Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Folkloras kopu pasākumi
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Talsos mašīnball – kulšen un ballešan Komentēt

2017. gada 9. septembrī no plkst .13:00 Latvijas Lauksaimniecības muzejā notiks īsteni ražas svētki Kurzemē, Talsos “Mašīnball – kulšen un ballešan!”

9. septembris
Talsi
Gunta Saule
, 09.09.2017
lasīt vairāk
Svētki ģimenēm Turaidas pilī Komentēt

6. augustā plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā notiks gadskārtējie svētki ģimenēm “Šodien Turaidas pils pieder bērniem!”, kam šogad izvēlēta tēma “Senie stāsti”.

30. jūlijs, 12:31
Gunta Saule
, 30.07.2017
lasīt vairāk
Tautas lietišķās mākslas izstāde “Latviskais gars” Komentēt
No 14. jūlija līdz 27. augustam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” būs apskatāma izstāde “Latviskais gars”, kurā apvienojušās visas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas, piedāvājot apmeklētājiem kvalitatīvu un daudzveidīgu tautas lietišķās mākslas izstādi.
18. jūlijs, 14:49
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”
Gunta Saule
, 18.07.2017
lasīt vairāk
Kokneses Ziņģe Komentēt
ZIŅĢĒTĀJU UN STĀSTNIEKU VAKARS
2017. gada 8.aprīlis, plkst.15.00
Kokneses kultūras nams


Kokneses folkloras kopa „Urgas”, kas dibināta 2005.gadā ar ziņģēšanas tradīciju pirmoreiz iepazinās Viļānos. „Ziņģētāju un stāstnieku vakars” Viļānos ir ziņģu dziedāšanas un stāstu stāstīšanas iedvesmotājs, kas arī koknesiešus pamudinājis saukt visus ziņģētājus un stāstniekus kopā. 2017.gadā "Kokneses Ziņģe" notiek jau 6.reizi
8. aprīlis
Koknese
Gunta Saule
, 08.04.2017
lasīt vairāk
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs atklāj apmeklētājiem restaurēto Liepājas ostas noliktavu Komentēt

Piektdien, 24. martā plkst. 14.00 Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā notiks restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana.

24. marts, 14:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 24.03.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Izskanējušas Kokļu dienas Latgalē Komentēt drukāt
Ikgadu vasarā vai tuvāk rudens pusei, šogad oficiāli jau septīto reizi, Varakļānu Dekšārēs Latgaļu sātā, bet reiz arī Valmieras Bērzainē, noris Kokļu dienas.

Tā ir latviešu folkloras ļaužu un it īpaši koklētāju vidū zināma un tuva īpaša vieta un īpašs laiks, kuŗā kopā nāk kokļu meistari un kokļu spēlētāji.

Latgaļu sātu - Latgales Tradicionālās Kultūras centru dibinājusi un vada Marika Zeimule. Savulaik, pirms nebija Latgalu sāta, še mita kokļu meistara Donata Vucina dzimta. Pie viņa brauca ļaudis, kuŗi vēlējās sev kokles. Ne vienmēr viņi bija tik naudīgi, lai kokles uzreiz iegādātos un tad nu, lai instrumentu nopelnītu, nācās pasvīst siena pļavās vai iet citos darbos.

Tieši atmiņas par šo laiku, cieņa pret tēvu un mīlestība pret viņa veikumu deva Marikai Zeimulei, Vucinu dzimtas atvasei, vēlmi, spēku un nepieciešamību izveidot šo sētu par īstenu kokļu svētvietu.

Lai arī mūsdienu sarežģītajos laikos ne vienmēr ir viegli uzturēt kultūras telpu un ne vienmēr tiek rasts pietiekams finansiālais atbalsts, tomēr tautas dvēseles un gara spēks ir varenāks par visu un senā etnogrāfisko kokļu spēles tradīcija turpinās arī šai sētā. Daudz dod arī citu Vucinu dzimtas locekļu, draugu un domubiedru atbalsts un stiprinājums. Šai gadā Kokļu dienas finansiāli atbalstījis Latviešu fonds (ASV) un vietējā pašvaldība.

