Aktuāli RSS

Myužeibā nūguojuse Margarita Šakina Komentēt



27. februarī myužeibā nūguojuse izcyluo latgalīšu teicieja, Rekovys etnografiskuo ansambļa dybynuotuoja Margarita Šakina.


Meteņos Turaidā viesosies tuvi un tāli meteņbērni Komentēt

1.martā plkst. 14.00 Turaidā tiks svinēti Meteņi, kur sabrauks tuvi un tāli maskoti meteņbērni no Siguldas, Lēdurgas, Rīgas, Līvāniem, Igaunijas un Somijas, lai kopīgi svinētu Lielo Meteņdienu, tādējādi atvadoties no ziemas un sākot gaidīt pavasara atnākšanu. Tiks lielīti savi novadi, plānoti jauni darbi, vārīta gardā Meteņputra un kopīgi dziedātas un dancotas Meteņu dziesmas un dejas, spēlētas veiklības spēles, tādējādi daloties zināšanās par tautas tradīcijām Meteņu dienā. 

Meteņi ir svētki, kas iezīmē ziemas aiziešanu un met metus uz pavasara jauno darba cēlienu. Svētki, kad pēdējo reizi pirms vasaras ļaudis dodas maskotos gājienos un ciemojas cits pie cita. 


Īpašs raidījums par tradicionālo kultūru – „Noķert tradīciju aiz astes” 28. februārī Komentēt

Piektdien, 28.februārī, 16.40, LTV1 piedāvās īpašu tradicionālajai kultūrai veltītu raidījumu “Noķert tradīciju aiz astes”.

Raidījums vēstīs par kopīgo un atšķirīgo Vidzemes un Dienvidigaunijas mūzikas tradīcijās, instrumentos un spēles tradīciju atjaunošanā, tādejādi aktualizējot identitātes jautājumus - kas es esmu, no kurienes nāku, kādu mantojumu nesu sev līdzi.


Iznākusi grāmata ,,Saules gads. Ziemassvētki" Komentēt

Mums latviešiem izsenis ir zināms ticējums - tēvutēvu padoms: "Kal ratus ziemā un ragavas vasarā". Tālab, - arī šis notikums ir pašā laikā.

Grāmatu apgādā "Madris" iznākusi grāmata "Saules gads. Ziemassvētki".  Autores - Aīda Rancāne, Gunta Siliņa-Jasjukeviča un Ilze Briška. 

 


XV Starptautiskais masku tradīciju festivāls Rīgā Komentēt

2014. gada 14. - 16.februāris

 

XV Starptautiskais masku tradīciju festivāls šogad norisināsies Rīgā no 14. līdz 16. februārim. Festivālā ir paredzēta plaša un daudzveidīga programma:

14.februāris, piektdiena.

19.00 Ārvalstu un Latvijas masku grupu koncerts KTMC „Mazā Ģilde”

15.februāris, sestdiena.

11.00 Konference un meistarklases KTMC „Mazā Ģilde”
15.00 Lielais masku gājiens Vecrīgā: Rātslaukums – Kaļķu iela – Līvu laukums – Amatu iela
16.00 Masku grupu izrādes Vecrīgā: Līvu lauks, Doma laukums, Rātslaukums
17.00 Masku grupu saiets un rituālās darbības KTMC „Mazā Ģilde”
21.00 Danču vakars KTMC „Mazā Ģilde”
21.30 Individuālo masku skate Līvu laukumā

16.februāris, svētdiena.

11.00 Meteņa svinēšana un Festivāla noslēgums Brīvdabas muzejās

Dalībnieki:

Festivālā piedalīsies 24 masku grupas no Latvijas, Lietuvas un Krievijas.

Latvija: Andrejbērni, vecīši, čigāni, kaitys, miežvilki, budēļi, amatnieki, ķekatas un citas masku grupas no Bārbeles, Dagdas, Katlakalna, Liepājas, Līvāniem, Madonas, Mālpils, Ogres, Preiļiem, Rēzeknes, Rīgas, Salacgrīvas, Sarkaņiem, Tārgales, Vidrižiem.

Lietuvu pārstāvēs Klaipēdas folkloras kopa „Kuršu ainiai” un Kurtuvēnu folkloras kopa, kuras rādīs Užgavēņa (Meteņa) masku tradīcijas.

Krievija: Maskavas vēstures - novadpētniecības biedrība "Metsänen kundem" (Meža kopiena) atveidos mītu par Pasaules radīšanu, kas sakņojas somugru mitoloģijā.

Konferencē un meistarklasēs piedalīsies masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Krievijas, ka arī antropologs Čezāre Popi no Itālijas.

