STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2019.gada 16.-17.februārī Ventspils novadā

Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt (4)

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt (1)

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt (1)
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt (1)

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Septiņpadsmitais Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Madonā un novadā izskanējis Komentēt drukāt

Ja Puteņu mēneša pilnmēnesim tuvojoties iestājas sniegputeņi, tas jau likumsakarīgi. Jo īpaši Latvijas Ziemas galvaspilsētā Madonā. Ka Puteņu mēneša vidū notiek Starptautisks Masku tradīciju festivāls, tā ir jau tradīcija septiņpadsmito gadu.

Daba ir saskaņā ar mums un mēs esam saskaņā ar dabu. Madonu un tās tuvākas un tālākas apkārtnes pagastus bija pārņēmušas maskošanās tradīcijas dažādas izpausmes – gan masku darināšanas un iepazīšanas darbnīcas, gan ceļojošā masku izstāde “Starp divām saulēm” Madonas Novadpētniecības un mākslas muzejā, kur tā aplūkojama visu februāri, gan bērnu zīmējumu konkurss ar aptuveni 85 dalībniekiem un jaunāko, 4-gadīgu jauno mākslinieku. Bērni bija zīmējuši maskas un maskotos un labākie saņēma atbilstošas balvas – krāsas, zīmuļus un tamlīdzīgas lietas, lai varētu tālāk pilnveidoties savās mākslinieciskajās nodarbēs. Un pats dižākais, spilgtākais, atvērtākais notikums – divas ar pusi Masku tradīciju festivāla dienas ar starptautiskām noskaņām un iezīmēm.

Pāri Madonas un novada pakalniem virpuļoja daudzveidīgu maskoto tēlu un grupu pulki. Te bija sapulcējušies visu gadalaiku un teju visu Latvijas novadu maskotie – no rimtajiem un viedajiem rudens Vecīšiem, jautrajiem Ziemassvētku Čigāniem un azartiskajiem Miežvilkiem līdz neizsmeļamas enerģijas pārpilnajiem pavasara modināšanas maskotajiem – Ķekatām un Budēļiem. Te notika tiesas, notika miltu sijāšana, darbojās slotas, kaziņas, sieti, dakteri, mācītāji, vilki, žīdiņi, dzērves un citi tēli. Tika meklētas līgavas un līgavaiņi, bērnu tēvi. Un visi arī atrasti.

Šīgada Masku tradīciju festivālā viesojās arī lietuviešu Užgavēņa (arī ziemas-pavasara mijas laika) maskoto grupa – Pluņģes folkloras kopas VAISGAMTA pārstāvji. Viņi izspēlēja savu tradicionālo Kaņepes un Speķa cīņu, kas simbolizē vasaras un ziemas cīņu, jo uzvar vasara – Kaņepe. Lietuvieši arī pastāstīja par savu maskošanās tradīciju un izrādīja vietējā amatnieka, meistara darinātās koka sejas maskas. Konferencē un festivālā piedalījās arī Ziemeļu tautu maskošanās tradīcijas pētnieks, folkloras eksperts – dāņu izcelsmes un šobrīd Somijā dzīvojošais Karstens Bregenhojs (Carsten Bregenhøj) ar stāstījumu par dāņu dažādu laikmetu maskošanās tradīcijām un to izpausmēm mūsdienu Dānijā. Konferencē ar vēstījumu par tēmu Priekšstati par tīro, netīro un svēto rituālajās praksēs uzstājās masku tradīciju pētniece Aīda Rancāne..

Sestdienā, satikušies Madonā un sajutuši ziemu un sniegu, no kura jau daudzviet Latvijā gandrīz ne miņas, maskotie devās novada attālāko pagastu apciemojumos – bijām Sarkaņos, Barkavā, Ļaudonā un Praulienā. Katra vieta izcēlās ar savu īpašo “garšu”, gaumi un katra saņēma mazliet citādas maskoto izpausmes.

Sestdienas vakarā Maskas pulcējās Madonas Kultūras centrā, kur izrādījās, vēroja citus, dejoja un priecājās. Te notika arī ikgadējā Individuālo masku skate, kurā īpašu uzmanību izpelnījās izaicinošais Budēļu iznāciens, Vilks no Delves, Ceiruleišau Mācītājs un Skaistule un Briesmonis savā romantiskā dejas sāgā. Dejas turpinājās līdz vēlai naktij (vai agram rītam). Bet svētdiena atausa ar vēl biezāku puteni un vēl baltākiem sniega laukiem un gaisiem Madonas ielās. Laukumā pie Madonas domes sapulcējušies maskotie, izgājuši cauri pilsētas ielām, nonāca Priežu kalnā, kur notika dziesmām, dejošanu un prieka pilnas Meteņu svinības. Kā katru reizi, Masku festivāls beidzas tieši tā – ar Meteņa svinībām. Prieks, ka Latvijas Ziemas galvaspilsēta nelika vilties un mums sarūpēja patiešām atbilstošus laikapstākļus.

Mēs allaž sakām, ka maskotie vietā, kur tie nonāk, nes ne tikai mirkļa prieku un līksmi ar savu aizrautīgo darbošanos, bet arī svētību, auglību un veselību ilgākam laika posmam. Un tā ir tiesa – ikkatrs, kam maskotais tā vai citādi ir pievērsis uzmanību, ir teju izredzēts, jo caur maskām mēs saņemam lielu devu to labo lietu, ko katrs pats sev vēlamies un kas mums nepieciešams. Caur maskoto mums pieskaras pats Dievs, Visums, caur maskām un maskotajiem mēs saslēdzamies ar citām pasaulēm. Tāpēc vietas, kur maskotie bijuši, top svētītas un cilvēki, ar kurām saskārušās, arī gūst īpašu labumu tālākai dzīvei. Maskotos ļaudis gaida un nemaskotais ir ļoti ieinteresēts nonākt saskarsmē ar maskoto. Tādi ir pagānisko (dabas un lauku) tautu pasaules uzskati. Tādās noskaņās notiek ikgadējie Starptautiskie Masku tradīciju festivāli Latvijā, katru gadu citā novadā.

Tā nu ziemas beigas nosvētītas godam, skaļi un lepni. Varam sākt pavasara gaidīšanu.

XVII Starptautisko Masku tradīciju festivālu rīkoja Latvijas Folkloras biedrība un Madonas novada dome sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, ar Latvijas Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Īpaši daudz darba festivāla sagatavošanā un norisē ieguldīja Madonas folkloras kopa Vērtumnieki Ingrīdas Grudules vadībā, pagastu pašvaldības. Latvijas folkloras biedrība pateicas visiem, kas gādāja par festivāla labvēlīgu norisi, - ēdinātājiem, guldinātājiem, arī tām lauku sētām un pagastu pašvaldībām, kuras uzņēma festivālu un tām, kuras gādāja par to, lai viņu folkloras kopas un masku grupas varētu piedalīties festivālā, vienā no nozīmīgākajiem folkloras gada notikumiem.

Paldies visiem – rīkotājiem, dalībniekiem, uzņēmējiem, atbalstītājiem, viesiem, līdzdalībniekiem! Visiem jauku pavasara gaidīšanas laiku un bagātu, auglīgu, veselīgu, pārtikušu jauno saimniecisko gadu!

Vairāk foto, video - Stasrptautiskā Masku tradīciju festivāla fb lapā

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
LIELĀ DIENA

Spīdi nu saulīte
Lieldienas rītā
Zaļa ziedi zālīte 
Lielas dienas rītiņā

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos tīklos - www.draugiem.lv  un www.facebook.com

The Latvian Folklore Society

On the 11th of January, 2009, the leaders and activists of folklore groups, ethnographic ensembles and ethnic cultural centres from all over Latvia were gathered by the Latvian Folklore Society’s founding initiative group (Helmī Stalte, Andris Kapusts, Liāna Ose, Jeļena Jekimova) in Riga, the Cultural Palace of VEF to agree on the revival of the society and its’ official registration. Historically the organization was formed as The Latvian Folklore Society of Fricis Brīvzemnieks in 1989.

The main aim of the organization is to foster and support the activities of ethnographic ensembles, folklore groups, story tellers, musicians and other successors of immaterial cultural heritage. The task of the society is to successfully act in the field of folklore preservation by encouraging a competent dialogue between the nation’s tradition keepers and governmental organizations, thus, representing and defending the interests of the field.

This web-site publishes research in the area as well as interviews and descriptions of experiences. In the section “Folkloras kopas” (Folklore groups) one can find information and useful links to explore active groups in Latvia. Likewise, this site also distributes news on the most important happenings and events on the Latvian folklore’s stage. 

Jauno danču muzikantu nometne Koknesē

I.Gaiša Kokneses vidusskolā februārī norisinājās jauno danču muzikantu nometne. Trīs dienas skolā skanēja, rībēja un strinkšķēja dažnedažādi mūzikas instrumenti - kokles, blokflautas, vijoles, bungas, cītaras, kontrabass... Prasmīgu skolotāju vadībā 40 jaunie muzikanti no Rīgas, Zaķumuižas, Allažiem un Kokneses gan muzicēja, gan dziedāja, gan stāstīja paši pasakas un atgadījumus no dzīves, gan klausījās spoku stāstus, anekdotes. Gatavojāmies arī vasarā gaidāmajiem Skolēnu Dziesmu un Deju svētkiem, jo visiem kopā izdejot ROTAĻU PROGRAMMU ir daudz jautrāk! Vakaros bija danči. Noslēgumā katrs muzikants parādīja savu prasmi gan instrumentu spēlē, gan arī stāstīšanā vai dziedāšanā.

