Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Folkloras kopu pasākumi
Kokneses Ziņģe Komentēt
ZIŅĢĒTĀJU UN STĀSTNIEKU VAKARS
2017. gada 8.aprīlis, plkst.15.00
Kokneses kultūras nams


Kokneses folkloras kopa „Urgas”, kas dibināta 2005.gadā ar ziņģēšanas tradīciju pirmoreiz iepazinās Viļānos. „Ziņģētāju un stāstnieku vakars” Viļānos ir ziņģu dziedāšanas un stāstu stāstīšanas iedvesmotājs, kas arī koknesiešus pamudinājis saukt visus ziņģētājus un stāstniekus kopā. 2017.gadā "Kokneses Ziņģe" notiek jau 6.reizi
8. aprīlis
Koknese
Gunta Saule
, 08.04.2017
lasīt vairāk
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs atklāj apmeklētājiem restaurēto Liepājas ostas noliktavu Komentēt (1)

Piektdien, 24. martā plkst. 14.00 Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā notiks restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana.

24. marts, 14:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 24.03.2017
lasīt vairāk
Folklora pirms 120 gadiem un tagad: aizmirsti vārdi un jaunatrastas dziesmas Komentēt

18. martā plkst. 12.00 tikšanās ar folkloras draugu kopu “Savieši” izstādē “Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā iestāde” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī 32.

18. marts, 12:00
Rīga, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2017
lasīt vairāk
Dūdu darbnīcas Komentēt (6)
2017.gada sākumā plānojam organizēt praktiskās apmācības, kuru laikā interesentiem būs iespēja izgatavot dūdas.
1. janvāris
Drabeši
Gunta Saule
, 01.01.2017
lasīt vairāk
Pirmo bluķi Rīgā vilks Brīvdabas muzejā Komentēt
Bluķa vakars Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks 18. decembrī, no plkst. 13:00 līdz plkst. 17:00.
18. decembris, 18:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.12.2016
lasīt vairāk
Grupa “DABA SAN” aicina uz muzikālo “PUZURPASAKU” Komentēt (2)

Ieskandinot vienus no lielākajiem Saules godiem, postfolkloras grupa “Daba San” aicina apmeklēt ikgadējo muzikālo Ziemassvētku stāstu “Puzurpasaka”. Koncerts notiks ceturtdien, 15. decembrī, plkst. 19.00 RTU Mazajā zālē Kaļķu ielā 1.

15. decembris, 19:00
RTU Mazajā zālē
Gunta Saule
, 15.12.2016
lasīt vairāk
“Skaņumāja” aicina uz koncertu Madlienas tautas namā Komentēt

Sestdien, 10. decembrī plkst. 18.00 Madlienas Tautas namā notiks biedrības “Skaņumāja” rīkoto tradicionālās mūzikas instrumentu spēles kursu noslēguma koncerts. Ieeja bez maksas!

10. decembris, 18:00
Gunta Saule
, 10.12.2016
lasīt vairāk
Decembra sākumā īpaši tiks godināta Ziemeļlatgales tradicionālā dziedāšana KomentētSestdien, 3. decembrī 18.00, Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Rekovā notiks vairākiem tradicionālajā kultūrā svarīgiem notikumiem bagāts pasākums – Ziemeļlatgales tradicionālās dziedāšanas godināšanas svētki “Dzīdat, meitas, kū gaidat!”,
kuros tiks izzināta Ziemeļlatgales tradicionālā dziedāšana, prezentēts jauns izdevums “Škilbanu sīvas”, svinēta Šķilbēnu etnogrāfiskā ansambļa 35 gadu jubileja un arī pirmo reizi publiski atrādīts īpaši etnogrāfiskajam ansamblim veidots videoklips.

3. decembris
Rekova
Gunta Saule
, 03.12.2016
lasīt vairāk
Tradīciju pasākumu cikls “Līvu diena” veļu laika noskaņās Komentēt
Šo svētdien, 6. novembrī no plkst. 12.00 līdz 16.00 Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29a, turpināsies tradīciju pasākumu cikla “Līvu diena” otrā sezona.
6. novembris, 12:00
Kultūras un tautas mākslas centrs Ritums
Gunta Saule
, 06.11.2016
lasīt vairāk
„ĢITĀRISTU SESIJAs – 2016” Komentēt
norisināsies no 23. līdz 28.oktobrim Praulienas skolā


Dienas kārtība: 8.00 mošanās; 8.30 brokastis; 9.30 vingrošana, rīta info aplis; 10.00-13.00 nodarbības grupās; 14.00 pusdienas; 15.00 meistarklases; 19.00 vakariņas; 20.00 - 23.00 dziedāšana, koncerti, jamsession; 24.00 miers
No 23. līdz 28. oktobrim
Prauliena
Gunta Saule
, 23.10.2016
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
METEŅI. Par garīguma meklējumiem latviešu tautas tradīcijās Komentēt drukāt
Aīda Rancāne,
Dr.biol., Mg.phil., LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošā pētniece

[Raksts tapis sadarbībā ar laikraksta Izglītība un Kultūra elektronisko žurnālu Vecākiem. Tā pirmpublicējuma avots: Elektroniskais žurnāls Vecākiem nr.4 (85)  http://www.izglitiba-kultura.lv/avize/nr4-85]


Mūsdienu reliģiju studijās garīgums tiek raksturots kā unikāla cilvēka iekšējo pārdzīvojumu pieredze, kurā klātesoši ir tradicionālie kultūras simboli, kā arī citi cilvēkam nozīmīgi tēli. Pie kam, garīgums no reliģiozitātes atšķiras ar to, ka pēdējam avoti vairāk meklējami ārējā pasaulē priekšrakstu un tradīciju veidolā, savukārt garīguma avots ir cilvēka iekšējā pieredze. Citiem vārdiem mēdz teikt, ka reliģija ir ticība kāda cita pieredzei, bet garīgums ir tevis paša pieredze, bieži saistīta ar personisko izaugsmi, pašatklāsmi, svētuma izjūtas meklējumiem vai savas „iekšējās dimensijas“ sastapšanu.

Ar to vēlos teikt, ka garīguma (arī latviskuma) meklējumu ceļš pieprasa aktīvu paša cilvēka līdzdalību. Tas ir individuāls un katram var būt atšķirīgs. Vienam meklējumi sākas ar literatūras studēšanu, citam impulsu dod kopīga svētku svinēšana, kāda sena melodija, rota, auduma raksts. Pirmajā gadījumā akcents tiek likts uz prātu un izziņu, otrajā – uz zemapziņu un emocionālo pasauli. Veiksmīgi, ja abas pieejas izdodas apvienot.

Sākt ar darīšanu, nevis prātošanu

Kāpēc izplatīts ceļš pasaules tautu kultūru praksēs ir sākt ar darīšanu, nevis prātošanu? Ar rituālu var izteikt to, ko nevar izteikt vārdos. Rituālam ir sava valoda ar dziļu simbolisku jēgu. Tajā ir gan mīklainība, gan noslēpums. Rituālu pamato mīts, bet mītisko pasauli nevaram tvert ar racionālo prātu. Mītiskajā apziņā, piemēram, ķermeņa kustība ir arī dvēseles kustība. Bieži vien pēc gadskārtu svētku svinēšanas, ja cilvēks ir bijis atvērts jaunajam, līdz šim neiepazītajam, un līdzdarbojies gan svētku sagatavošanās posmā, gan rituālo darbību veikšanā, tiek iegūta neaprakstāma vienotības sajūta ar dabu, senčiem, līdzcilvēkiem, kas ar katru nākamo reizi padziļinās.

Praktiskā nozīmība tiek savienota ar simbolisko

Sabiedrībā vērā ņemamu vietu ieņem viedoklis, ka grūti saskatīt baltu garīgās vērtības tāpēc, ka tradicionālo svētku rituālu jēga tiek saistīta ar zemkopja un lopkopja ikdienu, kas mūsdienu pilsētniekam vairs nav aktuāla. Taču es vēlos uzsvērt, ka rituāli, kas veltīti auglības, ražas nodrošināšanai, atgādina un izceļ plašākas kosmiskas kopsakarības. Piezīmēšu, ka laukos ļaudis joprojām audzē labību un lopus. „Senajam latvietim” govs, vista vai krupis nav tikai piena, gaļas vai kāda cita materiāla labuma ieguves avots. Praktiskā nozīmība tiek savienota ar simbolisko. Minētie dzīvnieki var būt arī sakrāli objekti – Zemes mātes jeb Māras reprezentanti. Cits piemērs. Jebkurš koks var kalpot kā kurināmā vai celtniecības resurss, taču tas spēj pārvērsties arī Pasaules kokā. Respektīvi, garīgums ir mūsos pašos, mums tikai jāzina šo simbolu valoda. Simboli spēj izteikt ne tikai apzināto, bet arī neapzinātu nozīmju un jēgu tīklu. Ne vienmēr folklorā, tautas dziesmās mantotās formulas jāsaprot racionāli un lietišķi ar prātu, to ietekme ir daudz plašāka.