Maskas un maskošanās tradīcijas.

Maskošanās tradīcijas nāk no tāliem laikiem un joprojām nav zaudējušas savu nozīmību. Visām tautām viņu kultūras tradīcijās dzīvo  daudzveidīgi, noslēpumaini, neikdienišķi masku tēli. Maskas mūs sasaista ar citu pasauli, ļauj sazināties ar senču un dabas gariem. Maskošanās mērķis ir palīdzēt pārvarēt krīzes brīžus, atjaunoties, iegūt spēku. Maskotie tēli mājai un tajā mītošajai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, izdošanos darbos.
Arī latviešu kultūrtelpā maskām un maskošanās tradīcijām ir ļoti nozīmīga vieta. Mūsu nacionālā bagātība ir gan daudzveidīgie dažādo novadu tautas tērpi un dziesmas, gan arī dažādie masku gājieni, un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk kā 70 - čigōni, miežvilki, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, miežvilki, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, ik gadus dažādās Latvijas vietās tiek organizēti Starptautiskie masku tradīciju festivāli.

Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru. Atbalsta Rīgas dome.

Informācija:
Latvijas Folkloras biedrība - Andris Kapusts, tālr. 26063277,
Jelena Jekimova, tālr. 28363035,
 


Februāra pasākumi Brīvdabas muzejā Komentēt

Brīvdabas muzejs februārī aicina apmeklēt ikgadējo konferenci, apskatīt muzeja stendu starptautiskajā tūrisma izstādē "Balttour-2014" un priecīgi sagaidīt Meteņus. 


Jonas Trinkūnas (1939.-2014.) Komentēt

Droši vien daudzi baltu senās dzīvesziņas piekritēji, atbalstītāji un kopēji šovakar, 20. janvārī, veroties sārtajā saulrietā, jau zināja un domāja par to, ka saulainā, bet nežēlīgi saltā ziemas diena ir paņēmusi sev līdzi lielu Cilvēku: Šīssaules ceļš ir noslēdzies Viņsaules ceļš aizsācies Lietuvas krīvam Jonam Jauņum Trinkūnam.


Jonas!
Tu turējies cieši pie savas zemes, 
Pie savas tautas, dziesmas un valodas,
Līdz sāpēm cieši;
Tu biji stiprs un vieds atbalsts un padomdevējs...
... un nu tu esi prom -
Citā zemē, citā Saulē, 
Tur citāda, mums nezināma saule spīd.
Tava sirds vairs nepukst te,
Tava elpa stājusies,
Tava balss skanēs vien atmiņās.
Un tevis dotie padomi atmiņās nāks līdzēt ikdienu un svētkus ritināt ...
... un tomēr - nekur prom no mūsu sirdīm jau tu neesi vis...


Lai gaiši, Tev, Jonas Viņsaulē!


Ontona Slišāna pīminis pasuokumi Komentēt (2)

28. decembrī Vileks nūvodā tiks pīmynāts dzejnīks, nūvodpietnīks i folklorists Ontons Slišāns. 12.00 stuņdēs Brieksīnes kopūs tiks īsvieteits Ontona Slišāna pīmineklis, bet 14.00 stuņdēs Upītes tautys nomā nūtiks dzejnīka 65 godu jubileja atceris pasuokums “Ir meili te maņ, kur pasauļs vyss munā volūdā skaņ”.


Bluķa vakars Vecrīgā Komentēt

Ziemas Saulgrieži ir pagrieziena punkts laika ritējumā, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma – Saule. Tā kliedē tumsu un ar katru nākamo dienu ceļas Pasaules kalnā augšup. Svētkus, kurus latvieši sauc par Bluķa vakaru, atzīmējušas un svētījušas arī citas tautas Eiropā.

Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads. Aicinām būt vienotiem šajā vakarā un kopīgi gan domās, gan velkot bluķi, nest gaismu katra sirdī, mājā, novadā, valstī!

Aicinām svinēt Bluķa vakaru Vecrīgā Ziemas saulgriežos 20. decembrī!


Masku tradīcijai veltītā izstāde atklāta! Komentēt

Gunta Saule, Latvijas Folkloras biedrība

Piektdienas, 13.decembra pēcpusdienā Latvijas Dabas muzeja 2.stāva zālē tika atklāta Latviešu tradicionālo masku izstāde „Starp divām saulēm”. Tā ir Latvijas Folkloras biedrības un Latvijas Dabas muzeja kopdarbs. Izstāde stāsta par maskošanās tradīcijām latviešu gadskārtā gada - tumšajā pusē - no rudens līdz pavasara saulstāvjiem. Tālaba arī tāds nosaukums - Starp divām saulēm.

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS