XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Viļakas novadā izskanējušas 3. Jauniešu Etno dienas Komentēt drukāt

Trīs dienas no 14. līdz 16. septembrim Viļakas novads kļuva par 3. Jauniešu Etno dienu mājām, kuras 2012.gadā rīkoja biedrība „Upītes jauniešu folkloras kopa” kopā ar Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centru. Šī gada Etno dienās piedalījās jauniešu folkloras kopas no visas Latvijas – vietējie Upītes jaunieši, Briežuciema „Soldanī”, „Kokle”, „Rīgas danču kluba muzikanti”, „Rudzi” un „Dandari” no Rīgas, „Vīteri” un „Rikši” no Rēzeknes.
 

Jauniešu Etno dienas notika kā meistarklases ar mūzikas instrumentu spēles, dziedāšanas, danču un folkloras deju mācīšanos un arī teorētiskajiem lasījumiem, ar mērķi veicināt folkloras kustībā esošo jauniešu zināšanas un folkloras kolektīvu savstarpējo sadraudzēšanos.

Pirmie Etno dienu dalībnieki Viļakas novadā sabrauca piektdienas vakarā un ļāvās Upītes jauniešu sagatavotajai nakts trasei ar dažādiem pārsteigumiem. Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra tradicionālās kultūras eksperte Gita Lancere atzina, ka pašiem jauniešiem esot bijis prieks tādā romantiskā tumsā ieraudzīt šīs Ziemeļlatgales puses vērtības – gan Upītes jauniešus, gan lustīgo „Rekavas dzintaru”. Tomēr pirms nakts piedzīvojumiem un sadancošanas pie ugunskura, Upītes Tautas namā tika veikts mājasdarbs – katram kolektīvam kā Etno dienu ciemkukulis bija jāatved lupatu kamols, lai noaustu Etno dienu segu. Darbs gan būs jāpabeidz pašiem mājiniekiem, lai jau nākamgad lupatu sega kļūtu par vēl vienu Jauniešu Etno dienu ceļojošo relikviju līdzās šī brīža talismanam „Genovefai”.

Sestdiena sākas ar meistarklasēm Balkanu dabas parkā – pirmajā dienas daļā Etno dienu dalībnieki iepazina latviešu tradicionālās dejas no rotaļām līdz daudzpāru kadriļām tradicionālās kultūras pārzinātāja Ilmāra Pumpura vadībā, pierībinot Balkanu istabas, kamēr pagalmu pie Balkanu muzeja pieskandināja tradicionālās dziedāšanas pasniedzēja Zane Šmite, demonstrējot balss iesildīšanas tehnikas, kas ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem skanīgai dziedāšanai. Tāpat Zane jauniešiem deva iespēju noskatīties 1979.gadā veidoto filmu par tradicionālo dziedāšanu Latvijā – „Kur dziesmiņa kājām tek”.

Pēc brangajām pusdienām sekoja teorētiskie priekšlasījumi, un jauniešiem bija iespēja iepazīties ar mazāk zināmiem tautas mūzikas instrumentiem. Etnomuzikoloģijas studente Aiga Sprindža sniedza nelielu teorētisku ieskatu par cimbalas vēsturi pasaulē un Latvijā, bet Ilmārs Pumpurs atgādināja un mēģināja popularizēt piemirsto, bet 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā tik plaši izmantoto mūzikas instrumentu īpaši Ziemeļlatgales pusē – pusdūru kokli jeb caurspēlējamo cītaru, kuras spēlēt pratēji dzīvo vēl tepat Viļakas novadā, piemēram, Jānis Uzkliņģis Žīguros.

Dienas turpinājumā jaunieši varēja izvēlēties kādu no tīkamākajām meistarklasēm – turpināt folkloras deju apguvi un mācīties mandolīnas spēlēšanu pie Ilmāra Pumpura, gūt priekšstatu par cimbalas spēli pie Aigas Sprindžas, rībināt latgaliešu ritma instrumentu bubynu Zanes Dukaļskas vadībā vai iemācīties jaunu Ziemeļlatgales dziesmu pie Zanes Šmites.

Zane Dukaļska ir ilggadēja „Vīteru”, nu arī „Rikšu” dalībniece, un šobrīd ir viena no labākajām bubyna spēlētājām Latvijā. Visiem gribētājiem Balkanos Zane parādīja instrumenta iespējas un daudzveidīgās ritma tehnikas, tāpat, piepalīdzot Etno dienu dalībniekiem, gandrīz īstenoja pati savu sapni par bubynu ansambli.

Īpaši saviļņojoša bija dziesmas mācīšanās pie Z.Šmites, kura nodarbībai bija izvēlējusies kādu no Ziemeļlatgales bolsiem – šoreiz vosoras bolsu, kura ierakstu septiņdesmitajos gados kopīgi veikuši Antons Slišāns un priesteris Miķelis Jermacāns, ierakstot Šķilbēnu pagasta sievu dziedājumus slepeni no tolaik pastāvošās valsts iekārtas.

15.septembra vakars Latgales kultūras telpā bija nozīmīgs ar vecākā latgaliešu festivāla „Upītes Uobeļduorzs” norisi, kuru atklāja tieši Jauniešu Etno dienu dalībnieki, tā parādot sanākušajiem pagasta ļaudīm un ciemiņiem jauniešu darbošanos folkloras laukā. Ar pirms tam sagatavotiem priekšnesumiem uzstājās „Rudzi”, „Dandari”, „Kokle”, Rikši” un „Soldanī”. Vakara turpinājumā jauniešiem bija iespēja iepazīt un redzēt latgaliešu mūsdienu mūzikas izpildītājus un grupas un priecāties kopā ar festivāla apmeklētājiem.

Svētdienas rītā dalībnieki pirms atvadīšanās tiek iepazīstināti ar vietu, kurā pavadījuši visu šo Etno dienu laiku. Kā atzīst Etno dienu dalībniece Ieva, līdz šim bijušais Balvu rajons viņai ir bijis terra incognita, bet ekskursija pa pagastu deva īsta ceļojuma sajūtu. Gides Ineses pavadībā tika iepazīta Rekova un Šķilbani. Iedvesmojoša bija ciemošanās z. s. "Kotiņi", kur tās īpašnieks Aldis Ločmelis ne vien iepazīstināja ar savu uzņēmumu, tā vēsturi un pašreizējo darbošanos, bet arī nosvēra visus dalībniekus uz svariem. Pašiem jauniešiem gan šķiet, ka pirms Etno dienām visi būtu daudz vieglāki, jo savu darījušas bija Rekavas vidusskolas pavāru gatavotās garšīgās maltītes.

Pēcpusdienā Jauniešu Etno dienu dalībniekus ciemos gaida Medņevas Tautas nams, kur notika Etno dienu noslēguma koncerts. Kates Slišānes un Edgara Pundura vadībā tika atšķetināts Etno dienu kamols. Svētdienas mierā ietītajā koncertā šķita, ka balsis un instrumenti skan labāk kā visās iepriekšējās dienās kopā. Jauniešu folkloras kopas parādīja savas prasmes – tiek dziedāts, dancots un spēlēts, tāpat noslēguma koncerts bija arī īstā reize, lai atrādītu Etno dienu laikā iemācītās jaunās lietas – Etno dienu dziedātājiem skandēt vosoras bolsu, bubynu spēlētājiem kopā ar „Vīteru” puišiem aizstāt Zanes iztrūkumu. Koncertā uzstājās arī īpašie viesi – no Liepnas ieradās Ilga Reizniece ar savām skolniecēm, kuras aktīvi mācījušās Liepnas pusei raksturīgo dziedāšanu.

Pēc pateicības vārdiem un dāvanām, vēl tik brīdis pēdējiem dančiem uz atvadām un ar Balvu maiznieka kliņģera pūdercukuru uz deguna viens otram jānovēl laimīgu ceļu, dodoties mājup katram uz savu Latvijas pusi.

Kā secina paši Etno dienu dalībnieki – šāda satikšanās reizi gadā ir lielisks pasākums un veids, lai iemācītos ko jaunu, dalītos pieredzē, iepazītos, pilnveidotos un ar vēl lielāku prieku darbotos latviešu folkloras laukā.

Sagatavoja Jauniešu Etno dienu dalībnieces Edīte Husare un Kristīne Pokratniece
Fotogalerija:
attēlu autores Edīte Husare, Vineta Zeltkalne un Ruta Cibule 

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/