Aktuāli RSS

Kur koklētājs, tur brīvs gars Komentēt (1)

Viļānu novada Dekšāres pagasta „Madžuļos”, kur tagad mājvietu radusi biedrība „Latgaļu sāta”, savulaik dzīvoja pazīstamais etnogrāfisko kokļu meistars Donats Vucyns. Pēc viņa grieztajām koklēm deviņdesmitajos gados 200 km attālo ceļu no Rīgas mēroja folkloras entuziasti no visas Latvijas, kā  arī latvieši no ASV un Kanādas. Uz meistara darinātajām koklēm spēlē Ņujorkā, Toronto, arī Baltkrievijā, Lietuvā un Nīderlandē. Donatampieder viedie vārdi: „Kur kokle, tur koklētājs, kur koklētājs, tur brīvs gars”.


Jaunajā sezonā! Komentēt (1)

Klāt septembris. Vasara aizsteigusies, šķiet tik īsu brīdi bijusi. Un tomēr tā nesusi mums tik spožus un dziesmotus notikumus. Tā mums bijusi ražīga vasara - mūsu divdesmit piektā starptautiskā Folkloras festivāla BALTICA vasara. Ar sadziedāšanos un sadejošanos, atkalsatikšanos ar seniem draugiem un iepazīšanos bagāta. Tie bijuši dāsni un atdevīgi svētki. Šo atdevību esam jutuši gan no folkloras kopu vadītājiem un dalībniekiem, gan pašvaldībām. Gan no tām pašvaldībām, kas bijušas festivāla uznēmējas, gan no tām, kuŗas savu folkloras kopu līdzdalību visiem spēkiem balstījušas ne tikai tās vienas nedēļas laikā, bet allaž, jo Baltica jau nesākas Balticas dienās un arī ne Balticas gadā. Zināmā mērā Baltica notiek visu laiku, no vienas Balticas līdz nākamajai. Lai arī ne tikai Balticas dēļ ir radušas un dzīvo folkloras kopas, - gribas ticēt, ka to pamatmēŗķis un iedvesmojums slēpjas pašā nepieciešamība piedzīvot dzīvu tradīciju, tomēr zināms atskaites punkts, gan pašām folkloras kopām, gan skatītājiem un klausītājiem šie starptautiski svētki tomēr ir.


Muzejā notiks latgaliešu kāzas Komentēt
Rakstniecības un mūzikas muzejā trešdien, 22. augustā, plkst. 19:00 notiks latgaliešu kāzas ar „īstiem” bryuti, bryutganu, vedejtāvu, vedejmõti, krystamõti, krystāvu, podruškõm, brõlinīkīm (folkloras kopa Grodi) un citiem kāzu viesiem.

XI Starptautiskā Danču nometne Ropažos Komentēt
no 26. līdz 29. augustam Ropažu kultūras un izglītības centrā, Ropažos, Sporta iela 2/k.2,

Programmā latviešu, lietuviešu, igauņu, franču, dažādu citu Eiropas tautu un senās dejas, kontaktimprovizācijas nodarbība, ieskats tradicionālās dziedāšanas pamatos.
Vairāk informācijas: http://www.folkdance.lv/lat/2012/8/26/275-dancu-nometne-ropazos
Pieteikuma anketa šeit: http://www.folkdance.lv/lat/pieteikuma-anketa
 
Nometnes vadītājs – Valdis Putniņš
Tālr: 26514627
 

Tradicionālā mūzika. NVO iespējas nozares attīstībā Komentēt

Semināra programma
2012. gada 25. augsutā, Saldus kultūras centrā,  
Brīvības ielā 16, Saldus

 
 15:30 – 16:00  Ierašanās un reģistrācija, kafijas pauze
 
16:00 – 16:40  Tradicionālā mūzika, muzicēšana un deja mūsdienu Eiropā (Māra Pinka, Mag. hum.;  LU lektore)
 
16:40 – 17:10  „Tradiconālās mūzikas NVO daži citzemju pieredzes stāsti" (etnomuzikologs Ilmārs Pumpurs, Mag. art.; Pārdaugavas tautas mūzikas biedrība)
 
17:10 – 17:30  „Biedrības „Kursas vārti” darbības mērķi un to īstenošanas pieredze”
(Sarma Ūpe, biedrības „Kursas vārti” valdes priekšsēdētāja)
 
17:30 – 18:00  Diskusija par aktualizētajiem jautājumiem

Nemateriālā kultūras mantojuma pienesums nacionālajai attīstībai un izaugsmei – kultūra attīstības izrāvienam Komentēt

Starptautiskā folkloras festivāla Baltica-2012 pirmā diena bija veltīta nopietnām sarunām, diskusijām par tradicionālās kultūras lomu un nozīmību tautsaimniecībā, tautas labklājībā. Diskusijas temats „Nemateriālā kultūras mantojuma pienesums nacionālajai attīstībai un izaugsmei – kultūra attīstības izrāvienam”.

