STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2019.gada 16.-17.februārī Ventspils novadā

Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt (4)

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt (1)

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt (1)
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt (1)

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS
Divas folkloras dienas Rīgā Komentēt drukāt
Rīgas folkloras kopu koncerti ar dažu labu tālāku novadu kopu piedalīšanos nesa agrajam ziemas laikam gluži piemērotu nosaukumu – No Katrīnām līdz Andrejiem un norisinājās 27. un 28.novembrī VEF Kultūras pilī un Jāzepa Mediņa Rīgas 1. Mūzikas skolā.

Sestdien, 27.novembrī, VEF Kultūras pils Mazajā zālē skatuves fona „sienai” pārmests liels rūtiņu lakats, „austs” no košām zaļi zili sarkanu toņu lentēm. Pārējie akcenti nāk no tautastērpiem, maskām, mūzikas instrumentiem, svecēm, īstas rudzu maizes un putras, pīrāgu bļodas un visvairāk – no pašiem dziedātājiem, spēlētājiem, dancotājiem un tiem, kas vienkārši atnākuši svētkos kopā būt.

Programma tiešām labi salikta. To ievada LAIVA ar Pērkona dziesmām pateicībā par labo un siltuma dāsno vasaru. LAIVAS kokļu skaņām atsaucas RIJAS ļaužu kaladū!, durvīs klauvē ķekatas un izvēršas tradicionālā saspēle – gan lāča dancināšana, gan vilkam zeķu adīšana ar kazas un vilka mūžīgo spēli, nāves deja un pašās beigās arī āzīša sūri grūtais darbs dzirnavās, lai visi klātesošie tiktu pie saimenieces pīrāgiem. Bet RIJA tiek pie Folkloras biedrības Goda raksta, un ar to tad nu dodas uz nākamajām mājām, jo še jau klāt VILKI un atsaucas viņu rags.

Lai nu Dieviņš dod, ka VILKU Projām, jāiet! smeldze mums paliet tikai vīrišķīgi skopajās karavīru dziesmās, un visas citas cīņas un uzvaras notiek tēvu zemes garīgajā laukā un mūsu pašu dvēselēs. VILKI dzied par lakstīgalu vidzināšanu zobena galiņā, skaidro spaini zirga dzirdināšanai, meiteni, kas būs vai nebūs mūžiņam, bandinieka rudziem diža ceļa maliņā, par zirgiem un ceļu, un ik pa laikam ieskanas tā kā zvārguļi, tā kā zobena šķindas.

Karavīru tēma pāraug lūgšanā. Ar to savu devumu sāk Ogres ARTAVA un aicina visus droši atsaukties saucējām. Apsedz, Dieviņ, manu sētu! Arī Saule, Laima, Māra pie mūsu galdiņa. ARTAVAS jaunās meitenes koklētājas ir tās, kas arī no zāles atsaucas tam, kas notiek skatuves daļā, un nu uz viņām var plūst klausītāju mīļums, vēl jo vairāk uz kopas vadītāju un brašajām sievām, kas tik labi prot dziesmā sadzīvot ar nemanāmi pienākušo vecumiņu, jo tepat jau viņu jaunās dienas vēl iet pār kalniņu līgodamas, tik un tā atstādamas vēl katram latvietim vajadzīgās trīs lietas – darbu, darbu un darbu. Un Dieviņu palīgos. Pašu pēdējo puķi līgodama upe nes līdzidziedātājiem.

Piecas VILCENES nāk ar svecīšu liesmiņām, klusi skan veļu laika dziesmas. Ja VILKI dziedot karā jāja, tad nu sievas dzied par to, ka pietrūkst guņa kūrējiņa, brāļu un bāleliņu, par dvēselīti, kas aiziet pie Dieviņa dziedādama. Bet velēniešu gaidīšanas kulminācija ir Veratiesi veļu vārti. Mistērijas beigās nav vairs vietas kapsētā, un veļu upe pārplūdusi, atstājot katru savā pusē.

Meditatīvo noskaņu nomaina Andreja dienas dzīvesmiņa. Jaunu meiteņu deja, dziesmas, zīlēšana un stāstījums atraktīvā kopas ZVĪGZNA izpildījumā. Visi klātesošie var izvēlēties kādu no 4 apgāztām bļodiņām, un kas nu kuram zem tās paslēts - maize pārticībai, naudiņa veiksmei, gredzentiņš attiecību siltumam vai lupatiņa mierinājumam, ja gadās kādu dienu kā plikam pa nātrēm.

ZVĪGZNA noslēdz šo koncertu ar laipnu aicinājumu turpināt svētkus rīt citā koncertā. Gribētos paturēt abrkasīti no šodienassajūtām un ar tādu pat mīļumu pret notiekošo būt klāt citreiz.

Svētdienas dienas koncerts noris Jāzepa Mediņa Rīgas 1.mūzikas skolā, kuras direktora Valda Lastovska labvēlīgais un draudzīgais smaids staroja uz it visiem sanākušajiem – tas tika i dalībniekiem, i klausītājiem.

Koncerta vadītāja Helmi Stalte vēstīja, ka arīdzan Andreju laiks ir izmantojams kā izrādīšanās laiks, kad katrs nāk rādīt, ko viņš prot un var nodziedāt. Un kā pirmo pieteica „vecāko” kopu Skandinieki. Un Skandinieki nāca ar „dzīvajām dziesmām”, ar tām, kuras paši savulaik pierakstījuši un kuru teicējus pazinuši. Ar atmiņu stāstiem un ar dalīšanos mierā un mūzikā.

Berendejka izspēlējot vakarēšanas norisi vēstīja par to, ka senais Andreja vakars ir pēdējais skaļais ziemas vakars. Pēc tam sākas Ziemassvētku gaidīšanas gavēnis, kad aizliegts skaļi dziedāt un trokšņot.

Laiksne ar omulīgajām un bagātajām dziesmām atgādināja par lietām, kas daudzus aizvien iepriecina – par ciemos iešanu, mājās nākšanu un citām saviesīgām norisēm.

Vilkači ar daudziem tuvajām un zināmajām senlaiku karavīru dziesmām, apliecināja karavīru dzīvesveidu – i tālos un garos ceļus, i tumsu, kura palīgi rodami, i neaizvietojamo karavīra līdzbiedru kumeļu apdziedot.

Dimzēnsar stipro un maģisko Veltu Leju, kura arīdzan dzimšanas dienā tika godināta un sveikta, un ar Zemgales puses zemgaliešu pierakstītajām dziesmām.

Bārta – koša un skanīga, it kā aizmirsusi par ziemas laika klusajām un dūcošajām skaņu virmām. Ja citviet ir zināma vakarēšana, tad šai pusē vakarošana. Bārta arī aizved savai upei līdzi no paša sākuma līdz pat ietekai jūrā. Un par citām upēm arī bārtenietes dzied.

Svētdienas koncerta otro daļu vadīja Liena Teterovska un te nu vakara garumā ikkatrai kopai bija iespēja sev nākamo gadu zīlēt. Bet koncertu uzsāka Rīgas Budēļi ar stāstu un bildēm no Luža Bērziņa dzīves un darbošanās. Ludim Bērziņam tieši šogad apritējuši 140 un šai atcerei par godu Budēļi dziedāja arī viņa pierakstītās dziesmas.

Arhaiskā Iljinskaja Pjatnica ir kā enerģētiski kopā saturēts instruments - daudzbalsīgs un tai pat laikā šķietami vienkāršs, bet pilnasinīgs skanējums. Skaisti, jo tīri un dabiski.

Savieši ir visu paaudžu savējo kopums un prieks, ka kopa turpinās – ar gados jaunāko skanīgo dziedāšanu un jau ilggadējo dalībnieku aizrautīgu runāšanas un dziedāšanas prieku.

Jēkabpils Raksti – Vitas Tallas skolotājas rokas vadīti un iedvesmoti, jauneklīgi drastiski un kustīgi – i dziesmās, i dančos.

Rīgas Grodi Andrejos ieraudzījuši un sastapuši muzikantu dzirksti spēlēja un dziedāja jautrās, savulaik pašu pierakstītās danču melodijas.

Te nu kā turpinājums gluži likumsakarīgi – Maskačkas spēlmaņi, kas dažu labu nepacietīgāku klausītāju arī ierosināja uz dancošanu.

Aiz logiem jau tumsa un ielās iedegas spuldzes, vēl kāds vēlējās savu nākotni pazīlēt, bet lielākoties visos jau bij’ vēlme doties mājup. Diena pavadīta radoši, skanīgi un darbīgi, it visi pelnījuši uzņemt vakaru.

Zaiga Miķelsone, Saule Gunta
 

No Katrīnām līdz Andrejiem
Rīgas un novadu kopu koncerti VEF Kultūras pilī un Jāzepa Mediņa Rīgas 1.Mūzikas skolā 2010.gada 27.un 28.novembrī.
Foto: Inguna Vilmane un Kārlis Pakārklis
Bārta
Bārta
Bārta
Bārta
Berendejka
Berendejka
Berendejka
Berendejka
Dimzēns
Dimzēns
Dimzēns
Dimzēns
Laiksne
Laiksne
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Skandinieki
Vilkači
Vilkači
Komentāri
Pašlaik nav neviena komentāra!
Mans komentārs
Vārds:
Epasts:
WWW:
Komentārs:
 
atcerēties mani
LIELĀ DIENA

Spīdi nu saulīte
Lieldienas rītā
Zaļa ziedi zālīte 
Lielas dienas rītiņā

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos tīklos - www.draugiem.lv  un www.facebook.com

The Latvian Folklore Society

On the 11th of January, 2009, the leaders and activists of folklore groups, ethnographic ensembles and ethnic cultural centres from all over Latvia were gathered by the Latvian Folklore Society’s founding initiative group (Helmī Stalte, Andris Kapusts, Liāna Ose, Jeļena Jekimova) in Riga, the Cultural Palace of VEF to agree on the revival of the society and its’ official registration. Historically the organization was formed as The Latvian Folklore Society of Fricis Brīvzemnieks in 1989.

The main aim of the organization is to foster and support the activities of ethnographic ensembles, folklore groups, story tellers, musicians and other successors of immaterial cultural heritage. The task of the society is to successfully act in the field of folklore preservation by encouraging a competent dialogue between the nation’s tradition keepers and governmental organizations, thus, representing and defending the interests of the field.

This web-site publishes research in the area as well as interviews and descriptions of experiences. In the section “Folkloras kopas” (Folklore groups) one can find information and useful links to explore active groups in Latvia. Likewise, this site also distributes news on the most important happenings and events on the Latvian folklore’s stage. 

Jauno danču muzikantu nometne Koknesē

I.Gaiša Kokneses vidusskolā februārī norisinājās jauno danču muzikantu nometne. Trīs dienas skolā skanēja, rībēja un strinkšķēja dažnedažādi mūzikas instrumenti - kokles, blokflautas, vijoles, bungas, cītaras, kontrabass... Prasmīgu skolotāju vadībā 40 jaunie muzikanti no Rīgas, Zaķumuižas, Allažiem un Kokneses gan muzicēja, gan dziedāja, gan stāstīja paši pasakas un atgadījumus no dzīves, gan klausījās spoku stāstus, anekdotes. Gatavojāmies arī vasarā gaidāmajiem Skolēnu Dziesmu un Deju svētkiem, jo visiem kopā izdejot ROTAĻU PROGRAMMU ir daudz jautrāk! Vakaros bija danči. Noslēgumā katrs muzikants parādīja savu prasmi gan instrumentu spēlē, gan arī stāstīšanā vai dziedāšanā.

Lielās dienas gaidīšana un svētīšana Rīgā
Stāstu vakars Veļu laikā Koknesē

31.oktobra pievakarē, kad tumsa jau ietinusi pasauli, koknesieši nāca pulkā stāstus stāstīt.

Koklētāju gada saiets 2012.gada 8.septembrī norisinājās devīto reizi. Latgaļu sātā Dekšārēs pulcējās krietns skaits airzrautīgu un kokles spēlē iedvesmotu ļaužu.

2012.gada 14.aprīlī Lutriņos norisinājās trešais Kurzemes tautas muzikantu saiets - ar labdarības koncertiem, ar muzikantu saspēli, ar īsteni aizrautīgu un degsmīgu kurzemniecisko sparu bagāts.

Kokneses ziņģe piedzimusi!!!
2012.gada 14.aprīlī Koknesē norisinājās pirmā Kokneses ziņģe - ar cerībām uz otro, trešo, septīto... un vēl. Ar Ingunas Žogotas rosmīgo gādību, rūpēm un aizrautību.
Muzikantu nometne Zaķumuižā

No 2. līdz 4.decembrim Zaķumuižā sabrauca ap 80 jauno muzikantu! Uz muzikantu nometni!!! Tā nu jau ir ierasta un ļoti gaidīta tikšanās visiem, kas draugos ar folkloru, dziedāšanu, dejošanu, stāstīšanu un galvenokārt, muzicēšanu.

Latvijas Valsts dibināšanas 93.gadskārtas vakarā Rīgas Mazajā Ģildē bija pulcējušās folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem - Latgales CEIRULEITS, ŪZULIŅŠ un UPĪTES Etnogrāfiskais ansamblis, Vidzemes SENLEJA un VĒRTUMNIEKI, Zemgales DIMZĒNS, Kurzemes Alsungas un Jūrkalnes Suiti, TREJTEKA un TALSI, Rīgas GRODI, SKANDINIEKI un MASKAČKAS SPĒLMAŅI, lai kopā svētītu svētkus,  Latvijas dzimšanas dienu un daudzinātu latviešu tradicionālo dziesmu spēku, kuŗā, lai cik grūti laiki, mēs varam pasmelties.

Latvijas BALTICAs karogs svētku rotā
Latvijas BALTICAs karogs svētku rotā
Starptautiskie folkloras svētki „Rudynōji’ 2011”

2011. gada 24. un 25. septembrī Līvānu novads aicināja visus folkloras draugus uz Sarptautiskajiem folkloras svētkiem Rudynōji’ 2011, lai latvisko tradīciju garā iezīmētu rudens sākumu. Starptautiskie folkloras svētki „Rudynōji" Līvānos norisinājās jau trīspadsmito gadu.

Modraki
Modraki
Piemini Saules kauju Rudens Saustāvjos
Ikgadējā pulcēšanās Saules kaujas pieminēšanas vakarā pamazām kļūst par tradīciju. Šai gadā Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē Saules kaujas 775 gadu atcerei Dižkoncertā piedalījās ABRA, BUDĒĻI, DANDARI, GRODI un SKANDINIEKI.
Zaļās Dzīves skola Esplanādē

Divas nedēļas Rīgas Esplanādē kopā ar Rīgas un Latvijas novadu folkloras kopām paiet jaukā dziedāšanā un sadziedāšanā, danocošanā un sadancošanā, muzicēšanā, ieklausīšanās un līdzidarbošanās priekā.

GRODI - Rudzu lauka svētība
GRODI - Rudzu lauka svētība
Kurzemnieku diena Ikšiķlē
Sestdiena. Daugavas krasts. Zaļa zāle. Saulaina debess ar dažiem pāri ritošiem lietus mākoņiem. Līksmi un dziedoši ļaudis. Kurzemnieku diena Ikšķilē.
Ielīgošana Bastejkalnā 2011.gada 18.jūnijā
Cepu, cepu kukuli, ko braukt ciemā
Dienvidlatgales un Sēlijas novada bērnu un jauniešu folkloras svētki Līvānos
Lielā diena Rīgā - Arkādijā un Bastejkalnā
Lielās dienas Saullēkta gaidīšana un svētīšana Arkādijā, foto: Andrejs Broks, pilnu galeriju skatīt šeit, un dienas svinēšana Bastejkalnā, foto: Andris Kapusts, pilna attēlu galerija skatāma šeit
Ceiruleits - 20
2010.gada 27. novembrī Līvānu 1. vidusskolas folkloras kopa “Ceiruleits” ar jubilejas koncertu “Mana tautasdziesma” atskatījās uz 20 darbības gadiem.
XII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls Viesītē
2011.gada 12.-13.februārī viesītē norisinājās XII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls