās savus Balticas festivālus, it īpaši par šī gada festivālu, rīkojot. Igaunijas Balticas festivāli agrāk notikuši vienlaikus 6-7 vietās. Vienā festivālā aptvert tik daudz vietas ir ļoti sarežģīti, tāpēc šīgada festivālā bija tikai divas galvenās, kā viņi paši to nodēvēja, ligzdas. Viena, kuŗā festivāls sākās, ielidoja, un otra – no kuŗas izlidoja. Tā tas arī notika – sākums bija Viljandi novadā un noslēgums - Tallinā. Festivāla laikā notika trīs Dižkoncerti, - Viljandi, Pērnavā un Tallinā.

Runājot par nākotnes ievirzēm nākamo festivālu rīkošanā tika doti ieteikumi un pārdomas par citu folkloras, piemēram, stāstīšanas tradīcijas iekļaušanu, festivālā. Tāpat svarīgi būtu rīkot viesu kopu koncertus, lai tos varētu redzēt arī paši dalībnieki. Protams, ka daudz kas atkarīgs no tā, cik dienas ilgst festivāls. Jāpiebilst, ka festivālā ar savām idejām un projektiem ir aicināti iesaistīties visi folkloras jomā darbojošies ļaudis un kopas.

Konferences izskaņā Latvijas CIOFF nacionālās sekcijas vadītāja Liāna Ose pateicās visiem tās dalībniekiem par iesaistīšanos, bet īpaši viesiem no Igaunijas par savas pieredzes izklāstu un līdzdalību mūsu festivāla veidošanā.
 

Gunta Saule


Starptautiskie festivāli RSS
XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XIX Starptautiskais Masku tradīciju festivāls norisināsies 2018.gadā laikā no 10.-11.februārim Ziemeļlatgalē, Kārsavas novadā.
 

Festivāla laikā notiek masku tēlu izstādes, maskošanās tradīcijām veltīta starptautiska konference, dažādas maskoto grupu izrādes iekštelpās un ārā, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes.
 

Festivāla ieskaņā piektdienas vakarā, 9.februārī, plānots masku grupu koncerts Rīgā, kurā piedalīsies labākās Latvijas un festivāla ārvalstu masku grupas. Galvenās norises notiks sestdien, 10.februārī, Kārsavas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā, svētdien, 11.februārī, ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa, Pavasara atgriešanās gaidīšanas, svinēšanu. Masku gājienā līdztekus festivāla dalībnieku masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Kārsavas vietējie iedzīvotāji.
 

Festivāls notiek kopš 1999.gada un tajā ik gadu piedalās aptuveni 20 masku grupas no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem, viesi no kaimiņzemēm, - Lietuvas un Igaunijas, kā arī no tuvākām un tālākām ārvalstīm. Konferencē piedalās masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un citām valstīm. 

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls notiks Rīgā no 2017.gada 24. līdz 26.februārim. Tas solās būt ļoti interesants, pulcējot ļaudis no tuvākām un tālākām, un pavisam tālām vietām.

Pieteikuma veidlapa saņemama šeit vai rakstot - . Pieteikums dalībai jāiesūta līdz 19.decembrim.

Provizoriskā festivāla programma:

 

XVII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Madonā
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Madona, Madonas novads

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls šogad norisināsies Madonas novadā no 19. līdz 21.februārim. Festivāla programmā ir paredzēta masku tēlu izstāde, konference, dažādas izrādes iekštelpās un ārā, masku skate, masku gājiens, danču vakars, individuālo masku skate un citas aktivitātes. Galvenās norises notiks Madonas Kultūras namā, pilsētas centrā, kā arī novada pagastu lauku sētās. Festivāla noslēgumā Madonas Priežu kalnā ikviens būs aicināts uz kopīgu Meteņa svinēšanu. Savukārt masku gājienā līdztekus masku grupām tiks aicināti piedalīties arī Madonas iedzīvotāji.

Starptautiskais Masku tradīciiju festivāls-2016
Vieta: Masku Tradīciju festivāls

XVII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls notiks 2016.gadā laikā no 19.-21.februārim Madonā. To rīko Latvijas folkloras biedrība sadarbībā ar Madonas novada pašvaldību un Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Folkloras festivāla „Baltica 2015” zīmē - Dainu kalnam 30
Vieta: Baltica , Turaida

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” ietvaros 17. jūlijā plkst. 18.00 Turaidas muzejrezervātā notiks lielkoncerts „Mantojums. Dainu kalnam – 30”, kurā tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir akcentējusi Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un tēlnieks Indulis Ranka iemūžinājis tās akmens skulptūrās. Koncertā piedalīsies 43 Latvijas folkloras kopas no Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Rīgas, ārzemju latviešu grupas: Tallinas „Rēvele” un „Dūdalnieki” no Ziemeļanglijas, kā arī viesi no Igaunijas, Lietuvas, Gruzijas un Portugāles.

Starptautiskais masku tradīciju festivāls
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Latvija
Tuvojas 2015.gada Starptautiskais Masku tradīciju festivāls VECUMNIEKOS
Vieta: Masku Tradīciju festivāls, Vecumnieku novads


Maskošanās tradīcijas, Andris Kapusts un Aīda Rancāne
Ceļā uz Starptautisko Folkloras festivālu BALTICA-2015
Vieta: Baltica

Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkurss.

Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu organizē Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” Rīgas pasākumu koncepciju un programmu konkursu. Konkursa mērķis ir veicināt sabiedrības līdzdalību Festivāla sagatavošanā, un noteikt veiksmīgākos ideju pieteikumus, koncepcijas un programmas dažādiem pasākumiem Rīgā. Konkursā var piedalīties ikviena juridiska vai fiziska persona, kā arī fizisku personu grupa ar zināšanām tradicionālajā kultūrā un pieredzi tradicionālās kultūras sarīkojumu veidošanā.

Trīs Baltijas māsas gaida Laimes putnus
Vieta: Baltica , Lietuva

No 30.jūnija līdz 6.jūlijam vairākās Lietuvas pilsētās norisināsies gadskārtējais Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA-2014. Latviju tajā pārstāvēs sēļu folkloras kopa no Dignājas DIGNOJĪŠI aizrautīgās Aīdas Bikaunieces vadībā.

-----------

Paviesojies Latvijā un Igaunijā, pēc trīs gadu pārtraukuma Lietuvā atgriežas starptautiskais folkloras festivāls “Baltica”, kas atnākdams līdz ar pasaules kultūras mantojuma, tautastērpu, cilvēku spēju un rakstura atšķirību dažādību ienes mūsu dzīvē vairāk krāsu, prieku un līksmu kņadu.

Izskanējušas BALTICA-2015 folkloras kopu skates
Vieta: Baltica

Ik trešo gadu Latvijā notiek dižākie folkloras svētki - Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA. Vienīgais tāda līmeņa starptautisks festivāls, kuŗam mainās uzņēmējvalstis - to katru gadu uzņem kāda no Baltijas valstīm. Pagājšgad festivāls BALTICA notika Igaunijā, šogad festivāla uzņēmēji ir lietuvieši, nākošgad, 2015.gadā - Batica atkal pieskandēs Latvijas zemi, visvairāk Latgali.

SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/