Visi ziņu raksti un pasākumi RSS
Tautas muzikants Andrejs Rancāns (1929-2014) ( 26. novembris 2014. 12:36 ) Komentēt drukāt
Pī Dīveņa gari goldi
Ti sied poša meiluo Muora
Ti sied poša meiluo Muora
 Vyllaineites raksteidam'.

2014.gada 25.novembrī viņsaulē devies latgaļu tautas muzikants ANDREJS RANCĀNS

Andrejs Rancāns dzimis 1929.gada 9.februārī Ludzas apriņķa Nautrēnu pagasta Buzdās, zemnieku Annas un Boļeslava ģimenē.  Bijis vecākais sešu bērnu ģimenē. No 12 gadu vecuma Andrejs piedalījies visos zemnieka lauku darbos vecāku saimniecībā. Andrejam vijoles spēle iepatikusies jau puikas gados, tomēr vijole nebija pirmais mūzikas instruments, ko viņš mācījies spēlēt. Sākumā bija tēva atvestā balalaika, bet “vācu laikā” tēvs nopirka arī cītaru, kuru Andrejs spēlēja zaļumballēs. Savukārt mandolīnu viņam uzdāvināja kaimiņš.

Mācījies Mežvidu 7.gadīgajā pamatskolā, tad Rēzeknes komercskolā un Kārsavas vidusskolā. 1948.gadā Andrejs Rancāns sācis strādāt par 1.-4.klašu skolotāju Kārsavas rajona Grivdiniešu pamatskolā. No 1955. līdz 1962.gadam strādājis Silarašu 7.gadīgajā skolā. 1959.gadā neklātienē beidzis Daugavpils Pedagoģiskā institūta Fizikas un matemātikas fakultāti un no 1962.gada līdz 1990.gadam strādājis Baltinavā. Sākumā Baltinavas internātskolā, vēlāk Baltinavas vidusskolā.

Muzikantu veidojusi pati Latgales vide. Sākumā spēlējis balalaiku, jo netālu dzīvojis meistars, kas pratis tās darināt. Vēlāk apguvis arī mandolīnas spēli. Kā īstens tautas muzikants viņš krājis gan melodijas, gan instrumentus. Savam priekam A.Rancāns spēlējis arī akordeonu, trīsrindu harmonikas, mutes harmonikas un arī dziedājis. Īsu laiciņu pēc kara aizgājis pamācīties pie dziedāšanas skolotājas, ar ko arī beigusies muzikālā izglītošanās. Andreja vijoļspēle pilnībā balstījusies uz dzirdes priekšstatiem.

Astoņdesmito gadu vidū Baltinavā izveidojās ansamblis „Neskumsti, meitenīt!”, kurā muzicēt sāka arī Andrejs Rancāns. Muzicējis Baltinavas un Upītes etnogrāfiskajā ansamblī, kā arī ar folkloras kopu „Grodi”, kuru vada viņa meita Aīda Rancāne un znots Andris Kapusts. Savu vijoļspēli demonstrējis Lietuvā, Somijā, Polijā, Vācijā, Dānijā, Turcijā, Francijā, Portugālē un Japānā.

2001.gadā kopā ar Rīgas folkloras kopu „Grodi” un Baltinavas muzikantiem tiek ierakstīta kasete un kompaktdisks „Andrejs Rancāns. Latgales vijolnieks”

2001.gadā par sava novada tradicionālās kultūras saglabāšanu un popularizēšanu saņēmis Lielo folkloras balvu.

Bija VKKF mūža stipendiāts.

Andrejs Rancāns un viņa muzicēšanas prasmes, sajūtas un iedvesmojums turpinās bērnos un mazbērnos, - Rīgas "Grodos" skan Aīdas Rancānes vijole un ģimenē gūtā dzīvesgudrība, muzicēšanas un dzīvošanas viedumu un smalkumu guvis arī Aīdas dzīvesbiedrs Andris Kapusts un Andreja mazmeitas Asnate un Aurēlija. Droši vien to var teikt ikviens, kas sastapies un samuzicējis, sadzīvojis ar Andreju.

Sirdssilta līdzjūtība Andreja Rancāna dzīvesbiedrei Veronikai, bērniem, mazbērniem, tuviniekiem.

Lai Andreja dvēselītei gaišs CEĻŠ!

Atvadīšanās sestdien, 29. novembrī, Rīgas krematorijā, plkst. 13:00

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS