Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.
Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00.
Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!
Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" - muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.
Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.
Inguna Žogota, Kokneses folkloras kopas URGAS vadītāja
Ceturtdienas vakarus, kurus agrāk sauca par piektvakariem, agrāk svētījuši un svinējuši... Arī 30.oktobra vakars tāds bija. DABA kopā ar koknesiešiem svētīja un svinēja veļu laiku. Svētīja un svinēja. Teica paldies senčiem un godāja tos.
Pie Dieviņa gari galdi,
Tur sēž pati mīļa Māra,
Villainītes rakstīdama,
Izrakstīja, saskaitīja,
Atdod Dieva rociņā...
Dziedājām, gājām rotaļās, kūrām ugunskurus, vārījām putru, dzērām tēju, izstaigājām taku takas pilsdrupās, godājām senčus, stāstījām stāstus un minējām mīklas.
Svētījām un svinējām.
Veļu laiks ir laiks, kad lauki un raža ir novākta, kad pagrabu plaukti ir piepildīti ar vasaras labumiem, lai tos baudītu ziemā. Tas ir laiks, kad varam teikt paldies. Teikt paldies, svētīt un svinēt. Tas ir laiks, kurā cilvēki, dažkārt pat paši negribot, lūkojas sevī dziļāk kā citkārt. Ielūkojas dziļāk savās dzīvēs un meklē atbildes uz jautājumiem, uz kuriem atbildes glabā viņu dvēseles... Senlatvieši stāsta, ka veļi atnākot uz māju, dod atbildes uz šiem jautājumiem.
Mēs svētījām un svinējām. Teicām paldies un saņēmām atbildes... kāds cits varbūt aizdomājās... vēl kāds cits - bija klāt...
Nākamgad atkal pienāks veļu laiks, un mēs būsim tur, Kokneses pilsdrupās, jo - ja kādu gadu tu esi to sācis darīt, tas jādara arī nākamgad. Tā tas ir gan veļu laiku svētījot, gan Lieldienās šūpoles karot, gan Jāņos pūdeli taisot. Nākamgad atnāc arī TU!
Veļu vakars Koknesē - fotogalerija
Liela nāca liela diena,
Mazas manas villainites;
Ko apsegšu lielu dienu
Ar mazàm villainèm?
[Rīgas apr. Lielvārde, Dainu skapis, 17035-3]
>>><><<<