XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Labi, ka labi Komentēt drukāt

Labi, ka labiTeksts un foto: Vineta Zeltkalne sadarbībā ar Upītes Tautas Nama vadītāju Andri Slišānu

2011.gada 28.decembrī dzejnieks, publicists, folkloras vācējs un pētnieks, kultūras darbinieks Antons Slišāns (literārais pseidonīms Ontons Slišāns) svinētu 63 dzimšanas dienu. Ir pagājis gads kopš Antona Slišāna nav starp mums. Tik daudz, cik Antons izdarīja viens pats savas dzīves laikā, mums visiem, apkopojot spēkus, ir jāturpina darīt kopā.

Gada nogalē 28.decembrī atzīmēja Antona Slišāna dzimšanas dienu, sniedzot atskaiti gan Antonam, gan mums pašiem, ko esam izdarījuši gada laikā, lai turpinātu Antona Slišāna iesāktos darbus folkloras, vēstures pētīšanā un nemateriālā kultūras mantojuma popularizēšanā.

 

Konkursā „Apleicīne” piedalījās Viļakas novada cilvēki

No 2011.gada augusta līdz 2011.gada decembrim Balvu novada bibliotēka izsludināja Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas projektu konkursā atbalstīto projektu Latgolys folklorys vuokuma konkurss „Apleicīne”. Konkurss veltīts Latgales novada folkloras vācēju aktivizēšanai un mūsu kolēģa Antona Slišāna dzīvesziņas pieminēšanai. Konkursa devīze ir Ontona Slišāna teiktie vārdi: „Navaicojit, kam tys vyss vajadzeigs! Kotra darbeiba, kas veļ nūstyn apsyunojūšu akmini, lai tyktu palaista breiveibā dzeiveiba, kureimū tys pīmīdzs pošā juos plaukumā, ir cīši, cīši vajadzeiga”. Konkursa mērķis: apzināt un atbalstīt Latgales novada cilvēkus, kas vāc, popularizē un saglabā Latgales folkloru jebkurā izpausmē. Šis konkurss motivētu un iedrošinātu turpināt Antona Slišāna iesākto darbu. Projekta idejas iniciatore un vadītāja ir Ruta Cibule. Pēc Antona Slišāna aiziešanas mūžībā, viņa Antona Slišāna vārdus: „mans dzīves uzdevums ir iesaistīt, iesaistīt arvien vairāk”, pārdomāja ar citu nozīmi un saprata, ka tieši tāds pats ir arī viņas aicinājums, tāpēc tapa konkurss „Apleicīne”.

Pirmajā konkursā iesniedza septiņus darbus. 2011.gada 28.decembrī, kad notika konkursa noslēguma pasākums, Ruta Cibule atzina, ka uzskata, ka pirmais konkurss ir izdevies. Viņai ir liels prieks, ka darbi iesniegti no trīs vietām: Rēzeknes, Viļakas un Balvu novadiem, kā arī prieks, ka vienu darbu iesniedza bērni un, Mārīte Slišāne iesniedza vienu darbu, tādējādi apliecinot, ka Antona Slišāna dzīves darbu turpina viņa ģimene. Viļakas novadu šajā konkursā pārstāvēja: Ilonas Bukšas darbs par Viļakas tautasdziesmu teicēju un dziedātāju Annu Prancāni, un Mārītes Slišānes Upītes ciema folkloras materiāli. Lai arī šis bija pirmais konkurss, dalībnieki un pasākuma klātesošie nešaubījās, ka arī nākamgad, aiznākamgad un vēl nākamajos gados tiks organizēts šāds pasākums, jo kā atzina žūrijas locekle, Rēzeknes augstskolas asociētā profesore Ilga Šuplinska informācijas folkloras pētījumiem pietiks vēl vismaz desmit gadiem.

Papildus informāciju par konkursa „Apleicīne” rezultātiem skatīt Balvu centrālās bibliotēkas interneta vietnē:

http://www.bibliotekas.lv/cb_web/index.php?option=com_content&view=article&id=316:pasniegtas-latgolys-folklorys-vuokuma-konkursa-apleicne-balvas&catid=40:aktualittes&Itemid=65

Iznākusi Ontona Slišāna 14. grāmata bērniem

Dienas turpinājumā notika Ontona Slišāna 14. grāmatas bērniem „Labi, ka labi” prezentācija Upītes tautas namā. Grāmatas izdošanu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma.

Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, piedaloties grāmatas „Labi, ka labi” prezentācijā, atzina, ka pirmo reizi piedalās grāmatas prezentācijā, kurai autora vairs nav šajā pasaulē. „Antons deva lielu ieguldījumu manā sirdī, manā darbībā. Antons ir viens no tiem nedaudzajiem dzejniekiem, kurš saprata savu misiju. Viņš deva norādījumus un virzienus gan mums – politiķiem, gan visai tautai, uz kurieni mums būtu jātiecas un kādas ir mūsu pamatvērtības. Viņš nepārmeta, viņš norādīja, ko mēs darījām pareizi un nekautrējās aizrādīt uz to, ko mēs darījām nepareizi.  Nepārspējama ir Antona ideja, ka jaunā grāmata „Labi, ka labi” dos iespēju bērniem mācīsies ne tikai lasīt latgaliski, bet arī domāt latgaliski. Folkloru nevar ietērpt vārdos, to var just un pārdzīvot, vai „Upites Uobeļduorzā”, vai, kad dzied Upītes, Šķilbēnu, Latgales sievas un vīri, tikai tad mēs saprotam, kas ir folklora”, pārdomās dalījās S.Maksimovs. Viļakas novada domes priekšsēdētājs atzinīgi novērtēja arī Antona Slišāna ģimenes ieguldījumu dzejnieka ideju turpināšanā, pateicās Andrim Slišānam par uzņēmību izdot jauno grāmatu un vēlēja turpināt Antona iesāktos darbus, lai vāktu un apkopotu folkloru un latgaliešu tradīcijas.

Arī Šķilbēnu pagasta pārvaldnieks Andris Mežals pateicās Slišānu ģimeni par ieguldīto darbu un uzņēmību turpināt Antona Slišāna darbus. „Jo vairāk paiet laiks, jo vairāk mēs saprotam, ka viņa pietrūkst arvien vairāk. Viņa pietrūkst ne tikai ģimenei, ne tikai Upītei un Šķilbēnu pagastam, bet arī Latgalei un Latvijai. Antons Slišāns vēl ilgi, ilgi paliks mūsu atmiņās”, sacīja A. Mežals.

Upītes tautas nama vadītājs Andris Slišāns iepazīstināja pasākuma dalībniekus ar visām Ontona Slišāna grāmatām, kas iznākušas bērniem. Diemžēl vienīgā autora pasaulē, kurš rakstīja dzejoļus bērniem latgaliski, šī grāmata - „Labi, ka labi” būs pēdējā, jo šajā grāmatā ir izdoti visi Ontona Slišāna sarakstītie dzejoļi bērniem. Tāpēc Andris Slišāns aicināja topošos dzejniekus, rakstīt dzeju bērniem latgaliski. Antona Slišāna savāktā un apkopotā materiāla pieaugušajiem gan pietikšot vēl vairākām grāmatām.

Jaunā, krāsainā grāmatā „Labi, ka labi” ir domāta bērniem, kuri sāk mācīties lasīt. Lai grāmata bērniem patiktu, to papildina novadnieces Rudītes Kašas krāsainie, dzīvīgie zīmējumi.

Kopā Ontonam Slišānam ir iznākušas četrpadsmit grāmatas bērniem:

Raibī panti (1991),
Lyugums sapneišam (1992),
Par gadskārtu Jānīts nāca (1993),
Cik vējam krāsu? (1994),
Zynamōs meikleites (1995),
Ziemneši (1996),
Rūtaļu gods (1997),
Rotaļa (1998),
Saulei par prieku (1999),
Nepareizais (2000),
Laiks (2001),
12 (2006),
Rūtaļu vydā (2009),
Labi, ka labi (2011).

Andris Slišāns par katru izdoto grāmatu prata pastāstīt stāstu kā tā tapusi. Andra paaudze ir izaugusi ar dzejoļiem no krājumiem „Raibī panti” un „Lyugums sapneišam”, daudzus Ontona Slišāna dzejoļus skaita Upītes pamatskolas stundās. Pirmās izdotās grāmatas ir nelielas brošūriņas, nav izdodas biezajos vākos, nav krāsaino bilžu, bet tas nemazina grāmatu vērtību. Pēdējos gados grāmatām zīmējumus zīmējuši gan Rēzeknes mākslas skolas bērni, gan Upītes ciema bērni. Krājumā „12” Ontona Slišāna bērnu dzejoļi ir tulkoti 12 valodās. Krājumā „Rūtaļu vydā” labākie dzejoļi ir ne tikai latgaliski un latviski, bet arī lietuviski un žemaitiski, lai kaimiņzemes bērni arī iemācītos Ontona Slišāna dzejoļus.

Grāmatas „Labi, ka labi” pasākumā uzstājās topošie muzikanti Kate un Dominiks Slišāni, Uko Kokņevičs, Osvalds Roze, Dagnija Razminoviča, Baltinavas mūzikas skolas vijolnieku ansamblis un klarnetistu trio. Ontona Slišāna dzeju skaitīja un lasīja Andris Slišāns, Elvita Krakope un Sintija Vizule. Sola danci nodemonstrēja Upītes pamatskolas bērni, ritmikas soļus rādīja Upītes tautas nama ritmikas pulciņa dalībnieki un noslēgumā dziedāja Upītes jauniešu folkloras kopas jaunās sievas, kuras pārliecinoši parādīja, ka ir un būs spēcīgās dziedāšanas tradīcijas turpinātājas Šķilbēnu pagastā. Visi bērni un pieaugušie, kuri bija sagatavojuši priekšnesumus, saņēma dāvanā jauno grāmatu „Labi, ka labi”.

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SĒRSNU MĒNESIS

Cērtat, brāļi, oša kārtis,
Vītejiet saulitê;
Kad atnāks liela diena,
Pakariet šūpolites.

/32304-0, Dainu skapis, pierakst. Daugavpils apr. Krustpilī/