XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Kur koklētājs, tur brīvs gars Komentēt drukāt

Viļānu novada Dekšāres pagasta „Madžuļos”, kur tagad mājvietu radusi biedrība „Latgaļu sāta”, savulaik dzīvoja pazīstamais etnogrāfisko kokļu meistars Donats Vucyns. Pēc viņa grieztajām koklēm deviņdesmitajos gados 200 km attālo ceļu no Rīgas mēroja folkloras entuziasti no visas Latvijas, kā  arī latvieši no ASV un Kanādas. Uz meistara darinātajām koklēm spēlē Ņujorkā, Toronto, arī Baltkrievijā, Lietuvā un Nīderlandē. Donatampieder viedie vārdi: „Kur kokle, tur koklētājs, kur koklētājs, tur brīvs gars”.

Šajā gaisotnē „Latgaļu sātā” uz devīto koklētāju saietu Latgalē pulcējās ļaudis no Rīgas, Cēsīm, Madonas, Jēkabpils un Andrupenes. Latvītes Podiņas un Aivara Zariņa vadībā bija iespējams apgūt kokļu spēles pamatus un saspēlēties vakara koncertam. Rolands Blezūrs no Rīgas līdzi bija paņēmis trīs Anglijā darinātas kokles, kas viņam dāvinātas bērnībā. „Pēc trīsdesmit gadu pārtraukuma nav viegli atsākt spēlēt, koklētāju saiets ir īstā vieta, kur to darīt, jo šeit visi vienādi, gan tie, kuriem koklēšana ir pat maizes darbs, gan tiem kas atbraukuši mācīties.”

Koklētāju saieta organizatore Marika Zeimule klātesošos aicināja pastāstīt par savu instrumentu un tā izgatavotāju. Gatis Staprēns visas līdzpaņemtās kokles iemūžināja fotoattēlos, kas tiks izmantoti jaunāko laiku kokļu dokumentācijai. Kokles ir visnotaļ atšķirīgas, tā, piemēram, kokļu meistars Ilmārs Lucijanovs no Jēkabpils uz kokles spārna iededzinājis sava trīs gadus vecā dēlēna zīmējumu. Ar rakstiem bagātīgi rotāti ir ASV un Anglijā darinātie instrumenti.

Katram iepazīšanās ar kokli notikusi savādāk. Kristīne Liede un Māra Vidiņa no Rīgas koklēšanu iemīlējušas „Latgaļu sātas” rīkotajās etnogrāfiskajās bērnu vasaras nometnēs. Viens no koklētāju saieta organizatoriem, Dainis Mjartāns izteica gandarījumu, ka lielākā daļa dalībnieku ir skolas vecuma jaunieši un studenti. „Tas vieš cerību, ka ir nodrošināta etnogrāfiskās kokles spēles pārmantojamība, ka tā ir paliekoša kultūras vērtība. No otras puses, jau kuru  gadu  organizējot kokļu dienas, mēs sastopamies ar faktu, ka liela interese ir no pārnovadu ļaudīm, taču dalībnieki no Latgales iztrūkst. Esmu pārliecināts, ka koklētāji ir arī Latgalē un nākamgad tos ieraudzīsim,” optimismu pauda D.Mjartāns.

Spraigu diskusiju klātesošo vidū izraisīja Aivara Zariņa pārdomas par tradicionālās kultūras un baznīcas saskarsmi, par to vai kokle var skanēt dievnamos, arī izklaides vietās un citur. Koklētāju saieta organizatore Marika Zeimule atvadoties teica, ka nākamgad, desmitajā pasākuma gadadienā „Latgaļu sāta” plānojot plašu pasākumu, aicinot uz skatuves mūzikas grupas, kas nespēlē akustiski, taču kuru instrumentu klāstā ir kokle.Lai plašais dalībnieku un viesu pulks justos kā mājās rūpējās biedrības „Latgaļu sāta” entuziasti – Astrīda Vucyna, Dainis Mjartāns, Gatis Staprēns un Ivars Logins.

Nav viegli mūsdienu sarežģītajos laikos uzturēt kultūras telpu un ne vienmēr tiek rasts pietiekams finansiālais atbalsts, neskatoties uz to, koklētāju saieta dalībnieki vieš pārliecību, ka  etnogrāfisko kokļu spēles tradīcijai ir turpinājums.
 

Komentāri
Pievienoja: Jēkabs @ 06.07.2015. 02:40
diemžēl rakstiem nav publicēšanas datuma.
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/