Aktuāli RSS

Septiņpadsmitais Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Madonā un novadā izskanējis Komentēt

Ja Puteņu mēneša pilnmēnesim tuvojoties iestājas sniegputeņi, tas jau likumsakarīgi. Jo īpaši Latvijas Ziemas galvaspilsētā Madonā. Ka Puteņu mēneša vidū notiek Starptautisks Masku tradīciju festivāls, tā ir jau tradīcija septiņpadsmito gadu.


Budēļu 35 gadu jampadracis Komentēt


 

27.februārī plkst. 15.00 LU Cietvielu fizikas institūtā, Ķengaraga ielā 8, notiks Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas tradīciju kopas „Budēļi” 35 darba gadu jubilejas koncerts “Budēļu 35 gadu jampadracis”.


Izrādīs vēsturiski atjaunoto krieviņu jeb votu tautastērpu Komentēt

Inese Matisāne, žurnāliste

24.janvārī plkst. 13.00 Vecumnieku novada Bārbeles bibliotēkā un 27.janvārī plkst. 18.00 viesnīcas Radisson Blu Hotel Latvija konferenču zālē notiks pēc vēsturiskiem aprakstiem restaurētā Zemgales krieviņu jeb votu tautastērpa prezentācija, kuru organizē biedrība “Zemgales Mantojums”, pateicoties Zemgales Plānošanas reģiona un Kultūrkapitāla fonda atbalstam, sadarbībā ar Latvijas Folkloras biedrību un Bārbeles folkloras kopu ”Tīrums”.


Mūsdienu „tradicionālās” sabiedrības un preces Komentēt (1)
Ansis Jansons, Kokles spēles pedagogs, JVLMA Etnomuzikoloģijas nodaļas 4.kursa students


Folkloras kustības kulminācija bija 1988. gadā notikušais festivāls BALTICA. Pats šosfestivālus atceros tikai sākot no aptuveni 2000. gada, tomēr nešaubos, ka daudziem vēlatmiņā ir 1988. gada festivāls. Pirmo reizi atklātībā parādās Latvijas karogi, patriotisma vilnispārņēmis visu Latviju. Līdz Latvijas valsts neatkarības atgūšanai folkloras kustības viens nouzdevumiem bija izrādīt protestu pastāvošajai iekārtai un tās organizācijai. Kad pastāvošāiekārta nomainījās, pazuda arī protesta jēga. Tas kļuva par iemeslu tam, ka folkloras kustībasapmēri samazinājās un patriotisms noplaka. Gluži vienkārši vairs nebija par ko cīnīties. Reizēar Latvijas valsts atvēršanos Eiropas tirgum drīz vien idejas par nacionālo identitāti nomainīja idejas par globalizāciju.


XVII Starptautiskais masku tradīciju festivāls Komentēt

Par vienu no iedvesmotākiem, jaukākajiem un jautrākiem gada notikumiem folkloras ļaužu, tradīciju kopēju un citu interesentu vidū kļuvis ikgadējais Starptautiskais Masku tradīciju festivāls. Šoziem tas norisināsies jau septiņpadsmito reizi. Festivāla mājvieta 2016.gadā, - viena no Latvijas kalniem un sniegiem bagātākajām vietām - Madonaa un pats Madonas novads. Un laiks - 19.- 21.februāris. Kā ikreizi - Festivāls noslēdzas ar grandiozu, ugunīgu Meteņu svinēšanu.

Gan maskotie, gan nemaskotie auj kājas gada masku saietam - izrādīties, izspēlēties, izdejoties, nest svētību, prieku, veselību un auglību Madonas pusei un sev, Latvijai un pasaulei!


9. Starptautiskā Ģikšu danču nakts Komentēt

No 2016.gada 16. janvāra 20.00 līdz 17. janvāra 6.00 Amatas novada Ģikšu kultūras namā notiks 9. Starptautiskā Ģikšu danču nakts.

Jau devīto reizi Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe” aicina uz Starptautisko Ģikšu danču nakti. Šogad danču naktī spēlēs 20 muzikantu grupas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas, kopumā vismaz simts muzikanti, kā ik gadu arī šogad organizatori cer sapulcināt arī vairākus simtus dancot gribētāju no Latvijas un citām valstīm. Pagājušajā gadā Danču naktī piedalījās 800 dancotāji un muzikanti


Iespēja apgūt basīšu un citu tautas instrumentu spēli Komentēt

Arī 2016.gadā tautas mūzikas interesenti un ikviens, kas jūt aicinājumu iemācīties kāda instrumenta spēli, ir aicināti pieteikties biedrības “Skaņumāja” tradicionālo instrumentu spēles kursos.

Šoreiz būs iespēja apgūt arī basītes spēlēšanu.

Interesenti tiek lūgti iesūtīt pieteikuma anketas elektroniski: ,



Kalendārs 2016 DIEVAM, DABAI, ATELPAI Komentēt
Gada nogalē ir nācis klajā neparasts izdevums „Kalendārs 2016. DIEVAM, DABAI, ATELPAI”.

Bluķa vakars Vecrīgā! Komentēt (9)

Ziemas Saulgrieži ir tas īpašais laiks, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma – Saule. Tā kliedē tumsu un ar katru nākamo dienu ceļas Pasaules kalnā augšup. Svētkus, kurus mēs saucam par Bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas tautas visā pasaulē.

Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads. Aicinām būt vienotiem šajā vakarā un kopīgi gan domās, gan velkot bluķi, nest gaismu katra sirdī, mājā, novadā, valstī!

Aicinām svinēt Bluķa vakaru Vecrīgā Ziemas saulgriežos 21. decembrī!


ZIEMAS SAULGRIEŽI – BLUĶA VAKARS Komentēt

Šo svētdien, 20. decembrī, Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā no plkst. 10:00 līdz plkst. 16:00 norisināsies Ziemas saulgriežu svētki un Bluķa vakars. Ziemas saulgriežu un Bluķa vakara tradīcijas mūsu tautai ir bijuši vieni no gaidītākajiem un jautrākajiem notikumiem. Ciemos iešana, vizināšanās ar kamanām (ja ir attiecīgi laika apstākļi), masku darināšana un “maskoto” gājieni no sētas uz sētu, spēles un rotaļas, arī citas jautrības un, protams, kārtīga mielošanās. Savukārt bluķa vilkšana pāri laukiem un cauri sētām un tā sadedzināšana ir auglības un labklājības simbols.

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS