XXI
STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS
norisināsies 2020.gada 15.-16.februārī
Līvānu novadā
Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.
Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00.
Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!
Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" - muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.
Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.
XVII stāstnieku konkurss Teci, teci, valodiņa 2013
Rīgas Latviešu biedrībā, 30. novembrī 2013. gadā 10.00
30. novembrī Rīgas Latviešu biedrībā sapulcēsies jaunie stāstnieki no visiem Latvijas novadiem, kas savu stāstnieka talantu, izteiksmes patiesīgumu un personības šarmu apliecinājuši 13 stāstnieku konkursa Teci, teci valodiņa 2013 pusfinālos - gandrīz pustūkstotis jauno stāstnieku, no kuriem finālam Rīgā izvirzīti 105 dalībnieki.
Aizsaulē aizgājusi Zenta Bērtiņa
Šis rudens mums iegadījies skumjš. 19.novembra agrā rītā Aizsaules ceļos aizgājusi ilggadēja Otaņķu etnogrāfiskās kopas vadītāja, īsāku vai ilgāku laiku arī citu Liepājas puses kopu un folkloras ļaužu stiprais balsts, sirdscilvēks, prasīga un nopietna skolotāja Zenta Bērtiņa.
Kurzemes vējos un smagos lauku darbos bērnībā un jaunībā stiprinātu raksturu, atbildību un pilnasinīgu attieksmi pret dzīvi, līdzcilvēkiem un darāmo darbu. Tādu viņu atcerēsies tie, kuri satikuši un kopā darbus darījuši, kopā dziedājuši un godus godājuši.
Zentas Bērtiņas šīszemes pēdējie godi - Bedības - 23. novembrī. Atvadīšanās pulksten 15 Liepājas Centrālkapu kapličā.
Vadiet mani dziedādami,
Nevadiet raudādami;
Lai iet mana dvēselīte
Pie Dieviņa dziedādama.
Lai gaiši dvēselītei Tai pusē ...
Arti Kumsāru Viņsaules ceļos vadot
Viesiem vien padzīvoju;
Viņa zeme, viņa saule -
Tā visam mūžiņam.
2013.gada 14.novembra agrā rītā Viņsaules ceļos devies ARTIS KUMSĀRS - viens no Latvijas dižvīriem, spēka un gudrības avots, tradicionālās kultūras aizrautīgs un degsmīgs kopējs, astoņdesmito gadu folkloras kustības viens no celmlaužiem, Skolotājs un padomdevējs daudziem. Čakls darba rūķis, - gan kultūras un mākslas, gan lauku dzīves un sadzīves labs pazinējs.
Vissirsnīgā līdzjūtība Arta ģimenei - dzīvesbiedrei Rudītei, bērniem, mazbērniem, tuviniekiem, draugiem, domubiedriem...
Mums nu īstenot Arta reiz domāto, bet toreiz nepateikto - „Dariet nu jūs tālāk...”
Vairāk par Arti Kumsāru lasiet - šeit
Projekts „Skaņu māja” tautas mūzikas festivālā „Dzīvā mūzika” Valmieras muzejā
Cāļus skaita rudenī. Šis teiciens jau izsenis apzīmē kāda garāka darba posma izvērtējumu, to, vai gala ieguvums ir piepildījis uz to liktās cerības. Šoruden noslēgsies un tiks izvērtēta apjomīga tradicionālo instrumentu spēles tradīciju atjaunošanas programma, kas ietver veselu pasākumu kompleksu, no instrumentu izgatavošanas darbnīcu izveides un meistaru apmācības līdz jaunu spēles pasniedzēju sagatavošanai. Strauji sarūkošie attālumi starp zemēm, ļaudīm, kultūrām, aizvien spēcīgāk aktualizē identitātes jautājumus – kas es esmu, no kurienes nāku, kādu mantojumu nesu sev līdzi. Šie jautājumi daudzās zemēs liek atdzimt interesei par savas zemes, reģiona, novada kultūras tradīcijām. Ar to skaidrojama arī pēdējā laikā aizvien pieaugošā interese par lokālajām muzicēšanas tradīcijām.
„Kāndla” Igaunijā
Ilga Porniece, Līvu folkloras kopas „Kāndla” vadītāja
Liels gandarījums līvu folkloras kopai „Kāndla” bija saņemt uzaicinājumu piedalīties somugru radu tautu 25.gadu jubilejas svētkos „Hõimupäevad 2013”. Šie svētki Igaunijā ir ļoti nozīmīgi un ik gadu festivāla noslēguma diena ir Igaunijas valsts svētku diena, kuras laikā tiek īpaši izcelts somugru radu tautu kultūras mantojums. Šogad mēs uzstājāmies piecos koncertos Pērnavā un tās apkaimē. Jaunu pieredzi ieguvām, uzstājoties bērnudārzos. Bija interesanti salīdzināt viņu un mūsu bērnudārzus, ieinteresēt mazos bērnus ar stundu garu programmu – dziesmām, rotaļām un stāstiem par piejūras ciemiem Tārgales pagastā Baltijas jūras piekrastē, kurā vēl jaušams senais līvu gars.
STĀSTU VAKARS Veļu laikā...
Inguna Žogota, folkloras kopas "Urgas" vadītāja,
arī stāstu stāstītāja
Katram ir savs stāsts... gan tev, gan man... mums katram. Tikai - vai mēs tos stāstām vai paturam pie sevis. Kad sanācām 31.oktobrī uz stāstu vakaru Kokneses kultūras namā, es teicu, ka katram no mums aiz muguras stāv vēl citi ļaudis... tēvs, māte... bet viņiem atkal katram savs tēvs un māte, un vēl un vēl. Un tā nu sanāk, ka tie ir mūsu dzimtas stāsti, kas sarindojās viens aiz otra. Viens nopietnāks, cits jautrāks. Bija stāsti par pašiem, bet bija arī stāsti par kaimiņiem un radiem... Stāstu varoņi? Gan cilvēki... gan lopiņi... gan zobi... Viss bija. Dzērām tēju un stāstījām stāstus! Stāsti arī tu! Pastāsti saviem bērniem kādu stāstu, ko viņi vēl nezina! Pastāsti! Un pajautā arī viņiem stāstu! Mūsu stāstu vakarā stāstīja visi, gan tie, kam sirmi mati, gan tie, kas vēl pat skolā neiet. Trīs stundas pagāja nemanot. Masku laiks ir klāt... No Mārtiņiem līdz Meteņiem. Lai izdodas!
Jaunie muzikanti Ropažos
Inguna Žogota, kokles skolotāja
Skolēnu rudens brīvdienas dažiem I.Gaiša Kokneses vidusskolas folkloras kopas "Tīne" bērniem un arī Zaķumuižas "Oglītēm", Rīgas "Koklei", "Krullai" un "Ciguzim", Allažu "Tiptaiņiem" un Madonas "Madaviņai" sākās neparasti.
Ar muzikantu nometni Ropažos. Tā notika no 25.-27.oktobrim. Skaļi un skanīgi bija gan Ropažu tautas namā, gan Ropažu Ekoskolā. Kopā ar 72 jaunajiem muzikantiem bija 10 skolotāji.
Ainu Salmani Aizsaules ceļos vadot
Dziesmā dzimusi, dziesmā sirdsgudrību, zināšanas un savas tautas dzīvesziņu smēlusies, dziesmā dzīvojusi. Dāsni to citiem devusi, rādījusi, mācījusi ... Nu dvēselīte ceļā uz citām mājām, uz citu sauli... Vēl mirkli šeit, atvadīties no tuvajiem, šīs zemes ceļabiedriem, no mīļajiem dziedošu ceļa vēlējumu, gaismas vēlējumu saņemt, lai dvēselītei vieglāk Tos Citsaules un zvaigžņu ceļus atrast un staigāt, Tos pavedienus ritināt, pa To garo pupu Debesīs kāpt. Lai gaisma dvēselītei!
Šai rudens Veļu laikā esam saņēmuši skumju ziņu - 26. oktobrī Viņsaules ceļos devusies Aina Salmane Siguldas folkloras kopas SENLEJA dibinātāja un ilggadēja vadītāja.
Izvadīšana 1. novembrī plkst. 13.00 no Siguldas novada Kultūras centra. Atvadīšanās no plkst. 12.00.
Vissirsnīgākā līdzjūtība meitai Andai, citiem tuviniekiem, mīļajiem skolniekiem, domubiedriem, draugiem.
Veļu vakars mūsmājās
Sestdien, 26. oktobrī, Rīgas folkloras kopas aicina pieminēt un godināt savus priekštečus un dzīves skolotājus veļu vakarā. Rudens laika vakarēšana ar dziesmām sveču gaismā notiks Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē plkst. 18.00.
"Laikā, kad daba un cilvēki gatavojas ziemas sagaidīšanai un aktīvais vasaras darbu cēliens aiz muguras, ikviens vairāk var atvelēt laiku sevis un pasaules izzināšanai, pārdomām par laika ritējumu, dzīves likumsakarībām, cikliskumu, atmiņām un saskarsmei ar senčiem. Jau izsenis šajā laikposmā dzimtas pulcējās kopā savās mājās, lai godinātu priekštečus – atcerētos un pieminētu labos darbus sarunās, dziesmās, teiku stāstos, mīklās un rotaļās", pasākuma būtību raksturo tā organizatori.
Aicinām ikvienu sestdienas vakarā uz Rīgas Latviešu biedrības namu, lai šo jauko tradīciju izdzīvotu kopā ar Rīgas folkloras kopām.
Ar Rīgas domes atbalstu sarīkojumu rīko Latvijas Folkloras biedrība.
Veļu laikā
Vīru kopa VILKI aicina uz Rudens laika vakarēšanu 11.oktobrī pl. 19.00, IMANTĀ
Veļu vakars Ritumā
18.oktobrī plkst. 18.00 Kultūras un Tautas mākslas centrā RITUMS (Vecrīgā, Jaunielā 29a) uz Veļu vakaru aicina SKANDINIEKI
Veļu vakars Brīvdabas muzejā
18.oktobrī no pkst.18:00 Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā Hernhūtiešu saiešanas namā un Vidzemes sētā Veļu vakars folkloras kopas „Grodi” vadībā.
Veļu vakars Katlakalnā
VEĻU VAKARS Katlakalna Tautas namā ceturtdienas vakarā 31.oktobrī plkst. 19.00.
Visi mazi krūmi raud,
Vasariņu vadīdami;
Priedes, egles, tās neraud,
Tās mūžam zaļas stāv,
Tās mūžam zaļas stāv,
Lai ir ziema, lai vasara.
/2820-2, Sasmaka (Ārlava)/