XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Tuvojas Mārtiņi Komentēt drukāt

Veļu laiks, īpašais senču pieminēšanas laiks pamazām noslēdzas. Izrit... Tas ir bijis, kā allaž salīdzinoši kluss un rāms. Arī dabā iestājas dziļš miers. Graudi un koku lapas saslēpjas zemes un apcirkņu dzīlēs. Un Saule līdzi sēklām, graudiem un ziediem slēpjas ar vien vairāk - dienas sarukušas īsumā, un tās pašas vairāk Saulīte un arī viņas nakts pavadonis Mēness vairāk pavada mākoņos. Saulīte slēpjas... Arī Saulīte veļos, kā saka mūsu dziesmas un ticējumi. Tuvojas Mārtiņi. Mārtiņos ziemai vārti vaļā. Mārtiņos Dievs trešo aukstuma akmeni met upē. Mārtiņos sākas gada tumšākais laiks.

Par Mārtiņu svētīšanu ir daudzi un dažādi ticējumi. Līdzīgi kā citiem svētkiem - ir zināmas un it kā pierastas lietas un darbības, bet gan jau arī Mārtiņos ir atrodami dažādi izpausmju veidi, kas vēl nav līdz galam atklāti un atskārsti. Gan jau ir vēl rekonstruējamas atjaunināmas lietas arī Mārtiņu svinēšanas sakarā.

Folkloras kopas Latvijā, ceram arī viņā, - Amerikas un tepat britu zemes krastos un ieplakās gan jau Mārtiņus svinēs ar vērienu. Par to, kā un kur, - rakstīšu un stāstīšu šeit, mūsu Mārtiņu gaidīšanas un svētīšanas rakstā. Un aicinu katru, kas Mārtiņus svētīs rakstīt un dalīties un arī piedalīties.  

(Ziņās izmantoti sarīkojumu rīkotāju publicitātes foto un attēli no Uģa Nasteviča krājumiem)Folkloras kopa "Liepu laipa" ielūdz uz RUDENS LAIKA TAUTAS DZIESMU SADZIEDĀŠANU 5. novembrī plkst. 19.00 Jumpravas kultūras nama mazajā zālē 2. stāā!

Līdzi var ņemt savu skaņu rīku un cienastu omulībai!

Ieeja brīva 

>>><><<<
 

2018.gada 9.novembrī plkst. 17.30 Rīgas Centrālās bibliotēkas (Brīvības ielā 49/53) 2.stāvā, Lasītāju zālē Latvijas dievturu sadraudze aicina uz Mārtiņlaika vakarēšanu.


Jau izsenis ziemas vakaros latvju sētu un saimju tradīcijā bijusi raksturīga kopā nākšana - ar dziedāšanu, stāstiem, rotaļām. Laika gaitā šī senā lauku sētu tradīcija nav zudusi, bet ir mainījusies - par sev raksturīgu mūsdienās to padarījuši daudzi tadicionālās kultūras draugi. Tā tuva arī Latvijas dievturu sadraudzes ļaudīm. Ir svarīgi kopānākšanas, sadziedāšanas un sarunu – stāstu tradīcijas kopt un veidot katram pašam arī mūsdienās, 21.gadsimtā. Tāpēc arī mēs nākam kopā. Arī izzināt tuvojošos svētku svinēšanas paradumus un mācīties tiem atbilstošas dziesmas.

Tuvojas Mārtiņi, vai kā vietām tos dēvē, Mārteņa laiks, - tas ir ziemas laika sākums. Gada tumšākā laika sākums. Dažbrīd saka – Mārtiņos ziemai vārti vaļā. Sezonas pēdējie ražas svētki. Gada laikā sarūpētais, sagādātais nonācis apcirkņos. Var notikt izvērtēšana – kas atstājams nākamā gada sējai, kas lietojams tūlīt. Un ne jau vienīgi par lauku un dabas ražu mēs šādi varam runāt un vērtēt. Līdzīgi mēs katrs savu veikumu varam vērtēt – lai kurā jomā mēs darbotos un savu veikumu vērtētu. Arī pašizaugsme ir tieši tāpat vērtējama.

Mārtiņš bija labs vīriņis
Aiz visiem vīriņiem:
Ni rudeni, pavasari,
Pašā maizes laiciņā.

