Visi ziņu raksti un pasākumi RSS
Izskanējušas BALTICA-2015 folkloras kopu skates ( 14. maijs 2014. 16:18 ) Komentēt drukāt

Ik trešo gadu Latvijā notiek dižākie folkloras svētki - Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA. Vienīgais tāda līmeņa starptautisks festivāls, kuŗam mainās uzņēmējvalstis - to katru gadu uzņem kāda no Baltijas valstīm. Pagājšgad festivāls BALTICA notika Igaunijā, šogad festivāla uzņēmēji ir lietuvieši, nākošgad, 2015.gadā - Batica atkal pieskandēs Latvijas zemi, visvairāk Latgali.

Gatavošanās nākamajam festivālam sākas jau tai brīdī, kad izskanējis iepriekšējais. Un viens no svarīgiem gatavošanās darba posmiem gan dalībniekiem, gan rīkotājiem ir folkloras kopu skates - kopu muzikālo, māksliniecisko un tradīcijas snieguma izvērtēšana, pārvērtēšana, no jauna iepazīšana. Mazliet atšķirīga ir folkloras kopu vērtēšana, jo kā vēsta Gita Lancere, Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte: „Atšķirībā no koru vai deju kolektīvu skatēm, festivāla „Baltica” skatēs nākas vērtēt absolūti nesalīdzināmas lietas. Nav iespējams punktu izteiksmē salīdzināt kādu Ziemeļlatgales vai Dienvidkurzemes dziedātāju ansambli, kas tradīciju mantojis dabiskā – mutvārdu ceļā, Zemgales folkloras kopu, kam nākas strādāt tikai ar nošu pierakstiem, vai ansambli no Vidzemes, kur tradicionālā mūzika daudzviet izzudusi jau 19.gadsimtā. Tādēļ šogad mēģināsim iet jaunu ceļu un skatēs nepiešķirsim punktus, bet tikai kategorijas, kas apliecinās, vai skates dalībnieks ir mākslinieciski tik varošs, ka var piedalīties festivālā „Baltica”.

Jau kopš janvāra beigām notiek folkloras kopu skates – tiek vērtētas kopu sagatavotās programmas, ks gatavotas ar kopdomu, BALTICA-2015 tēmā “Mantojums”. Mantojuma pūra lādēs liktas gan atsevišķo ciemu dziesmu tradīcijas, gan godu tradīcijas, gan izdziedātas dziesmu mantošanas vai amatu mantošanas tēmas. Tas ir gan sarežģīts, gan droši vien arī skaists laiks kopu vērtētājiem - iespēja atkal satikt, klausīties tik bagātīgās, krāšņās un izteiksmībā un tradīcijas nesumā dažādās Latvijas kopas. Arī mums, dalībniekiem, tā allaž ir priekpilna un satraucoša satikšanās ar citām kopām. Arī mums ir prieks baudīt un veldzēties citu dziedājumā un deju sniegumā. Protams, ir jau sava daļa satraukuma ga par pašiem, gan līdzijušanas citiem, bet prieka jau vairāk. Dziedāšanas un satikšanās prieks jau pārāks.

Mūs it visus priecē tas, ka aktīvi darbojošos folkloras kopu skaits ik gadu aug. Mēs priecājamies par pašvaldībām, kas ir ieinteresētas to darbībā. Šogad pēc vērtējuma datiem varam saskaitīt jau aptuveni 220 kopu - ir gan tādas, kas dibinājušās no jauna, gan tādas, kas atjaunojušas darbību. Jā, to jūt it visur - interese par tradicionālo kultūru, arī par dziedāšanas un muzicēšanas tradīciju aug - ļaudīs arvien vairāk mostas vēlme mācīties gan senos balsus, gan senos amatus, darināt tērpus, svētīt tradicionālos godus un gadskārtu svētkus.

Tagad tuvojas vasara - ar gaidāmiem lieliem un nozīmīgiem notikumiem, kuŗos ikreiz tradicionālās kultūras pratēji un folkloras ļaudis var dot savu pienesumu - maija beigās Latgales pusē notiks ikgadējais tradicionālās kultūras festivāls "Augšdaugava", jūnija sakumā - Amatiecības gadatirgus Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā, tad jau Vasaras saulgrieži ar aicinājumiem uz Jāņu mācībām un pati svēku piedzīvošana, un Novadu diena, kuŗās atkal visas kopas satiksimies!!! Lai ir - bagāti un raženi!

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS