Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Folkloras kopu pasākumi
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Talsos mašīnball – kulšen un ballešan Komentēt

2017. gada 9. septembrī no plkst .13:00 Latvijas Lauksaimniecības muzejā notiks īsteni ražas svētki Kurzemē, Talsos “Mašīnball – kulšen un ballešan!”

9. septembris
Talsi
Gunta Saule
, 09.09.2017
lasīt vairāk
Svētki ģimenēm Turaidas pilī Komentēt

6. augustā plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā notiks gadskārtējie svētki ģimenēm “Šodien Turaidas pils pieder bērniem!”, kam šogad izvēlēta tēma “Senie stāsti”.

30. jūlijs, 12:31
Gunta Saule
, 30.07.2017
lasīt vairāk
Tautas lietišķās mākslas izstāde “Latviskais gars” Komentēt
No 14. jūlija līdz 27. augustam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” būs apskatāma izstāde “Latviskais gars”, kurā apvienojušās visas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas, piedāvājot apmeklētājiem kvalitatīvu un daudzveidīgu tautas lietišķās mākslas izstādi.
18. jūlijs, 14:49
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”
Gunta Saule
, 18.07.2017
lasīt vairāk
Kokneses Ziņģe Komentēt
ZIŅĢĒTĀJU UN STĀSTNIEKU VAKARS
2017. gada 8.aprīlis, plkst.15.00
Kokneses kultūras nams


Kokneses folkloras kopa „Urgas”, kas dibināta 2005.gadā ar ziņģēšanas tradīciju pirmoreiz iepazinās Viļānos. „Ziņģētāju un stāstnieku vakars” Viļānos ir ziņģu dziedāšanas un stāstu stāstīšanas iedvesmotājs, kas arī koknesiešus pamudinājis saukt visus ziņģētājus un stāstniekus kopā. 2017.gadā "Kokneses Ziņģe" notiek jau 6.reizi
8. aprīlis
Koknese
Gunta Saule
, 08.04.2017
lasīt vairāk
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs atklāj apmeklētājiem restaurēto Liepājas ostas noliktavu Komentēt

Piektdien, 24. martā plkst. 14.00 Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā notiks restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana.

24. marts, 14:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 24.03.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija – CIOFF National Section of Latvia Komentēt drukāt

CIOFF (International Council of Organizations for Folklores Festivals and Folk Art) ir Starptautiskā folkloras festivālu un tautas mākslas organizāciju padome, UNESCO dalīborganizācija.

Tā sastāvā ietilpst 67 Nacionālās sekcijas, 5 asociētie locekļi un 19 korespondētājlocekļi. Ir izveidotas Reģionālās nodaļas.

Kopš 1970.gada CIOFF strādā tradicionālās kultūras aizsardzības, veicināšanas un popularizēšanas labā. CIOFF darbības pamatprincipi ir veicināt un atbalstīt gan biedru, gan citu valstu tradicionālās kultūras daudzveidību – mūzikas, deju, rituālu, tērpu un citu - izpausmju veidu saglabāšanos.
 

CIOFF aktivitāšu lokā ietilpst aptuveni 300 starptautiski folkloras festivāli katru gadu, tai skaitā 24 festivāli bērniem. Tāpat arī notiek regulāras konferences un semināri, līdzdalība UNESCO programmās. Reizi četros gados notiek Folkloriāde. Katru gadu dalībvalstis sanāk CIOFF Vispasaules un Ģenerālās asamblejas kongresos. CIOFF ir milzīga loma pasaules miera stiprināšanā un sadarbības veicināšanā starp dažādu tautu cilvēkiem. CIOFF veicina ne tikai starptautisko, bet sadarbībā ar Nacionālajām sekcijām, arī vietējo, nacionālo festivālu rīkošanu, koordinē dažādu nacionālo tradicionālās kultūras grupu viesošanos citās valstīs.

Arī Starptautiskais folkloras festivāls „Baltica” ir iekļauts starptautiskajā CIOFF festivālu kalendārā un notiek sadarbība ar citām CIOFF dalībvalstīm.

Materiāls tapis no Guntas Saules intervijas ar LIĀNU OSI un ANDRI KAPUSTU.

Kā veidojās CIOFF Nacionālā sekcija Latvijā?


Starptautiskais folkloras festivāls “Baltica” pirmo reizi notika Lietuvā 1987.gadā, Latvijā 1988.gadā, un Igaunijā 1989.gadā. 1989.gada 27. anvārī Tallinā tika pieņemta Deklarācija par Igaunijas, Latvijas un Lietuvas Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica” rīkotāju konsultatīvās padomes vienprātīgu vēlēšanos kopdarboties un starptautiski sadarboties, organizējot folkloras nozares darbu tautu tradicionālās kultūras saglabāšanā, iepazīstināšanā un popularizēšanā atbilstoši CIOFF principiem.

Starptautiskā folkloras festivāla “Baltica” rīkotāji Baltijas valstīs 1989.gada 4.aprīlī Rīgā nodibināja Folkloras asociāciju „Baltica”, tādējādi apvienojoties kopīgai darbībai, lai iestātos CIOFF organizācijā. Balticas Asociācija tika reģistrēta Igaunijā, par tās priekšsēdētāju ievēlēta Ingrīda Rītele (Ingrid Rüütel), kura asociāciju vada arī šobrīd.

1990.gadā ikgadējā CIOFF Kongresā, kas tai gadā notika Izraēlā, un kurā piedalījās Ingrīda Rītele, un Latviju pārstāvēja Arnolds Klotiņš, asociācija “Baltica” tika uzņemta CIOFF organizācijā un līdz ar to trīs Baltijas valstu folkloras festivāla “Baltica” rīkotāji tika atzīti kā patstāvīgi dalībnieki, atdaloties no PSRS pārstāvniecības šajā organizācijā.

Tā Baltijas neatkarība starptautiski tika iezīmēta jau pirms oficiālās Latvijas valsts neatkarības atzīšanas.

1993.gadā CIOFF Kongresā Īrijā, kurā Latviju pārstāvēja E.Melngaiļa Tautas mākslas centra direktora vietniece Liāna Ose, katrai festivāla “Baltica” rīkotāju valstij tika piešķirtas patstāvīgas balsstiesības.

Kā tālāk attīstījās CIOFF Nacionālās sekcijas darbs? Ko tā dara bez festivāla Baltica organizēšanas?

1993.gadā Latvijā ar VTMC atbalstu tika sarīkota arī Ziemeļeiropas sektora valstu pārstāvju sanāksme, kas ik gadus tradicionāli notiek vienā no Ziemeļvalstīm.

No 1997.gada līdz 2002.gadam atbalstu dalībai CIOFF organizācijā sniedza Rīgas domes Kultūras pārvalde, atbalstot arī Rīgas folkloras kopu vadītāju dalību Folkloriādē Japānā 2000. gadā un Folkloriādē Ungārijā 2004.gadā.

2007.gadā Latvijā ar KKF un RD Kultūras departamenta atbalstu tika sarīkota Ziemeļeiropas sektora valstu pārstāvju sanāksme.

Kopš 2009.gada, kad tika nodibināta Latvijas Folkloras biedrība kā nevalstiska organizācija, apvienojot folkloras kopu vadītājus, novadu pārstāvjus un festivāla “Baltica” rīkotājus un turpina pārstāvēt Latviju šajā starptautiskajā organizācijā.

Kāda nozīme ir festivālam, ja tas saņēmis CIOFF sertifikātu?

CIOFF ir pieņemti īpaši noteikumi, kuriem piemērojas visas dalībvalstis. Galvenais princips ir tāds, ka viesojoties kādā ārvalstī, nav nepieciešams garantēt tās valsts grupas uzņemšanu pie sevis. CIOFF festivālos rīkotāji nodrošina visus ārvalstu dalībniekus ar naktsmītnēm, ēdināšanu un lokālo transportu. Pašas dalībvalsts pārziņā ir ceļojuma izmaksas uz festivālu un atpakaļ. Parasti CIOFF festivāli norisinās 5 dienas un tajos piedalās vismaz 5 ārvalstu grupas.

Kāda ir CIOFF nacionālās sekcijas loma konkrētajā dalībvalstī?

Pats svarīgākais ir saistīts ar to, ka nacionālā sekcija, būdama neatkarīga institūcija, seko un novērtē, kā valstī tiek saglabāta, aizsargāta un attīstīta tradicionālā kultūra jeb nemateriālais kultūras mantojums. Katru gadu nacionālās sekcijas iesniedz ziņojumu CIOFF organizācijai par svarīgākajiem notikumiem un tendencēm valstī. Lai sekmīgi veiktu šo uzdevumu nacionālā sekcija, protams, sadarbojas ar nozares speciālistiem gan teorētiķiem, gan praktiķiem.

Var teikt, ka CIOFF ir starpnieks pasaules pozitīvās pieredzes pārņemšanai savā valstī tradicionālās kultūras jomā. Iespēju robežās nacionālās sekcijas veicina folkloras grupu un speciālistu starptautisko saziņu un apmaiņu, kā arī rūpējas par tradicionālās kultūras prestižu un atbalstu valsts un pašvaldību līmenī.

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
ZIEMAS MĒNESIS

Lai bagāti, kas bagāti,
Pried' ar egli, tās bagātas:
Lai tā ziema, lai vasara,
Zaļi svārki mugurā.

(2814-2, Jelgavas apr. Kalnmuiža (Tērvete))


>>><><<< 

Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu jau DIVPADSMITO!!! reizi organizē stendu pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX, kas notiks no 25. līdz 29. oktobrim notiks Polijā – Katovicē. Arī šogad Latvijas folkloras kustības dalībnieki ir aicināti pārstāvēt savu organizāciju vai mūziķu apvienību (vai arī piedalīties individuāli) šajā tradicionālās un pasaules mūzikas forumā, strādājot Latvijas stendā. Pilnu gadatirgus pasākumu programmu un detalizētu informāciju varat aplūkot šeit: https://www.womex.com/

Sīkāka informācija par līdzdalību Latvijas stendā - LMIC