XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Maizes diena Āraišu vējdzirnavās Komentēt drukāt

2019. gada 28. jūlijā no 12:00 – 16:00 Āraišu vējdzirnavās Amatas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Āraišu Vējdzirnavām rīko ikgadējo Maizes dienu, kura šogad notiek jau 16. gadu.

Dalība sarīkojumā bez maksas. 

Jēkabi – jaunās rudzu un miežu maizes diena jeb, visbiežāk – jaunrudzu maizes diena latviešu sētās tika svinēta par godu jaunajai maizei, kas šajā dienā tika celta galdā un baudīta klusumā. Pirmo riecienu, spēka riku, saņēma mājas saimnieks, arājs. Ar vēlējumu – Dievs, dod sātu un gausu! Vai – gausini, Dieviņ! saime baudīja jauno maizi, iegūtu smagā kopīgā darbā. Citviet pašu pirmo jaunās ražas klaipu glabāja klētī, apcirknī līdz jaunai ražai. Ugunsgrēka gadījumā ar to vajadzēja skriet apkārt ugunij – tāpat kā Latgalē ar Svētās Agatas maizi. Ja rudzi maizei vēl nebija nokulti, tad vārīja jaunrudzu biezputru.

Pirms grieza maizes klaipiņu, apakšā ar nazi pārvilka krustu. Kā teica Anna Dīmane, 1904.gadā Doles salā dzimusi teicēja – tēvs pie galda noņēma cepuri un ne reizi vien noskūpstīja pirmo maizes riecienu. Jēkabi Āraišu vējdzirnavās pirmo reizi tika sarīkoti 2003.gadā, Gaujas nacionālā parka 30 gadu jubilejai par godu rīkotajā akcijā “Iepazīsti Gaujas nacionālā parka kultūrvēsturisko mantojumu!” un tiem tradicionāli ir trīs daļas. Pirmā, vissvarīgākā, ir maizes un cepēju godināšana pie Jēkabu galda līdzās vējdzirnavām. Katru gadu ir cepēji, kas rudzu maizi cep tikai savai ģimenei un ir arī cepēji, kas cep pārdošanai. Laba cepēja senatnē tika godināta, jo rudzu maize bija visa ēdiena pamats un spēka devēja. Teica – man maizīte kā šūniņi, kā bitīte cepējiņa. Vai – kā cielava cepējiņa. Maizīte – kā saulīte! Cepēji paši svinīgi griež savu Jēkabu galdā likto maizīti un pacienā klātesošos. Pēc tam var doties Kukulīša takā, kur var malt rokas dzirnavās, apskatīt vējdzirnavas, zīmēt, cept karašiņu, izzināt maizes un tējas zālīšu gudrības, un paklausīties pasakas zem Pasaku koka. Ir arī mālu kliņģeru darbnīca un ganu pļaviņa…slietenis ar gardajām Annas pankūkām. Katru gadu kāda jauna nodarbe. Šogad neparasta būs rudzu kūku sacensība! Kad darbi Kukulīša takā pabeigti, var saņemt Jēkabu uzlīmīti, ko katru gadu darina māksliniece Daiga Segliņa. Viņas zīmētais Kukulītis allaž ir darbīgs un priecīgs.

Blakus vējdzirnavām pļavā vienmēr iekārtojies Kukuļtirdziņš ar amatnieku darinājumiem, maizi un kārumiem. No Āraišu vējdzirnavu kalna paveras plašs, gleznains skats uz Āraišiem – ezeru, baznīcu, seno letgaļu apbūvi, pilsdrupām, zemnieku sētām, Zviedru priedi un Drabešu muižu, ar kuru senās muižas vējdzirnavas savieno skaista aleja.

Tiksimies Āraišu vējdzirnavās, godinot maizi un senču mantojumu! Svētki 2019.gada 28.jūlijā sāksies 12.00 un beigsies 16.00.

Etnogrāfe Indra Čekstere, ikgadējā svētku dalībniece un ierosinātāja - kopā ar “Vējdzirnavu” māju saimi.  

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/