Arī šisreizes dziedāšanas ritus vadīs Rīgas folkloras kopas Laiva vadītāja, dievture Anda Ābele. Kopā izdziedāsim Dieva, mītoloģiskās un citas atbilstošas Mārtiņu laika dziesmas. Tāpat arī mācīsimies tradicionālas lietuviešu vēlā rudens laikmeta dziesmas un iesim rotaļās.

Aicinām visus, - tradīcijas draugus, domubiedrus un citus ieinteresētos, kuri vēlas izzināt, mācīties un piedzīvot kopā būšanas un kopādziedāšanas un kopā izzināšanas prieku.

Sīkākas ziņas - Gunta Saule, tālr.: 27811297, e-pasts:
Tīmekļa vietne - https://dievturi.blogspot.com/
Seko Notikumam arī šeit 

>>><><<<


>>><><<<

Sestdien, 10. novembrī, plkst. 14.30 Turaidas muzejrezervāts aicina ikvienu – lielu un mazu svinēt senos latviešu svētkus – Mārtiņdienu.

Turaidā viesosies maskotie Mārtiņbērni – čigāni – Siguldas folkloras kopas SENLEJA dalībnieki, kuri ne tikai dziedās, mācīs dančus un rotaļas, bet arī uzdos mīklas un dalīsies ar dārzos izdaudzētajām veltām un pašu darinātiem ziemas krājumiem.

Turaidā, Mārtiņdienas svētkos, aizdedzot uguni, kopīgi tiks izdzīvotas senās tradīcijas, kurās galvenie akcenti būs:

Zemes mātes daudzinājums,
Mārtiņa gaiļa zupa vārīšana un nogaršošana,
tikšanās ar maskotajiem Mārtiņbērniem – čigāniem,
rudens velšu izsole,
Mārtiņdziesmas, rotaļas un danči.
Svētku dalībnieki – gan mazi, gan lieli – aicināti veidot maskas vai pārģērbties citādos tēlos un kopā ar savām ģimenēm svinēt Mārtiņdienu Turaidā. Par tērpu der arī otrādi apvilkts mētelis!

Seko Notikumam šeit

>>><><<<

 


>>><><<<
 

Kas dimd, kas rīb ap istabiņu? 

Mārtiņa gailīši dancīti veda, - lai ielocītu kājas folkloras kopas "Libe" 5.pastāvēšanas gadadienas sadancošanai.

Mīļi aicinām svinēt kopā, lai pierībinātu "Kalnagravas" ar latviešu dančiem, rotaļām un dziesmām. 
 
Pasākumā piedalīsies Madonas "Vērtumnieki", Cesvaines "Krauklēnieši", Pļaviņu "Āre", Kokneses "Urgas", Bārbeles "Tīrums" un citi.

Ieeja bez maksas.
Iespēja rezervēt galdiņu, omulībai līdzi ņemot groziņu. 

>>><><<<


Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs svētdien, 11. novembrī no 12.00 līdz 16.00 aicina uz bagātīgajām Mārtiņa dienas svinībām.

Lielie un mazie svētku viesi arī šogad tiek aicināti uz tradicionālo Mārtiņa dienas maskošanos, dziesmoto masku gājienu un dančiem kopā ar folkloras kopām “Zvīgzna” un "Rija", gatavošanos ziemai ar sveču liešanas un salma gailīšu darbnīcām, viesošanos pie kalēja, veiklības pārbaudi gailīšu makarēšanā, vizināšanos zirdziņa mugurā, umurkumuru un, protams, Mārtiņdienas gardumu baudīšanu.

Tiekamies!

Pasākumu garšīgi atbalsta Mārtiņa Beķereja.

www.brivdabasmuzejs.lv

---

Ziņas apkopoja un sagatavoja publicēšanai GUNTA SAULE,
Latvijas Folkloras biedrības saziņa
Tālr.: 27811297, e-pasts:

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SALA MĒNESIS

Visi mazi krūmi raud,
Vasariņu vadīdami;
Priedes, egles, tās neraud,
Tās mūžam zaļas stāv,
Tās mūžam zaļas stāv,
Lai ir ziema, lai vasara.

/2820-2, Sasmaka (Ārlava)/