Lielās dienas gaidīšana un svētīšana Rīgā
Stāstu vakars Veļu laikā Koknesē

31.oktobra pievakarē, kad tumsa jau ietinusi pasauli, koknesieši nāca pulkā stāstus stāstīt.

Koklētāju gada saiets 2012.gada 8.septembrī norisinājās devīto reizi. Latgaļu sātā Dekšārēs pulcējās krietns skaits airzrautīgu un kokles spēlē iedvesmotu ļaužu.

2012.gada 14.aprīlī Lutriņos norisinājās trešais Kurzemes tautas muzikantu saiets - ar labdarības koncertiem, ar muzikantu saspēli, ar īsteni aizrautīgu un degsmīgu kurzemniecisko sparu bagāts.

Kokneses ziņģe piedzimusi!!!
2012.gada 14.aprīlī Koknesē norisinājās pirmā Kokneses ziņģe - ar cerībām uz otro, trešo, septīto... un vēl. Ar Ingunas Žogotas rosmīgo gādību, rūpēm un aizrautību.
Muzikantu nometne Zaķumuižā

No 2. līdz 4.decembrim Zaķumuižā sabrauca ap 80 jauno muzikantu! Uz muzikantu nometni!!! Tā nu jau ir ierasta un ļoti gaidīta tikšanās visiem, kas draugos ar folkloru, dziedāšanu, dejošanu, stāstīšanu un galvenokārt, muzicēšanu.

Latvijas Valsts dibināšanas 93.gadskārtas vakarā Rīgas Mazajā Ģildē bija pulcējušās folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem - Latgales CEIRULEITS, ŪZULIŅŠ un UPĪTES Etnogrāfiskais ansamblis, Vidzemes SENLEJA un VĒRTUMNIEKI, Zemgales DIMZĒNS, Kurzemes Alsungas un Jūrkalnes Suiti, TREJTEKA un TALSI, Rīgas GRODI, SKANDINIEKI un MASKAČKAS SPĒLMAŅI, lai kopā svētītu svētkus,  Latvijas dzimšanas dienu un daudzinātu latviešu tradicionālo dziesmu spēku, kuŗā, lai cik grūti laiki, mēs varam pasmelties.

Latvijas BALTICAs karogs svētku rotā
Latvijas BALTICAs karogs svētku rotā
Starptautiskie folkloras svētki „Rudynōji’ 2011”

2011. gada 24. un 25. septembrī Līvānu novads aicināja visus folkloras draugus uz Sarptautiskajiem folkloras svētkiem Rudynōji’ 2011, lai latvisko tradīciju garā iezīmētu rudens sākumu. Starptautiskie folkloras svētki „Rudynōji" Līvānos norisinājās jau trīspadsmito gadu.

Modraki
Modraki
Piemini Saules kauju Rudens Saustāvjos
Ikgadējā pulcēšanās Saules kaujas pieminēšanas vakarā pamazām kļūst par tradīciju. Šai gadā Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē Saules kaujas 775 gadu atcerei Dižkoncertā piedalījās ABRA, BUDĒĻI, DANDARI, GRODI un SKANDINIEKI.
Zaļās Dzīves skola Esplanādē

Divas nedēļas Rīgas Esplanādē kopā ar Rīgas un Latvijas novadu folkloras kopām paiet jaukā dziedāšanā un sadziedāšanā, danocošanā un sadancošanā, muzicēšanā, ieklausīšanās un līdzidarbošanās priekā.

GRODI - Rudzu lauka svētība
GRODI - Rudzu lauka svētība
Kurzemnieku diena Ikšiķlē
Sestdiena. Daugavas krasts. Zaļa zāle. Saulaina debess ar dažiem pāri ritošiem lietus mākoņiem. Līksmi un dziedoši ļaudis. Kurzemnieku diena Ikšķilē.
Ielīgošana Bastejkalnā 2011.gada 18.jūnijā
Cepu, cepu kukuli, ko braukt ciemā
Dienvidlatgales un Sēlijas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Līvānos
Lielā diena Rīgā - Arkādijā un Bastejkalnā
Lielās dienas Saullēkta gaidīšana un svētīšana Arkādijā, foto: Andrejs Broks, pilnu galeriju skatīt šeit, un dienas svinēšana Bastejkalnā, foto: Andris Kapusts, pilna attēlu galerija skatāma šeit
Ceiruleits - 20
2010.gada 27. novembrī Līvānu 1. vidusskolas folkloras kopa “Ceiruleits” ar jubilejas koncertu “Mana tautasdziesma” atskatījās uz 20 darbības gadiem.
XII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Viesītē
2011.gada 12.-13.februārī viesītē norisinājās XII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls