XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Raksti, pārdomas, analītika RSS
Latviešu maskas Slovēnijā ( 29. novembris 2011. ) Komentēt drukāt

Aīda Rancāne
Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece


2011.gada 10.-13.novembrī Ļubļanā, Slovēnijā notika Slovēnijas Etnoloģijas institūta, Zinātnisko pētījumu centra, Slovēnijas Zinātņu un mākslas akadēmijas un SIEF (Starptautiskā etnoloģijas un folkloras biedrība)  sekcijas „Rituālais gads” darba grupas organizētā konference Pētnieki un izpildītāji - mantojuma kopprojektētāji.

Tēma, par ko bija izvēlējušies runāt un diskutēt konferences rīkotāji, ir ļoti aktuāla ne vien Eiropā, bet arī Latvijā. Pēdējos gadu desmitos, kad Eiropas valstu pulkam ir pievienojušās Austrumeiropas valstis ar savu kultūras mantojumu un kultūrvēsturisko pieredzi, notiek aktīva domu apmaiņa un viedokļu saskaņošana ne vien par nemateriālā kultūras mantojuma definīciju, kritērijiem vai citām teorētiskām pozīcijām, bet arī par šī mantojuma praktisko pusi – saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Kā šajā procesā sadarbojas divas ieinteresētās puses – pētnieki, kas pārzina tradīcijas teorētisko daļu ar tās praktiskajiem izpildītājiem, īstenotājiem? Bieži vien pētnieks ir tas savienojuma elements paaudzēm, starp kurām ir noticis tradīcijas mantošanas pārrāvums un pētnieks tagad ir tas, no kura izpildītājs var uzzināt par šo tradīciju un rekonstruēt to.

Konferencē tika pievērsta uzmanība triādei: izpildījums (izrādes), izpildītāji (aktieri) un pētnieki. Pētnieki līdz šim ir atklājuši, ka visas triādes daļas šajā jomā ir savstarpēji saistītas un mijiedarbojas. Taču zinātnieki nav vienīgie, kas pēta tautas kultūru, izpildītāji arī pēta, lasa folkloras pētījumus un meklē kontaktus ar pētniekiem. Tāpēc, jo svarīga ir Ronalda Hattona (Ronald Hutton) tēze par reaģētspēju un atgriezeniskumu, kā svarīgu daļu pētnieka-izpildītāja attiecībās.

Konference pulcēja kopā pētniekus no daudzām Eiropas valstīm, kas savos lauka pētījumos aptvēruši teritorijas no Īrijas līdz Udmurtijai, no Norvēģijas līdz Grieķijai. Arī kultūras mantojuma pētījuma objektu spektrs bija plašs – no iezemiešu reliģiskajiem rituāliem līdz folkloras izpildījumam uz skatuves vai skolu tradīcijām mūsdienās. Tika salīdzinātas akadēmiskas un neakadēmiskas interpretācijas, lai izprastu rituālu izpildījumu kā kultūras mantojumu. Tāpat tika runāts par kultūras mantojuma institūcijām, kas organizē folkloras apmācības izpildītājiem un piedāvā tiešu kontaktu starp pētniekiem un izpildītājiem, kā arī spēlē „kultūras policijas” lomu, par pētnieku „morāles kodeksu”, par iztēles lomu rituālā pārdzīvojuma veidošanā un citiem interesantiem jautājumiem.

Latviju, pateicoties KKF un LU FSI finansiālajam atbalstam, pārstāvēja pētniece un izpildītāja Aīda Rancāne. Savā referātā „Dažu lokālo masku tradīciju atdzimšana Latvijā - maskotāju un pētnieku sadarbības rezultāts” viņa analizēja trīs masku gājienu tradīcijas (vecīši, kaitas un budēļi), kas raksturīgas katra savam novadam un laikam, bet par kurām mūsdienu maskotāji bija piemirsuši. Pateicoties maskotāju entuziasmam un interesei par lokālajām masku tradīcijām no vienas puses un pētnieku darbam no otras – var runāt par vairāk vai mazāk veiksmīgu tradīcijas rekonstrukciju.
 

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/