 


Šogad Latvijas Universitātē uzņem jaunos folkloristus Komentēt

Līdzās divām galvenajām ievirzēm – literatūrzinātnei un valodniecībai – Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes bakalaura studiju programma „Baltu filoloģija” gadu no gada pārmaiņus piedāvā arī teātra zinātni, lituānistiku vai folkloristiku. Šogad kārta ir specializācijai folkloristikā.

„No dainu un pasaku pētniecības folkloristika ir attīstījusies par 21. gadsimtam atbilstošu disciplīnu, kuras uzmanības lokā ir gan klasiskās folkloras un tās moderno interpretāciju pētniecība, gan mūsdienu pilsētu vai virtuālās vides folklora – subkultūras ar savām ieražām un rituāliem, zīmēm un simboliem, gan daudzas citas parādības, kas rodas un attīstās šodienas apstākļos,” skaidro Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Folkloristikas un etnoloģijas katedras vadītājs, asociētais profesors Valdis Muktupāvels.

 


Ārzemju stāstnieku Kolina Makalistera un Judītes Aleksandras meistardarbnīca Komentēt

2012. gada 3. jūlijā 10.00 – 14.00 Rīgā, Strūgu ielā 4.

Uz meistardarbnīcu, kas notiek „Baltica 2012” ietvaros, aicināti visi, kam ir interese par mutvārdu stāstu stāstīšanas tradīcijām mūsdienu pasaulē, sevis pilnveidošanu, stāstīšanas pasākumiem un stāstnieku kopienām.

  


Folkloras deju un mūzikas festivāls „Pa Pēteriem” 2012 Komentēt

2012. gada vasarā, no 29.jūnija līdz 1.jūlijam Jelgavā un Rīgā notiks trešais starptautiskais folkloras deju un mūzikas festivāls „Pa Pēteriem”. Festivāla saimnieki – Latvijas Universitātes folkloras deju kopa „Dandari” un folkloras kopa „Dimzēns” no Jelgavas, kā arī jauniešu folkloras ansambļi „Poringė” un „Linago” no Lietuvas.
 


Jāņu ielīgošana Bastejkalnā Komentēt

19. jūnijā, plkst. 18.00 – 21.00

Pļavās jau uzziedējušas īstās Jāņuzāles, bet ozoliem šogad ir izplaukušas īpaši lielas un skaistas lapas – Visums un daba gatavojas vasaras saulgriežiem! Arī Latvijas Folkloras biedrība gatavojas svētkiem un aicina visus, kas vēlas godam sagaidīt Jāņa atnākšanu, uz vērienīgu ielīgošanu un tradīciju meistarklasi. Kopā ar tradīciju prasmju zinātājiem un folkloras kopām no Rīgas un novadiem dalīsimies pieredzē, kā iekārtot Jāņa kalnu, salikt ugunskuru, pagatavot plostiņus, lāpas, ugunsratus, nopīt vainagus, apdziedāt pretējās puses līgotājus, veikt Jāņu rituālus.

Jāņu ielīgošana Bastejkalnā notiks otrdien, 19. jūnijā plkst. 18.00 – 21.00. Piedalās Rīgas folkloras kopas GRODI, VILCENES, DANDARI, IĻJINSKAJA PJATŅICA, KRULLA, VILKAČI, BERENDEJKA, RIJA, RĪGAS DANČU KLUBS, MASKAČKAS SPĒLMAŅI, KARAGOD, Katlakalna RĀMUPE, Saulkrastu  DVĪGA, Salacgrīvas CIELAVA

Jāņu ielīgošanu Bastejkalnā ar Rīgas domes atbalstu rīko Latvijas Folkloras biedrība.

Informācija –
www.folklorasbiedriba.lv
e-pasts
Jelena Jekimova 28363035
Andris Kapusts 26063277

KALENDĀRS
DIEVAM, DABAI, ATELPAI- 2024





 

Latvijas Folkloras biedrība sociālajos medijos
 
ZIEDU MĒNESIS