Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Folkloras kopu pasākumi
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Talsos mašīnball – kulšen un ballešan Komentēt

2017. gada 9. septembrī no plkst .13:00 Latvijas Lauksaimniecības muzejā notiks īsteni ražas svētki Kurzemē, Talsos “Mašīnball – kulšen un ballešan!”

9. septembris
Talsi
Gunta Saule
, 09.09.2017
lasīt vairāk
Svētki ģimenēm Turaidas pilī Komentēt

6. augustā plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā notiks gadskārtējie svētki ģimenēm “Šodien Turaidas pils pieder bērniem!”, kam šogad izvēlēta tēma “Senie stāsti”.

30. jūlijs, 12:31
Gunta Saule
, 30.07.2017
lasīt vairāk
Tautas lietišķās mākslas izstāde “Latviskais gars” Komentēt
No 14. jūlija līdz 27. augustam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” būs apskatāma izstāde “Latviskais gars”, kurā apvienojušās visas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas, piedāvājot apmeklētājiem kvalitatīvu un daudzveidīgu tautas lietišķās mākslas izstādi.
18. jūlijs, 14:49
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”
Gunta Saule
, 18.07.2017
lasīt vairāk
Kokneses Ziņģe Komentēt
ZIŅĢĒTĀJU UN STĀSTNIEKU VAKARS
2017. gada 8.aprīlis, plkst.15.00
Kokneses kultūras nams


Kokneses folkloras kopa „Urgas”, kas dibināta 2005.gadā ar ziņģēšanas tradīciju pirmoreiz iepazinās Viļānos. „Ziņģētāju un stāstnieku vakars” Viļānos ir ziņģu dziedāšanas un stāstu stāstīšanas iedvesmotājs, kas arī koknesiešus pamudinājis saukt visus ziņģētājus un stāstniekus kopā. 2017.gadā "Kokneses Ziņģe" notiek jau 6.reizi
8. aprīlis
Koknese
Gunta Saule
, 08.04.2017
lasīt vairāk
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs atklāj apmeklētājiem restaurēto Liepājas ostas noliktavu Komentēt

Piektdien, 24. martā plkst. 14.00 Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzejā notiks restaurētās Liepājas ostas noliktavas “Bezdelīga” atklāšana.

24. marts, 14:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 24.03.2017
lasīt vairāk
Folklora pirms 120 gadiem un tagad: aizmirsti vārdi un jaunatrastas dziesmas Komentēt

18. martā plkst. 12.00 tikšanās ar folkloras draugu kopu “Savieši” izstādē “Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā iestāde” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī 32.

18. marts, 12:00
Rīga, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2017
lasīt vairāk
Dūdu darbnīcas Komentēt (9)
2017.gada sākumā plānojam organizēt praktiskās apmācības, kuru laikā interesentiem būs iespēja izgatavot dūdas.
1. janvāris
Drabeši
Gunta Saule
, 01.01.2017
lasīt vairāk
Pirmo bluķi Rīgā vilks Brīvdabas muzejā Komentēt
Bluķa vakars Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks 18. decembrī, no plkst. 13:00 līdz plkst. 17:00.
18. decembris, 18:00
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.12.2016
lasīt vairāk
Pasākumi Latvijas novados RSS
Tradīcijas ir pagātne, kas dzīvo tagadnē (No 31. jūlija 2016. līdz 6.augustam. ) Komentēt drukāt

Latviskās dzīvesziņas saiets “Trejdeviņi” - no 31. jūlija līdz 6. augustam risināsies Naukšēnos

Ikvienam ģimenes cilvēkam kaut reizi dzīvē ir gadījies aizdomāties – ka saspringtajā ikdienas ritmā ir nepieciešams atrast laiku, kuru pavadīt kopā ar ģimeni, turklāt izdarīt to saturīgi, nedeldējot kārtējā tirdzniecības centra grīdu vai negulšņājot pie televizora, jau kuru reizi skatoties kādu Holivudas lielfilmu.

Viena no šādām iespējām ir latviskās dzīvesziņas saiets “Trejdeviņi”, kurš no šī gada 31. jūlija līdz 6. augustam risināsies Naukšēnos, pulcējot līdz pat 350 dalībniekiem no visas Latvijas. Tā norišu klāsts ietver gan latviskās dzīvesziņas teorijas, gan praktiskās nodarbības, kurās var apgūt senos amatus, gan garīgās un fiziskās pilnveidošanas nodarbības, gan sportiskas aktivitātes, turklāt pasākumu programma veidota tā, lai ikviens saieta dalībnieks, neatkarīgi no vecuma, varētu piedalīties un atrast nodarbi atbilstoši viņa vecumam un interesēm. Viens no saieta mērķiem ir dzimtu stiprināšana, tādēļ saietā tiek piedāvāti īpaši noteikumi dzimtu pārstāvju, radinieku kopīgai dalībai, citiem vārdiem – īpaši gaidītas ir ģimenes, kuras noskaņotas kopīgo atpūtu pavadīt radoši, uzzinot un piedzīvojot daudz interesanta.

Tematiski saieta pamatā liktas latviskas vērtības – latviskās dzīvesziņas padziļināta izzināšana un apgūšana. Ir dzirdēts, ka esam viena no senākajām tautām Eiropā, ka latviešu valoda ir sena valoda, ka mums ir tautas Dainas, kādas nav nevienai citai tautai pasaulē. Bet vai šiem patosa pilnajiem vārdiem ir praktisks pielietojums? Ko mūsdienās nozīmē Latviskā dzīvesziņa? Imants Ziedonis, runājot par tautas dziesmu, ir sacījis: “trīs virzienus es ieraudzīju sev tautasdziesmā: paškopšanu, citkopšanu un idejas kopšanu”. Līdzīgi latvietības turēšana un kopšanu uztver arī saieta organizatori.

Latviskā dzīvesziņa ietver lietišķus ieteikumus visam dzīves ritumam. Tā māca cilvēkam būt veselam, priecīgam, laimīgam, dzīvot saskaņā ar dabas likumiem. Senču atstātais mantojums atklāj, ka viens no galvenajiem indivīda uzdevumiem ir apzināt sevi un savu vietu zem saules – ģimenē, dzimtā, tautā un cilvēcē. Cilvēks, kurš nevar sakārtot pasauli sevī, – nav spējīgs to izdarīt arī ārpus sevis. Vairums cilvēku, kuri līdz šim piedalījušies līdzīgos saietos izteikušies, ka nedēļas laikā gūtā iedvesma, enerģija un zināšanas nereti palīdzējušas tikt galā ar sarežģītām situācijām visa turpmākā gada laikā. Acīmredzot, nav nepieciešams “izgudrot divriteni” vai raudzīties pēc garīgām vērtībām ārpus pašu tautas un valsts robežām, viss nepieciešamais jau ir dots, atliek tikai to ieraudzīt, izprast un pielietot.

Par to, lai izdotos gan izprast, gan pielietot saieta laikā rūpēsies iespaidīgs lektoru un nodarbību jeb ritu vadītāju sastāvs. Katru dienu Rīta ritu sāks Agris Vanags ar uguns kūrumu – sirds degsmei. Viņa praktiskās nodarbības var dēvēt par latviešu jogu, kuras vingrinājumi apgūstami bez grūtībām arī tiem cilvēkiem, kam trūkst iepriekšējas fiziskas sagatavotības. Plašāk par bērnu attiecībām ar vecākiem, laulību un sevis izzināšanau, stāstīs latviskās dzīvesziņas kopēja Sarmīte Strautmane. Senatnē cilvēki zināja – lai sasniegtu veicamajam procesam pozitīvu gala rezultātu, ir jāsakoncentrē spēcīga doma. Par enerģētisko informāciju un citām saistošām lietām vēstīs dziednieks un baltu zīmju enerģētisko sistēmu praktiķis Viktors Kocēns. Pirts skolas “Lielzemenes” vadītāji pirtnieki Juris Batņa un Aelita-Vilde Batņa iepazīstinās ar pirts rituāliem un sniegs praktiskus padomus, savukārt lektors Gvido Tobis saieta laikā mācīs, kā iepriecināt sev tuvo cilvēku ar patīkamu masāžu. Lekcijas lasīs lieliski LU profesori - valodniece Janīna Kursīte un rektors Indriķis Mūrnieks. Šobrīd latviešiem ir svarīgi izprast savu vietu kopējā pasaules organismā, kur katra tauta pilda zināmu funkciju un ir neaizvietojama – uzskata mākslinieks-dizaineris baltu zīmju sistēmas speciālists Valdis Celms. Savā lekcijā viņš skaidros baltu zīmes. Savukārt par to kā saskatīt mūsu senču mantojumu kā vienotu sistēmu vēstīs latviskās dzīvesziņas praktiķis Roberts Šilings. Skanot baubeniem, dūkām, koklēm, stabulēm un varganiem kopā ar folkloras kopu “Delvi” varēs attīstīt sevī spēju ieklausīties, apjaust, iejusties un izzināt apslēpto, acīm neredzamo – katras lietas, parādības vai norises garu. Garantēta arī kopīga dziedāšana un iešana rotaļās. Saietā muzicēs arī folkloras kopa “Putni” – Ilze Kļaviņa un Māris Alksnis un citi. Kamēr bērni būs nodarbināti Prātnieku skolā tikmēr vecāki varēs doties uz sev interesējošiem ritiem, sākot no latviskās dzīvesziņas un vēstures līdz folklorai un teātrim.

]āatzīmē, ka organizatori parūpējušies, lai saieta dalībnieki ne tikai iegūtu pozitīvas emocijas un caur personīgu pieredzi izzinātu latviskumu, bet arī iepazītu saieta norises vietas (novada) kultūrvidi, vēsturi, dabu un cilvēkus. Būs iepēja doties dabā, izzināt novadu.

Ar Naukšēnu pašvaldības atbalstu un atsaucību saieta mājvieta ir Naukšēnu vidusskola un Naukšēnu muižā. Plašajās vidusskolas telpās un sporta hallē notiks nodarbības, bet Naukšēnu estrādē un kultūras namā dalībnieki tiksies ar speciāli aicinātiem viesiem un pulcēsies uz vakara pasākumiem – koncertiem, latvju dančiem izrādēm un citiem pasākumie.

Rakstnieks Andrejs Dripe reiz sacīja: “Mēs nevaram atļauties būt dumji. Lielai tautai viens miljons muļķu vairāk vai mazāk, tas nav tik svarīgi, bet mums katrs cilvēks no svara.” Tauta, kas spējīga nest savu kultūras mantojumu cauri gadsimtiem spēs pastāvēt cauri laikiem un neizputēt pārmaiņās. Šis saiets pierāda, ka vēlamies un esam spējīgi.

Uz tikšanos Naukšēnos!


Pieteikšanās un papildus informācija: www.saietstrejdeviņi.lv vai e-pastā: ,


Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
VILKU MĒNESIS

Baltu puķu ceriņš auga
Bāleliņa pagalmâ.
Tur saulite miglu meta,
Vaj bij ziema, vaj vasara.

>>><><<< 

Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu jau DIVPADSMITO!!! reizi organizē stendu pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX, kas notiks no 25. līdz 29. oktobrim notiks Polijā – Katovicē. Arī šogad Latvijas folkloras kustības dalībnieki ir aicināti pārstāvēt savu organizāciju vai mūziķu apvienību (vai arī piedalīties individuāli) šajā tradicionālās un pasaules mūzikas forumā, strādājot Latvijas stendā. Pilnu gadatirgus pasākumu programmu un detalizētu informāciju varat aplūkot šeit: https://www.womex.com/

Sīkāka informācija par līdzdalību Latvijas stendā - LMIC