Visi ziņu raksti un pasākumi RSS
I Lielā Stāstu nakts-2016 Katlakalnā ( 19. marts 2016. ) Komentēt drukāt

Laikā no 2016.gada 19.marta sešiem vakarā līdz 20.marta sešiem rītā norisināsies nebijis notikums – I Lielā Stāstu nakts-2016 Katlakalna Tautas namā.
 

Tā noslēgsies ar Lielās dienas rīta saules gaidīšanu Sausās Daugavas krastā Katlakalnā pie Nēģīšiem un Lielās dienas svinēšanu - šūpošanos, olu krāsošanu un olu kaujām pie Katlakalna Tautas nama. Tādā veidā Lielā Stāstu nakts savīsies kopā ar Lielās dienas rītu. Latviešu tradīciju pierakstā itin bieži var lasīt vēstījumus par negulētām naktīm kādu īpašo rītu gaidot - un arī nakts, sagaidot Lielās dienas rītu, ir viena no tādām nomoda naktīm. Tā svinēts brīdis, kad tumšais laiks, gada lielā nakts, ziema, ir pagājusi. Mēs no Gada ziemas un nakts atvadīsimies ar sirsnīgu kopā būšanu un ar stāstiem.

Lielā Stāstu nakts sasauksies arī ar Pasaules stāstniecības dienu (World Storytelling Day), ko zviedru stāstnieku kopienu iedvesmoti, aptveni kopš 1991.gada stāstnieki visā pasaulē atzīmē ap 20. - 21.martu – gadalaiku mijas laikā, kad Zemes Ziemeļu puslodē sākas astronomiskais pavasaris un Dienvidu puslodē Saule iegriežas rudenī. Latvijā Pasaules Stāstniecības diena līdz šim atzīmēta ļoti šaurā lokā, tikai atsevišķās stāstnieku kopienās. Katru gadu šai dienai tiek izvēlēta kāda īpašā tēma, kurai stāsti tiek veltīti visvairāk. 2016.gadā Pasaules Stāstniecības diena ir 20.martā un tās tēma - Stiprā sieviete.

Pati Lielā Stāstu nakts 19.-20.martā būs sadalīta tematiskās stundās. Pulcēsimies no plkst. 18.00 pie tējas un kafijas, iejutīsimies, svinēsim Sirmo stundu. Paredzēta īpaša pievēršanās gados jaunākajiem stāstniekiem un stāstu klausītājiem, - Stāsta bērni un stāsti bērniem. Tad, - lai no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem dižnovadiem sabraukušos stāstniekus iepazīstinātu ar vietu, kur viņi nonākuši, vārds tiks dots Ķekavas novada ļaudīm - Katlakalna, Daugmales un Baložu stāstniekiem ar Vietas stāstiem. Ceram, ka šo laiku ar saviem Vietu stāstiem kuplos arī kaimiņu novadu stāstnieki – salaspilieši, dolessalnieki, baldonieši, iecavnieki un citi, kā arī no vēl tālākām vietām atbraukušie. Un tad jau būs pienācis laiks arī naksniņām, - cienāsimies ar mājinieku vārīto tēju, kafiju un sabraukušo stāstnieku līdz ņemtajiem kārumiem. Bet Stāstu nakts pusnaktī turpināsies ar Spoku stāstiem un Mīlas stāstu stundu, kurā dalīsimies romantiskajos un dažs - varbūt arī kādos nerātnajos stāstos. Nakts otrajā daļā, Teiku stundā, varēsim izstāstīt arī dažu labu senāku vai ne tik senu teiku, leģendu vai nostāstu. Tad jau būs pienācis laiks arī šī gada Pasaules stāstu dienas tēmai – Stiprā sieviete. Tāpat esam iecerējuši atrast laiku ēdamajiem, dzeramajiem un krogus stāstiem, garajām dziesmām-stāstiem. Iespējamo miegošanos kliedēs rotaļas “stāstu spēles”, improvizācijas mirkļi un varbūt pat kāds azartisks anekdošu vai “melno“ stāstu turnīrs. Tāda solās būt šī nakts.

