XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
NVO un tautas muzikantu tradīcija Latvijā. Projekta īstenošana Komentēt drukātGunta Saule, Latvijas Folkloras biedrība

Laikā no 2012.gada marta līdz 2012.gada novembrim „Pārdaugavas tautas mūzikas biedrība” sadarbībā ar tradicionālās kultūras biedrību „Aprika” un „ Tautas muzikantu biedrību” īstenoja Eiropas Sociālā fonda līdzfinansētu projektu „NVO aktīva līdzdalība muzicēšanas tradīciju saglabāšanas un pārmantošanas procesu plānošanā un praktiskajā realizācijā.”
 

Saskaņa ar projektā iecerēto, tā laikā tika veikts detalizēts pētījums par kopējo nozares stāvokli – resursiem, sarežģijumiem un iespējām, lai veicinātu tradicionālās kultūras, it īpaši muzicēšanas pieejamību vispārējās un kultūrizglītības sistēmā, kā arī kultūras darbā kopumā. Tātad, lai ikviens Latvijā skolu beigušais tiktu vismaz vispārēji iepazīstināts ar latviešu muzikantu kultūras tradīciju, lai veicinātu un vairotu iespējas mūzikas skolās apgūt tradicionālo mūzikas instrumentu spēli, manieres un repertuāru, lai veicinātu tradicionālās muzicēšanas kā pieprasīta kultūras produkta pieejamību, lai vairotu iespējas praktizēt tradicionālo muzicēšanu kultūras iestādēs. Lai meklētu sarežģījumu risināšanas modeļus, iepazītu attiecīgās nozares stāvokli ES dalībvalstīs, izzinātu NVO un valsts institūciju sadarbības pozitīvo pieredzi.

Neapšaubāmi ieguvēji projektu īstenojot bija vairākas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, uzturēšanā un kopšanā darbojošās nevaldības organizācijas, kuŗas projekta ietvaros saņēma padomdevēju atbalstu, palīdzību un ieteikumus sadarbības projektu veidošanai un finansējuma piesaistei dažādos projektu konkursos, tostarp ES fondu finansējumam. Šīs konsultācijas koordinēja  projekta īstenošanā iesaistītais, arī projektu rakstīšanā pieredzējušais, tāpat arī tradicionālās kultūras, muzicēšanas un izglītības jomā gana zinošais Pēteris Jansons. Projekta īstenotāji gan būtu vēlējušies lielāku atsaucību no potenciālajiem projektu rakstītājiem, jo nebūt ne visas iespējas konsultāciju sniegšanā projektu rakstītājiem tika izsmeltas. 

Izmantojot Pārdaugavas tautas mūzikas biedrības izveidoto instrumentu būves darbnīcu Krapē tiek nodrošināts vairāku tautas instrumentu – cimboles, pogu cītaras un koka stabules, perspektīvā arī citu instrumentu – izgatavošanas iespējas. Kā pastāstīja projekta līdzdalībnieks Ilmārs Pumpurs, šobrīd ir veikts darbs pie  mūzikas instrumentu dizaina un izgatavošanas tehnoloģiju izstrādes, - ir izveidots mūzikas instrumentu izgatavošanas apraksts, lai ikkatrs, kam par to ir interese pēc sagatavotā apraksta un pieredzējuša instrumentu gatavošanas meistara vadībā spētu izgatavot savu mūzikas instrumentu. Tas veicinās to pieejamību un praktisko lietošanu mūsdienu situācijā, kad nepieciešamība pēc tradicionālajiem mūzikas instrumentiem aug.

Kā sarunā pavēstīja projekta līdzdalībnieks, Krapes tautas mūzikas instrumentu izgatavošanas darbnīcas veidotājs, Ilmārs Pumpurs, tas ir milzīgs ieguvums patlabanējā situācijā, jo šāda veida darbnīcu Latvijā ir maz, lai pat neteiktu, ka tāda ir pašlaik vienīgā. Tā faktiski ir gatava darbam un amatnieki, mūzikas instrumentu izgatavotāji, kuŗiem ir sava pieredze, zināšanas un iemaņas, var šeit nākt un gatavot mūzikas instrumentus atbilstoši izstrādājiem aprakstiem. Lai saglabātos tradīcija, izveidotie instrumentu apraksti gan ir jāievēro instrumentus gatavojot. Gatavotājiem nepieciešami vienīgi pašiem savi materiāli, no kā instrumentus veidot. Šī darbnīca ir laba pamatbāze tālākai darbībai un jaunu projektu izstrādei.

Projekta ietvaros ir notikuši četri semināri: „Tradicionālās kultūras iespējas valsts kultūrpolitikā un izglītībā”, „Tradicionālās kultūras apgūšanas un pārmantošanas aktuālās problēmas bērnu un jauniešu folkloras kopās: pieredze, izglītība, attīstība. NVO iespējas tradicionālās kultūras apgūšanas un pārmantošanas veicināšanā“, “Tradicionālās mūzikas iekļaušanās kultūras darbā. Mūsdienu situācija un sadarbības iespējas” Rīgā un Saldū seminārs par tēmu “Tradicionālā mūzika. NVO iespējas nozares attīstībā”, kā arī projekta noslēguma konference. 

Šajos semināros NVO pārstāvji un tradicionālās muzicēšanas kultūras izzināšanā, attīstībā un pilnveidošanā iesaistīto un ieinteresēto citu nozaru pārstāvji, kā arī citas valsts kultūrpolitikas iespējās un aktualitātēs , un interešu izglītībā ieinteresētās personas  tika iepazīstinātas ar plānoto pētījumu rezultātiem un kopīgi izstrādāts rīcības plāns tālākai aktīvai NVO līdzdalībai nozares attīstībā. Plāna realizācijai tika noslēgts sadarbības Memorandu ar Ministru kabinetu.

Ar saviem tematiskajiem priekšlasījumiem šajos semināros piedalījās nozares speciālisti – gan praktiķi Iveta Dukaļska, Pēteris Jansons, Ilmārs Pumpurs, Sarma Ūpe, gan valdības organizāciju – Kultūras un Izglītības ministriju un to saistīto valsts organizāciju pārstāvji Dace Melbārde, Signe Pujāte, Agra Bērziņa, Ģirts Kinzulis un citi.

Milzu darbu veikusi Māra Mellēna, kuŗa projekta ietvaros veikusi pētījum par tematu Nemateriālais kultūras mantojums un mūsdienu izglītība: tradicionālās kultūras iespējas interešu izglītībā. Mums daudziem šķiet, ka iespējas nodarboties ar tradicionālo muzicēšanu ir gana plašas un daudzveidīgas. Bet, protams, mēs vienmēr varam vēlēties vairāk, mēs varam vēlēties daudzveidīgāk un labāk. Mēs varam vēlēties vairāk radošuma saglabājot ne tikai stabilu tradīcijum, bet tradīcijas kodolu saturot, tomēr būtu radoši  Vēlme un nepieciešamība ir arī pēc jauniem un talantīgiem skolotājiem. Tas veicinātu gan nozares tālāku dzīvošanu, gan arī tās attīstību. Var dēvēt par nostaļģiju ilgas pēc Jauniešu folkloras nometņu atjaunošanas. Tomēr tā nav tikai nostaļģija, jo tikai tagad un pamazām mēs varam sākt novērtēt tajās veiktā un notikušā rezultātus - ir izauguši bērni, kas tajās kopā ar vienaudžiem gudru un atsaucīgu pedagogu vadībā guvuši daudz vērtīga, ko pēcāk izmantojuši savā tālākajā dzīvē un darbībā tradīcijas piedzīvošanā. Lai saikne un nākotnes pavedieni nesatrūktu, jāpilnveido arī darbība šai jomā. Protams, ar atzinību ir novērtēats gan jau vairakkārtējās Jauniešu Etnodienas dažādos Latvijas novados, gan arī sasniegumi, kuŗi pamazām jūtami no J.Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas Etnomuzikoloģijas nodaļas studentu darba. Ar Pētījumu kopumā variet iepazīties Pārdaugavas Tautas mūzikas biedrības e-vietnē.

Kopējais ieguvums no projekta īstenošanas gan ir jau pamanāms, gan arī vēl tikai būs pamanāms, jo šis projekts būtībā ir kā daži soļi, daži pakāpieni no tālāka ceļa, - balstoties jau paveiktajā būs vieglāk risināt sasāpējušas problēmas tālāk - gan attīstī mūzikas instrumentu būvi, gan pilnveidot skolu mācību programmas - gan vispārizglītojošās , gan mūzikas skolās, lai mazinātu tādas situācijas, kādas reizumis un itin bieži sastopamas pašaik - ka talantīgi un visnotaļ muzikāli bērni un jaunieši spēj nospēlēt vissarežģītākos akadēmiskās mūzikas skaņdarbus pēc notīm, lasot no lapas, bet visvienkāršāko tradicionālo melodiju pēc dzirdes - nekā. Tikšanās semināros noderēja arī pašiem muzikantiem - folkloras kopu un nevaldības organizāciju vadītājiem un dalībniekiem, jo viena no lietām šais semināros bija ne tikai jau apzināto problēmu risinājumu meklējumi, bet arīdzan jaunu vai līdz šim neaktualizētu sarežģījumu aktualizēšana.

Projektu 92,07% apjomā finansē Eiropas Savienība ar Eiropas Sociālā fonda starpniecību. Apakšaktivitāti administrē Valsts Kanceleja sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu.

 

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/