Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Folkloras kopu pasākumi
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Talsos mašīnball – kulšen un ballešan Komentēt

2017. gada 9. septembrī no plkst .13:00 Latvijas Lauksaimniecības muzejā notiks īsteni ražas svētki Kurzemē, Talsos “Mašīnball – kulšen un ballešan!”

9. septembris
Talsi
Gunta Saule
, 09.09.2017
lasīt vairāk
Svētki ģimenēm Turaidas pilī Komentēt

6. augustā plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā notiks gadskārtējie svētki ģimenēm “Šodien Turaidas pils pieder bērniem!”, kam šogad izvēlēta tēma “Senie stāsti”.

30. jūlijs, 12:31
Gunta Saule
, 30.07.2017
lasīt vairāk
Tautas lietišķās mākslas izstāde “Latviskais gars” Komentēt
No 14. jūlija līdz 27. augustam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” būs apskatāma izstāde “Latviskais gars”, kurā apvienojušās visas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas, piedāvājot apmeklētājiem kvalitatīvu un daudzveidīgu tautas lietišķās mākslas izstādi.
18. jūlijs, 14:49
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”
Gunta Saule
, 18.07.2017
lasīt vairāk
Kokneses Ziņģe Komentēt
ZIŅĢĒTĀJU UN STĀSTNIEKU VAKARS
2017. gada 8.aprīlis, plkst.15.00
Kokneses kultūras nams


Kokneses folkloras kopa „Urgas”, kas dibināta 2005.gadā ar ziņģēšanas tradīciju pirmoreiz iepazinās Viļānos. „Ziņģētāju un stāstnieku vakars” Viļānos ir ziņģu dziedāšanas un stāstu stāstīšanas iedvesmotājs, kas arī koknesiešus pamudinājis saukt visus ziņģētājus un stāstniekus kopā. 2017.gadā "Kokneses Ziņģe" notiek jau 6.reizi
8. aprīlis
Koknese
Gunta Saule
, 08.04.2017
lasīt vairāk
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs atklāj apmeklētājiem restaurēto Liepājas ostas noliktavu Komentēt

Piektdien, 24. martā plkst. 14.00 Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā notiks restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana.

24. marts, 14:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 24.03.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Kur koklētājs, tur brīvs gars Komentēt drukāt

Viļānu novada Dekšāres pagasta „Madžuļos”, kur tagad mājvietu radusi biedrība „Latgaļu sāta”, savulaik dzīvoja pazīstamais etnogrāfisko kokļu meistars Donats Vucyns. Pēc viņa grieztajām koklēm deviņdesmitajos gados 200 km attālo ceļu no Rīgas mēroja folkloras entuziasti no visas Latvijas, kā  arī latvieši no ASV un Kanādas. Uz meistara darinātajām koklēm spēlē Ņujorkā, Toronto, arī Baltkrievijā, Lietuvā un Nīderlandē. Donatampieder viedie vārdi: „Kur kokle, tur koklētājs, kur koklētājs, tur brīvs gars”.

Šajā gaisotnē „Latgaļu sātā” uz devīto koklētāju saietu Latgalē pulcējās ļaudis no Rīgas, Cēsīm, Madonas, Jēkabpils un Andrupenes. Latvītes Podiņas un Aivara Zariņa vadībā bija iespējams apgūt kokļu spēles pamatus un saspēlēties vakara koncertam. Rolands Blezūrs no Rīgas līdzi bija paņēmis trīs Anglijā darinātas kokles, kas viņam dāvinātas bērnībā. „Pēc trīsdesmit gadu pārtraukuma nav viegli atsākt spēlēt, koklētāju saiets ir īstā vieta, kur to darīt, jo šeit visi vienādi, gan tie, kuriem koklēšana ir pat maizes darbs, gan tiem kas atbraukuši mācīties.”

Koklētāju saieta organizatore Marika Zeimule klātesošos aicināja pastāstīt par savu instrumentu un tā izgatavotāju. Gatis Staprēns visas līdzpaņemtās kokles iemūžināja fotoattēlos, kas tiks izmantoti jaunāko laiku kokļu dokumentācijai. Kokles ir visnotaļ atšķirīgas, tā, piemēram, kokļu meistars Ilmārs Lucijanovs no Jēkabpils uz kokles spārna iededzinājis sava trīs gadus vecā dēlēna zīmējumu. Ar rakstiem bagātīgi rotāti ir ASV un Anglijā darinātie instrumenti.

Katram iepazīšanās ar kokli notikusi savādāk. Kristīne Liede un Māra Vidiņa no Rīgas koklēšanu iemīlējušas „Latgaļu sātas” rīkotajās etnogrāfiskajās bērnu vasaras nometnēs. Viens no koklētāju saieta organizatoriem, Dainis Mjartāns izteica gandarījumu, ka lielākā daļa dalībnieku ir skolas vecuma jaunieši un studenti. „Tas vieš cerību, ka ir nodrošināta etnogrāfiskās kokles spēles pārmantojamība, ka tā ir paliekoša kultūras vērtība. No otras puses, jau kuru  gadu  organizējot kokļu dienas, mēs sastopamies ar faktu, ka liela interese ir no pārnovadu ļaudīm, taču dalībnieki no Latgales iztrūkst. Esmu pārliecināts, ka koklētāji ir arī Latgalē un nākamgad tos ieraudzīsim,” optimismu pauda D.Mjartāns.

Spraigu diskusiju klātesošo vidū izraisīja Aivara Zariņa pārdomas par tradicionālās kultūras un baznīcas saskarsmi, par to vai kokle var skanēt dievnamos, arī izklaides vietās un citur. Koklētāju saieta organizatore Marika Zeimule atvadoties teica, ka nākamgad, desmitajā pasākuma gadadienā „Latgaļu sāta” plānojot plašu pasākumu, aicinot uz skatuves mūzikas grupas, kas nespēlē akustiski, taču kuru instrumentu klāstā ir kokle.Lai plašais dalībnieku un viesu pulks justos kā mājās rūpējās biedrības „Latgaļu sāta” entuziasti – Astrīda Vucyna, Dainis Mjartāns, Gatis Staprēns un Ivars Logins.

Nav viegli mūsdienu sarežģītajos laikos uzturēt kultūras telpu un ne vienmēr tiek rasts pietiekams finansiālais atbalsts, neskatoties uz to, koklētāju saieta dalībnieki vieš pārliecību, ka  etnogrāfisko kokļu spēles tradīcijai ir turpinājums.
 

Komentāri
Pievienoja: Jēkabs @ 06.07.2015. 02:40
diemžēl rakstiem nav publicēšanas datuma.
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVĒTKU MĒNESIS

Vai, lielie ziemas svētki, 
Ilgi nāca, drīz aizgāja, 
Ilgi nāca, drīz aizgāja, 
Ne nedeļas negaidija.


>>><><<< 

Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu jau DIVPADSMITO!!! reizi organizē stendu pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX, kas notiks no 25. līdz 29. oktobrim notiks Polijā – Katovicē. Arī šogad Latvijas folkloras kustības dalībnieki ir aicināti pārstāvēt savu organizāciju vai mūziķu apvienību (vai arī piedalīties individuāli) šajā tradicionālās un pasaules mūzikas forumā, strādājot Latvijas stendā. Pilnu gadatirgus pasākumu programmu un detalizētu informāciju varat aplūkot šeit: https://www.womex.com/

Sīkāka informācija par līdzdalību Latvijas stendā - LMIC