Pirms rītausmas, ap sešiem rītā dosimies sagaidīt Lielās dienas saules lēktu Katlakalna Nēģīšos, jaukā atpūtas vietā Sausās Daugavas krastā ar ainavisku skatu pāri Daugavai uz Doles salu un saules lēktu. Būs saullēkta rituālais ugunskurs, gavilēšana, dziesmas un rotaļas. Mutes mazgāšana Daugavā, sarkanās odziņas un citas veselību, auglību un pārticību nodrošinošas izdarības. Arī Lielās dienas šūpoles, apdziedāšanās un olu krāsošana, rīta mundrumam tēja un olu kaujas pie Katlakalna Tautas nama.

Lielajā Stāstu naktī aicinām piedalīties lielus un mazus, tuvus un tālus, pieredzējušus un mazāk pieredzējušus stāstniekus no visām Latvijas malām. Aicinām atsaukties arī citzemēs mītošos tautiešus, kas šai laikā grasās apciemot dzimteni.

Kas tiek sagaidīts no potenciālajiem dalībniekiem -
1) pieteikšanās – norādot tēmu, kurā vēlaties un variet izpausties ar saviem stāstiem – līdz 11.martam (pieteikšanās anketu ar precīzām tēmu norādēm saņems tie, kuri būs pieteikušies);

Viens no izplatītākajiem folkloras izpausmes veidiem, šķiet, ir mutiskā stāstniecība. Kurš gan bez tās ir izticis? Katrai tautai pasaulē ir savi īpaši stāsti un īpašie stāstīšanas veidi. Arī Latvijā stāstniecību pazīst. Caur bērnu dienu pasakām, teiksmām un nostāstiem, caur blēņu un spoku stāstiem, caur dzīves piedzīvojumu, ikdienas notikumu, ceļojumu vai citiem stāstiem. Latviešu tradīcijā un folklorā stāsti un stāstīšanas ieražas visbiežāk ir saistīti ar pārējām tradīcijas izpausmēm – dziesmām, dančiem, rotaļām, amatniecību. Tai pat laikā stāstniecība ir arī atsevišķs svarīgs tradicionālās kultūras žanrs. Caur stāstiem ļaudis savulaik izzināja pasauli, bērni guva izglītību un sapratni par pasaules kārtību un dzīves gudrību. Joprojām, arī 21.gadsimtā stāstniecība nav zaudējusi savu nozīmību. Tās izpausmes sastopamas ik uz soļa un tai pat laikā – tikai retais stāstīšanu izkopj kā apzinātu prasmi. Novērtēdami stāstniecības tradīcijas jēgpilno būtību un kopdami mutiskās stāstīšanas tradīciju mūsdienīgos veidos, mēs kopjam un nesam tālāk mūsu senču mantojumu.

Savukārt, jau svētdien, 6. martā plkst. 16.00 Katlakalna Tautas namā notiks Lielās Stāstu nakts Ievadpasākums. Tajā klausīsimies stāstniecības eksperta Gunta Pakalna lekciju par stāstniecības tradīciju un tās turpinājumu mūsdienās, kā arī notiks stāstīšanas darbnīca - praktiskās nodarbībās rosināsim stāstīt stāstus ikvienam, kas to vēlēsies.

Lielo Stāstu nakti un tās ievadpasākumu Katlakalnā rīko: Katlakalna Tautas nams sadarbībā ar Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrību JUMALA, Katlakalna folkloras kopu RĀMUPE, UNESCO LNK Stāstu bibliotēku tīklu un Latvijas Folkloras biedrību.

Sīkāka informācija -

Katlakalna Tautas nama vadītāja Aija Vitmane – tālr.: 26439276,
e-pasts: , http://parkulturu.lv/katlakalna-tautas-nams

Lielās Stāstu nakts projekta vadītāja Gunta Saule - tālr.: +371 28846708,
e-pasts: , http://kalnakopa.blogspot.com/

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS