XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2020.gada 29.februārī -1.martā

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt (1)

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Senie vainagi un Sveču dienas svētes Komentēt drukāt

2019.gada 2.februārī Katlakalna Tautas namā kārtējā folklorai un tradīcijām veltītā diena – saistoši pasākumi ciklā „Gadskārtu un ģimeņu godu tradīciju skola”. Vispirms plkst. 14.00 – saruna ar vēsturnieci, arheoloģi Iritu Žeieri. Sarunas tēma „Vainaga vieta, loma un veidi arheoloģiskajā tērpā”. Savukārt plkst.16.00 -Sveču dienas svētes – sveču gatavošana, sadziedāšana un danči kopā ar folkloras kopām „Rāmupe” un „Lāns”.


Saules-Mēness kalendārs senatnē bija pazīstams daudzām zemkopju tautām. Augiem, dzīvniekiem un cilvēkiem viņu dzīves un dzīvības ritmiem vieliskajos augumos Mēness iespaids ir ļoti svarīgs. Augoša Mēness ietekme uz vielisku un arī mentālu un pat garīgu norišu kuplināšanos ir neatsverama un vērā ņemama. Pilnmēness īpaši iespaido psihiskos stāvokļus un sajūtas. Savukārt disltošais Mēness bieži tiek izmatots dziedniecībā un veicina atbrīvošanos no kaitēm un slimībām. Tāpat arī no cita liekā.

Sveču diena, ko dēvē arī par Svecaini vai Gromņicu ir tradicionāli sieviešu svētki. Pēc Gregora kalendāra Sveču diena skaitās 2.februārī, bet patiesībā visdrīzāk tie svētīti tieši pēc Mēness kalendāra – pēc mūsdienās Aīdas Rancānes veidotā Saules-Mēness kalendāra – šogad 1.februārī.

Ziemas Māra. Zināmā mērā Vēja mātes diena. Uzskata, ka šai laikā sākas gatavošanās jaunajam saimnieciskajam un arī zemes auglības gadam. Sievietes un arī pārējā saime tos svēta lielās gavilēs – svarīgi to svētīt, lai nodrošinātu veselību, pārticību un izdošaos, labu ražu un labus ganāmpulkus. Sāk saukt Sauli. Sveču dienā īpaši daudzina bites, Dieva kalponītes. Tā ir viena no svarīgākajām dienām biteniekiem.

Katlakalna folkloras kopai arī Sveču diena ir vieni no tuvākajiem ziemas laika svētkiem –lielākā vai mazākā pulkā to svinam gandrīz katru gadu. Šoreiz aicinām pievienoties katru, kas vēlas līksmot, svinēt un daudzināt gaismu un saules spozmi, kas ir tik svarīga mūsu ļaudīm, laukiem, mežiem, augiem un dzīvniekiem, mūsu mīļajai dabai un pašu dvēselēm.

Taču dienu sāksim ar sievišķīgu un viedu sarunu par arholoģiskajiem vainagiem. Svarīgi apzināties, ar ko atšķiras senā, arheoloģiskā vainaga vieta vēsturiskajā apģērbā, goda tērpā. Jā atšķirība ir ļoti manāma – tad tos galvā likušas gan meitas, gan arī sievas. Kāpēc, - varam minēt, apcerot sievietes īpašo vietu ne tikai konkrētajā senajā kopienā un saimē, bet sabiedrībā kopumā. Par šo svarīgo tērpa sastāvdaļu mums vēstīs arheoloģe ar nopietnu pētnieces pieredzi, vairāku rakstu un monogrāfiju autore Irita Žeiere.

Bet dienas otrā daļa būs krietna un sirsnīga svētku diena – dejosim, dziedāsim, darināsim sveces, ēdīsim dzērvenes un tradicionālo Sveču dienas putru... ko vēl, - nāc pulkā to uzzināt un pēc tam, - arī svētīt šos sirsnīgo un līksmos svētkus savā saimē. RĀMUPE priecājas par savu labo draugu, folkloras kopas LĀNS dalību šais svētkos.

Sveču darināšana par ziedojumiem. Tāpat arī visi aicināti ņemt līdzi kārumus groziņos kopīgam mielasta galdam

Nāciet ikkatrs, kurš vēlas ar mums kopā izzināt un svinēt!

Vairāk - Folkloras kopas RĀMUPE e-dienaslapā - https://kalnakopa.blogspot.com/

Sīkākas ziņas - Gunta Saule (tālr. 27811297)

Cikla Gadskārtu un ģimeņu tradīciju skolas izzinošos pasākumus, sarīkojumus, seminārus un praktiskās nodarbības atbalsta Latvijas Kultūrkapitāla fonds.

Informatīvais atbalstītājs Latvijas Folkloras biedrība.

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
VEĻU MĒNESIS

Atminiet, labi, ļaudis,
Cik augšā, cik zemē;
Cik augšā sīku zvaigžņu,
Cik zemē akmentiņu.