Vai ikgadu viesos uz saspēlēšanos un koncertēšanu ierodas tādi kokļu spēles dižmeistari kā Latvīte Podiņa, Aivars Zariņš un Andris Mičulis, vecmeistars Tomariņu Kārlis, kokļu meistars Ilmārs Lucijānovs un citi. Arī gluži jauni (gan gados, gan spēlēšanas apguves ilguma ziņā) kokļu spēles mācēni. Un iedvesmoti spēlēšanai arī tie, kuŗi vēl tikko kokles stīgām pieskārušies un par īstu spēles prasmi vēl tik sapņo.

Kā ikgadu Kokļu dienās skanēja Kūkleites skanēja, Pici beri kumeleni... un citas labi pazīstamas un tuvas kokļu melodijas.

Gunta Saule

>>>|||<<<

Par šīgada Kokļu dienām vairāk raksta Dainis Mjartāns.

Viļānu novada Dekšāres pagasta Madžuļos, kur tagad mājvietu radusi biedrība „Latgaļu sāta”, savulaik dzīvoja pazīstamais kokļu meistars Donats Vucins. Pēc viņa grieztajām koklēm 200 km attālo ceļu no Rīgas deviņdesmitajos gados mēroja arī latvieši no ASV un Kanādas. Ar Donata koklēm spēlē Mineapolē, Ņojorkā, Toronto, arī Baltkrievijā, Lietuvā un Nīderlandē. Pēc meistara aiziešanas mūžībā tika sarīkots piemiņas pasākums, uz kuru aicināja Donata kokļu spēlmaņus. Desmit gadu laikā Kokļu dienas kļuvušas par tradicionālu sarīkojumu, kas dod iespēju jauniešiem satikt līdzīgi domājošus folkloristus, apgūt kokles spēli, saspēlēties, klausīties referātus par tautas mūzikas instrumentiem un piedalīties kopīgā koncertā. Šogad Kokļu dienas atbalstīja Latviešu fonds (ASV) un Viļānu novada pašvaldība, jo jāšaubās, vai organizatoriem vieniem pašiem būtu pa spēkam pašreizējos ekonomiskajos apstākļos sapulcināt tik plašu interesentu skaitu, it īpaši jauniešus un studentus.

Pasākuma organizatore Marika Zeimule uzsver: „Lai gan kokli uzskatām par nacionālo instrumentu, etnogrāfisko kokļu spēle Latvijā nav plaši izplatīta. Var teikt, ka koklēšana ir kļuvusi par retu māku, tāpēc kokļu dienas dod vienreizēju iespēju - kopā sabraukt ne vien folkloras entuziastiem, bet visiem, kas brīvā atmosfērā vēlas ieklausīties kokles skaņās un pamēģināt spēlēt paši.” Lai uzņemtu plašo viesu pulku,vairākas dienas Madžuļos strādāja biedrības „Latgaļu sāta” entuziasti – Astrīda Vucina, Mareks Gabrišs, Tenis Bikovskis, Eva Freidenfelde, Dainis Mjartāns un Agate Vucina.

Viļānu novada Dekšāres pagasta „Latgaļu sātā” 28.augustā pulcējās koklētāji un viesi no Rīgas, Dobeles, Jēkabpils, Rēzeknes, Madonas, Dagdas un Kaunatas. Liela daļa jauniešu bija ieradušies lai apgūtu kokles spēli. Šogad spēlētprasmi mācīja Andris Mičulis, Aivars Zariņš, Latvīte Podiņa, Agate Vucina u.c. Vecākais koklētājs, Tomariņu Kārlis ieradās ar kokli, kuru viņš pirmo reizi spēlējis 1940.gadā. Patīkami redzēt sirmo kungu, saspēlējoties ar jauniešiem, kas koklēšanu apguva tikai šovasar, bet jau pierunājuši vecākus iegādāties instrumentu. Zīmīgi, ka viena no kaislīgākajām koklētājām ir 14 gadus vecā Lauma Berga, kas sava vecuma grupā Itālijā ieguvusi pirmo vietu Starptautiskajā baleta (!) konkursā „CITTA' DI SPOLETO” un jau tagad redzama, dejojot uz Nacionālās operas skatuves Rīgā. Katram jaunietim iepazīšanās ar kokli notikusi savādāk, taču lielākā daļa koklēšanu iemīlējuši „Latgaļu sātas” rīkotajās etnogrāfiskajās vasaras nometnēs. Ilmārs Strods no Madonas nu jau divdesmit gadus spēlē ermoņiku, taču tagad nolēmis apgūt arī kokles spēli.

Kristīne Liede, mācās Rīgas Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā: „Man koklētāju saiets ļoti patika, jo notika skaistā vietā un kokli spēlē ļoti pozitīvi cilvēki. Šogad koklētāju saietā piedalījos otro gadu, bet nākamgad arī noteikti piedalīšos un mēģināšu piesaistīt vēl citus cilvēkus.” Kāda cita jauniete, kas koklētāju saietā piedalās katru gadu, teic: „Tas ir jauki, ja izdodas ieinteresēt jauniešus pievērsties etnogrāfiskās kokles spēlēšanai, un kokļu dienās arī šogad bija lieliska iespēja iepazīties un saspēlēties ar jauniem draugiem un domubiedriem, kam folklora, tāpat kā man, ir sirdslieta."

Rīkotāji bija pacentušies izveidot izstādi par kokļu un citu etnogrāfisko instrumentu tapšanu. Bet ar Latviešu fonda finansiālo atbalstu iegādāti instrumenti un pārējās nepieciešamās lietas kokļu darbnīcas izveidei. Vēl joprojām tiek lolota ideja izveidot pārskatu par kokļu izgatavošanas tradīcijām Anglijā, Austrālijā un Ziemeļamerikā, tāpēc „Latgaļu sāta” būtu priecīga saņemt ziedojumā trimdā izgatavotas kokles.

Kokļu dienu rīkotāja M. Zeimule ir visnotaļ apmierināta: „ Kopā spēlējot, veidojot muzikālas ainas, sadziedoties, folkloras mīļotāji padara ciešākas saites savā starpā, iegūstot jaunus draugus, apmainās ar pieredzi un iespaidiem, tādejādi nostiprinot motivāciju turpināt šo nodarbošanos. Arī tie, kas vēl neprot spēlēt šo tautas mūzikas instrumentu, pasākuma iespaidā varētu pārdomāt iespēju kļūt par koklētāju." Pasākuma organizatori nolēmuši nākamgad kokļu dienas rīkot Vidzemē.

Raksta avots : Tīmekļa laikraksts Laiks
Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
ZIEMAS MĒNESIS

Lai bagāti, kas bagāti,
Pried' ar egli, tās bagātas:
Lai tā ziema, lai vasara,
Zaļi svārki mugurā.

(2814-2, Jelgavas apr. Kalnmuiža (Tērvete))


>>><><<< 

Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu jau DIVPADSMITO!!! reizi organizē stendu pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX, kas notiks no 25. līdz 29. oktobrim notiks Polijā – Katovicē. Arī šogad Latvijas folkloras kustības dalībnieki ir aicināti pārstāvēt savu organizāciju vai mūziķu apvienību (vai arī piedalīties individuāli) šajā tradicionālās un pasaules mūzikas forumā, strādājot Latvijas stendā. Pilnu gadatirgus pasākumu programmu un detalizētu informāciju varat aplūkot šeit: https://www.womex.com/

Sīkāka informācija par līdzdalību Latvijas stendā - LMIC