Latviskais gars

Kā ģimenēs vecāki var vispirms jau paši būt latviski savā garā? Jebkuras ģimenes (dzimtas, tautas) spēks slēpjas savu sakņu apzināšanā. Vispirms katram ir jāsāk ar savas dzimtas vēstures, sava novada kultūras tradīciju izzināšanu. Ja ir apņemšanās darināt savu tautas tērpu, tad tam būtu jābūt no tā novada vai pagasta, no kura tu vai kāds no taviem vecākiem, vecvecākiem ir nācis. Ja ir vēlēšanās svinēt Jāņus, tad vērtīgi būtu iemācīties sava novada līgotnes. Savējā, tuvā apzināšana un apguve veido personiskas kultūras vērtības, kas ļauj sevi konkretizēt un vēlāk sastapties ar citādo.

Laiku pa laikam mēs salāgojam dažādus procesus mītiskajā, fiziskajā un sociālajā plānā

Skaidrojums par pasaules izcelšanos, tās funkcionēšanas likumsakarībām attieksies uz mītisko plānu. Mītiskā realitāte ir iepludinājusi sevī zemapziņas informāciju, kuru apziņa arhetipisku tēlu veidā apvieno ar tiem tēliem, kas iegūti no ārpasaules. Šie arhetipiskie tēli ir līdztiesīgi, bieži vien pat svarīgāki par ārpasaules jutekliski tvertajiem tēliem. Tādā veidā senā cilvēka apziņa sapludina vienā veselumā saturu un formu, laiku un mūžību. Fiziskais plāns atspoguļos ar mūsu maņām tveramās pārmaiņas fiziskajā pasaulē. Par sociālo plānu runājam, parādot pārmaiņas indivīda un sabiedrības dzīvē. Katra kultūra funkcionē un atražo sevi caur konkrētiem cilvēku uzvedības veidiem. Rituālā dabas (bioloģiskais) fakts (piemēram, dzimšana, nāve) pārvēršas īpašā – sakrālā sociālā notikumā.

Metenis kā tēls, kurš nāk pie mums pār kalniņu, kuram ir piecas meitas un pieci dēli, būs tverams mītiskajā plānā. Kā īpašais laiks kalendārā, noteikts saules stāvoklis gada ritējumā, tas iniciēs fiziskas pārmaiņas dabā, iezīmēs pavasara sākumu. Sociālajā plānā tradicionālajā sabiedrībā Meteņi iezīmēs robežšķirtni starp darāmajiem darbiem - beigsies vērpjamais laiks, sāksies aušana. Domāju, ka arī mūsdienās, neskatoties uz vienveidīgo darbu birojā vai kur citur gada garumā, personīgajā dzīvē tas iezīmēs kādas izmaiņas. Varbūt tā būs vasaras ceļojumu plānošana, apģērba iegāde un nomaiņa uz plānāku, vai biežāki izbraucieni dabā, izmaiņas ēdienkartē u.c.

Meteņi iezīmē pavasara sākumu

Tradicionālajā kultūrā tikai rituāls apliecina notikumu. Meteņus svin ne tāpēc, ka dabā iestājies silts laiks, bet otrādi – pavasaris nomaina ziemu tāpēc, ka noticis pavasara sagaidīšanas rituāls. Citiem vārdiem, pasaule nemainās pati par sevi, kā tas šķiet mūsdienu cilvēkam. Pasaule mainās un izmaiņas tiek akceptētas tikai rituālos. Laiks pulsē svētku rituālos. Pavasara sagaidīšana var notikt arī tad, ja dabā vēl ir auksta ziema. Savukārt, lai cik auksts laiks vēl būtu dabā, pēc svētku nosvinēšanas tas tiek uzskatīts par pavasarīgu.

Lai kāda darbība kļūtu par rituālu, tā jāpārvērš zīmju un simbolu valodā. Tas, vai, piemēram, laišanās ar ragaviņām no kalna būs ikdienišķa izklaide, vai ritualizēta darbība, ir atkarīgs, cik jēgpilni cilvēks to darīs. Pacelties virs ikdienišķās apziņas palīdz gan svētku apģērbs, gan kopīgais svinētāju nolūks šādai izdarībai, gan pārdzīvojums par sacensības rezultātu, gan rituālās vārdformulas, kas pavada nobraucienu u.tml.

Ar maskas palīdzību cilvēks komunicē ar neredzamo pasauli

Varam to saukt par viņpasauli, citpasauli, vienkārši – ar citādo. Vai tā būtu kosmogonijas atkārtošana, dzimšanas-nomiršanas-atdzimšanas izspēlēšana, mītisko tēlu klātbūtne, - saskarsme ar maskām atjaunos laiku un telpu, nodrošinās auglību, atnesīs svētību. Kādas maskas lietot, kā uzvesties, ko teikt vai dziedāt – šādas prasmes parasti manto tradīcijās.

Masku tēlu izvēle tradīcijas ietvaros mēdz būt spontāna. Cilvēka raksturs un citi dotumi noteiks, vai viņš gribēs būt masku grupas barvedis – galvenā maska, kas vada citu masku darbošanos, vai maska, kura var klusēt un vienkārši būt klāt barā. Ja runā par dzīvnieku maskām, tad tie ir mītiskie dzīvnieki ar īpašām spējām šķērsot pasauļu robežas un atnest cilvēkiem auglību un svētību. Tradicionālajā sabiedrībā un, ceru, arī mūsdienās, būtiski domāt: „Ko es varu dot citiem?” Tad atbilde uz jautājumu: „Ko man tas dos?” - nāks likumsakarīgi.

Komentāri
Prepare for the new season of game of thrones 7 online by checking out the
photos after the jump.
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
ZIEDU MĒNESIS

Visas puķes izziedeja,
Papardite neziedeja;
Papardite izziedeja
Pašâ Jāņa vakarâ.

/Vecpiebalga, 32413-2/

.
>>><><<<
Latvijas Folkloras biedrība sociālajos tīklos - www.draugiem.lv  un www.facebook.com

The Latvian Folklore Society

On the 11th of January, 2009, the leaders and activists of folklore groups, ethnographic ensembles and ethnic cultural centres from all over Latvia were gathered by the Latvian Folklore Society’s founding initiative group (Helmī Stalte, Andris Kapusts, Liāna Ose, Jeļena Jekimova) in Riga, the Cultural Palace of VEF to agree on the revival of the society and its’ official registration. Historically the organization was formed as The Latvian Folklore Society of Fricis Brīvzemnieks in 1989.

The main aim of the organization is to foster and support the activities of ethnographic ensembles, folklore groups, story tellers, musicians and other successors of immaterial cultural heritage. The task of the society is to successfully act in the field of folklore preservation by encouraging a competent dialogue between the nation’s tradition keepers and governmental organizations, thus, representing and defending the interests of the field.

This web-site publishes research in the area as well as interviews and descriptions of experiences. In the section “Folkloras kopas” (Folklore groups) one can find information and useful links to explore active groups in Latvia. Likewise, this site also distributes news on the most important happenings and events on the Latvian folklore’s stage. 

Jaunākās galerijas

Jauno danču muzikantu nometne Koknesē

I.Gaiša Kokneses vidusskolā februārī norisinājās jauno danču muzikantu nometne. Trīs dienas skolā skanēja, rībēja un strinkšķēja dažnedažādi mūzikas instrumenti - kokles, blokflautas, vijoles, bungas, cītaras, kontrabass... Prasmīgu skolotāju vadībā 40 jaunie muzikanti no Rīgas, Zaķumuižas, Allažiem un Kokneses gan muzicēja, gan dziedāja, gan stāstīja paši pasakas un atgadījumus no dzīves, gan klausījās spoku stāstus, anekdotes. Gatavojāmies arī vasarā gaidāmajiem Skolēnu Dziesmu un Deju svētkiem, jo visiem kopā izdejot ROTAĻU PROGRAMMU ir daudz jautrāk! Vakaros bija danči. Noslēgumā katrs muzikants parādīja savu prasmi gan instrumentu spēlē, gan arī stāstīšanā vai dziedāšanā.

Latgales bērnu un jauniešu folkloras nometne „Garā pupa”

No 18.līdz 21.jūnijam Līvānu 1.vidusskolas Laimiņas sākumskolā notika Latgales bērnu un jauniešu folkloras nometne "Garā pupa", kurā piedalījās bērni un jaunieši no Līvāniem, Jaunsilavām, Rudzātiem, Preiļiem, Vārkavas, Sīļukalna, Krāslavas, Izvaltas, Vaboles un Jēkabpils. 

Vairāk

Lielās dienas gaidīšana un svētīšana Rīgā
Stāstu vakars Veļu laikā Koknesē

31.oktobra pievakarē, kad tumsa jau ietinusi pasauli, koknesieši nāca pulkā stāstus stāstīt.

Koklētāju gada saiets 2012.gada 8.septembrī norisinājās devīto reizi. Latgaļu sātā Dekšārēs pulcējās krietns skaits airzrautīgu un kokles spēlē iedvesmotu ļaužu.

2012.gada 14.aprīlī Lutriņos norisinājās trešais Kurzemes tautas muzikantu saiets - ar labdarības koncertiem, ar muzikantu saspēli, ar īsteni aizrautīgu un degsmīgu kurzemniecisko sparu bagāts.

Kokneses ziņģe piedzimusi!!!
2012.gada 14.aprīlī Koknesē norisinājās pirmā Kokneses ziņģe - ar cerībām uz otro, trešo, septīto... un vēl. Ar Ingunas Žogotas rosmīgo gādību, rūpēm un aizrautību.
Muzikantu nometne Zaķumuižā

No 2. līdz 4.decembrim Zaķumuižā sabrauca ap 80 jauno muzikantu! Uz muzikantu nometni!!! Tā nu jau ir ierasta un ļoti gaidīta tikšanās visiem, kas draugos ar folkloru, dziedāšanu, dejošanu, stāstīšanu un galvenokārt, muzicēšanu.

Latvijas Valsts dibināšanas 93.gadskārtas vakarā Rīgas Mazajā Ģildē bija pulcējušās folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem - Latgales CEIRULEITS, ŪZULIŅŠ un UPĪTES Etnogrāfiskais ansamblis, Vidzemes SENLEJA un VĒRTUMNIEKI, Zemgales DIMZĒNS, Kurzemes Alsungas un Jūrkalnes Suiti, TREJTEKA un TALSI, Rīgas GRODI, SKANDINIEKI un MASKAČKAS SPĒLMAŅI, lai kopā svētītu svētkus,  Latvijas dzimšanas dienu un daudzinātu latviešu tradicionālo dziesmu spēku, kuŗā, lai cik grūti laiki, mēs varam pasmelties.

Latvijas BALTICAs karogs svētku rotā
Latvijas BALTICAs karogs svētku rotā
Starptautiskie folkloras svētki „Rudynōji’ 2011”

2011. gada 24. un 25. septembrī Līvānu novads aicināja visus folkloras draugus uz Sarptautiskajiem folkloras svētkiem Rudynōji’ 2011, lai latvisko tradīciju garā iezīmētu rudens sākumu. Starptautiskie folkloras svētki „Rudynōji" Līvānos norisinājās jau trīspadsmito gadu.

Modraki
Modraki
Piemini Saules kauju Rudens Saustāvjos
Ikgadējā pulcēšanās Saules kaujas pieminēšanas vakarā pamazām kļūst par tradīciju. Šai gadā Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē Saules kaujas 775 gadu atcerei Dižkoncertā piedalījās ABRA, BUDĒĻI, DANDARI, GRODI un SKANDINIEKI.
Zaļās Dzīves skola Esplanādē

Divas nedēļas Rīgas Esplanādē kopā ar Rīgas un Latvijas novadu folkloras kopām paiet jaukā dziedāšanā un sadziedāšanā, danocošanā un sadancošanā, muzicēšanā, ieklausīšanās un līdzidarbošanās priekā.

GRODI - Rudzu lauka svētība
GRODI - Rudzu lauka svētība
Kurzemnieku diena Ikšiķlē
Sestdiena. Daugavas krasts. Zaļa zāle. Saulaina debess ar dažiem pāri ritošiem lietus mākoņiem. Līksmi un dziedoši ļaudis. Kurzemnieku diena Ikšķilē.
Ielīgošana Bastejkalnā 2011.gada 18.jūnijā
Cepu, cepu kukuli, ko braukt ciemā
Dienvidlatgales un Sēlijas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Līvānos
Lielā diena Rīgā - Arkādijā un Bastejkalnā
Lielās dienas Saullēkta gaidīšana un svētīšana Arkādijā, foto: Andrejs Broks, pilnu galeriju skatīt šeit, un dienas svinēšana Bastejkalnā, foto: Andris Kapusts, pilna attēlu galerija skatāma šeit
XII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Viesītē
2011.gada 12.-13.februārī viesītē norisinājās XII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
Ceiruleits - 20
2010.gada 27. novembrī Līvānu 1. vidusskolas folkloras kopa “Ceiruleits” ar jubilejas koncertu “Mana tautasdziesma” atskatījās uz 20 darbības gadiem.