XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS


norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt (1)

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
XVI stāstnieku konkurss „Teci, teci, valodiņa” izskanējis Komentēt drukāt

Rīgas Latviešu biedrības namā 2012. gada 1. decembrī jau sešpadsmito reizi notika stāstnieku konkurss „Teci, teci, valodiņa”. Tajā piedalās bērni un jaunieši no Latvijas folkloras kopām, kā arī citi jaunie stāstnieki, kuri novadu pusfinālos izcīnījuši tiesības piedalīties finālā. Ceturtdaļfinālos skolās un folkloras kopās piedalījās vairāk nekā 500 dalībnieku. 14 novadu pusfinālos tiesības piedalīties finālā nopelnīja un Rīgā ieradās 99, vēl 7 sacentās par Stāstnieku ķēniņa titulu.

 

Guntis Pakalns, Latviešu folkloras krātuve

Katram stāstniekam 5 minūtēs jāpieteic sevi, jāizstāsta pasaka, gadījums no dzīves un anekdote (vai ātrruna jeb cits īss stāstījums). Šogad noteikumos bija dažas būtiskas izmaiņas, tai skaitā – vecākās grupas stāstniekiem tika dota lielāka iespēja izvēlēties stāstus un priekšnesuma veidu, ko gan tikai retais izmantoja. (Nolikums atrodams šeit: http://visc.gov.lv/intizglitiba/folklora.html)

Stāstnieki sacentās vienlaikus divās zālēs. Jaunākajā grupā Mazā stāstnieka nosaukumu ieguva 9, Lielā – 33 un Dižā – 15, vecākajā grupā (no 12 gadu vecuma) bija 18 lielie un 24 dižie stāstnieki. Konkursā piedalījās 48 zēni un 68 meitenes. Visvairāk dalībnieku bija no 4. klases – 17; no 1. – 4, no 2. – 10, no 3. – 14, no 5. un 7. – pa 13, no 6. – 15, no 8. – 5, no 9. – 10, no vecākām klasēm – tikai 5.

Tie konkursa dalībnieki, kas vismaz trīs reizes Rīgā nopelnījuši Dižā stāstnieka nosaukumu, iegūst tiesības sacensties par Stāstnieku ķēniņa titulu. Katru gadu Ķēniņu cīņai ir īpaši uzdevumi. Šogad tie bija četri: 1) trijās minūtēs izstāstīt pasaku un/vai gadījumu; 2) sacerēt un izstāstīt pasaku, kurā pieminēti 5 vārdi, kas tika iepriekš paziņoti; 3) sacenšanās spoku stāstu un anekdošu stāstīšanā; 4) iejūtoties kāda pasaku varoņa lomā, teikt uzrunu stāstnieku konkursa dalībniekiem.

Šoreiz šajā sacīkstē piedalījās septiņi dalībnieki: Rihards Gaulis (10 gadi, Ata Kronvalda Durbes vidusskolas 4. klase), Daniels Kazuševs (11 gadi, 5. klase, Dricānu vidusskolas folkloras kopa „Driceiši”), Edgars Jansons (12 gadi, 6. klase, Ventspils Jaunrades nama folkloras kopa „Rotaļnieks”), Armands Ivulāns (13 gadi, 7. klase, Nautrēnu vidusskolas folkloras kopa „Rogovka”), Jēkabs Apfelbergs (14 gadi, Cesvaines vidusskolas 8. klase), Anete Kāle (14 gadi, Grobiņas ģimnāzijas 8. klase) un Līva Kukle (16 gadi, Ventspils 1. ģimnāzijas 10. klase). Stāstnieku ķēniņa un ķēniņienes titulus ar nelielu pārsvaru izcīnīja Anete Kāle (viņu sagatavojusi skolotāja Ināra Ventaskraste) un Edgars Jansons (folkloras kopas vadītāja Ināra Salava). Apsveicam!

Konkursu vērtē žūrija, kurā piedalās cilvēki ar pieredzi stāstniecībā, stāstu pētīšanā vai žurnālistikā, kā arī iepriekšējo gadu ķēniņi, ja viņi turpina darboties kā stāstnieki. Pēc konkursa žūrijas dalībnieki savus vērtējumus un padomus iesniedz arī rakstveidā. Visus šos gadus stāstnieki tiek dokumentēti video ierakstā, kas pēc tam ir pieejams izvērtēšanai, izpētei un apmācībai.

Kopš pirmā stāstnieku konkursa 1997. gadā – kurā arī šī teksta rakstītājam bija laime būt klāt un kopā ar Māru Mellēnu izdomāt šī konkursa modeli – esam Rīgas Latviešu biedrības namā noklausījušies vairāk nekā tūkstoti jauno stāstnieku. Pateicoties konkursam, katru gadu Latvijā ir simtiem bērnu un jauniešu, kas ir iemācījušies vismaz vienu pasaku, kas prot pastāstīt par interesantiem notikumiem savā vai savu vecāku un vecvecāku dzīvē, kas zina anekdotes un kam ir pieredze to visu pastāstīt publiskā pasākumā.

Paldies folkloras kopu vadītājām, kas ir noticējušas, ka prasme stāstīt ir nepieciešama katram folkloras kustības dalībniekam, ka senās stāstīšanas tradīcijas iespējams turpināt mūsdienu apstākļos un ka bērni ir nozīmīgs spēks latvisko tradīciju saglabāšanā. Paldies atbalstītājiem – VKKF par finansējuma piešķīrumu, daudzajiem labvēļiem par dāvinātajām balvām (grāmatām, saldumiem, segām, rotaļlietām, pusdienu zupu utt.), Rīgas Latviešu biedrībai par iespēju izmantot tās resursus, konkursa organizētājiem novados un Rīgā, brīvprātīgajiem palīgiem, žūrijai, kas izturēja ilgās stundas, skolotājiem, vecākiem un pašvaldībām, kas palīdzēja bērniem sagatavoties konkursam un atbraukt uz Rīgu. Kopā mēs esam stipri, droši un mierīgi.

Jaunie stāstnieki nākošreiz tiksies Rīgas Latviešu biedrībā 1. aprīlī Anekdošu konkursā. Bet stāstīšanas prasmes var izkopt tikai tad, ja tiek stāstīts pietiekami bieži un dažādās situācijās, ja tiek meklētas iespējas ne tikai stāstīt, bet arī klausīties stāstu zinātājus, ja veidojas stāstnieku kopienas. Stāstnieku konkurss ir tikai viens no veidiem, kā turpināt un uzturēt dzīvas tradīcijas, tā nolūks ir veicināt stāstīšanu visdažādākajās ikdienas situācijās, izkopt prasmi saredzēt stāstu spēku un stāstīšanas nozīmīgumu, lai dzīvi padarītu labāku un priecīgāku, lai mēs vieglāk saprastos un nejustos vientuļi garajā paaudžu virknē, kas savieno pagātni ar nākotni.

Stāstu konkursa Teci, teci, valodiņa 2012.gada konkursa attēlu krājums skatāms šeit: http://failiem.lv/u/zyqjipi?grid=1


 

Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
SVEČU MĒNESIS

Iesaliņa malējiņa
Bitit' nesa saujiņâ;
Alutiņa brūverits
Lāci veda namiņâ.
Liec, lāciti, savu spēku,
Bitit, savu saldumiņu!


/Dainu skapis, 19627-0, Cēsu Biksērē/