XXI

STARPTAUTISKAIS MASKU TRADĪCIJU FESTIVĀLS

norisināsies 2020.gada 29.februārī -1.martā

Līvānu novadā


Starptautiskais masku tradīciju festivāls fb
 

Starptautiskais folkloras festivāls BALTICA
 


CIOFF Latvijas Nacionālā sekcija

Gaviles
Aicina iegavilēt VII Latvijas postfolkloras festivālu “Gaviles”! Komentēt

Pirms postfolkloras festivāla “Gaviles” galvenā koncerta, visiem interesentiem būs iespēja apmeklēt bezmaksas iegavilēšanas koncertus.

Improvizācijas meistarklase ar Danu Indāni, kā arī koncerts ar grupām "Balssbalss" un "Jāņoga" - 23. martā “Kalnciema kvartālā”; koncerts ar grupām “Teikas muzikanti“ un “Skandi“ - 28.martā, Alus darbnīcā “Labietis”. 

25. oktobris
Gunta Saule
, 25.10.2018
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Lielās dienas sagaidīšanu Komentēt (1)

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz pavasarīgu Lielās dienas sagaidīšanu 18. martā no 12.00 līdz 16.00. 

18. marts, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!” Komentēt

Šo svētdien, 18. martā, no plkst. 11.00 līdz 13.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiāles pagalmā Ieriķu ielā 43A notiks Lielās dienas sagaidīšanas svētki “Spīdi nu, saulīte!”. Ieeja pasākumā bez maksas.
 

18. marts, 11:00
Rīga, Ritums (filiāle Ieriķu ielā 43)
Gunta Saule
, 18.03.2018
lasīt vairāk
Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums Komentēt

Pirmais Latvijas postfolkloras festivāla Gaviles iegavilēšanas pasākums – 16.martā plkst. 19.00, kafejnīcā Spiikiizi!

Sarunas par postfolkloru ar etnomūziķi Ēriku Zepu. Uzstāsies postfolkloras grupa Daba San!

16. marts, 19:00
Kafejnīca Spiikiizi
Gunta Saule
, 16.03.2018
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ METEŅA SVINĪBĀM Komentēt
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz jestrām Meteņa svinībām 11. februārī no 12:00 līdz 16:00. Metenis ir ne tikai pavasara vēstnesis un jauna gada sākums, bet arī gada līksmākie svētki un lielākais ķekatu laiks. Arī Brīvdabas muzejā šajā dienā neiztikt bez maskošanās, dančiem un rotaļām, radošām darbnīcām un gardā Meteņa cienasta.
11. februāris, 12:00
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 11.02.2018
lasīt vairāk
Postfolkloras festivāls GAVILES izsludina pieteikšanos grupām! Komentēt
Ja esat mūziķi, kas izpilda tradicionālo mūziku mūsdienīgā veidā, tad aicinām jūs pieteikties dalībai festivālā "Gaviles"!
Jau VII gadu Spīķeru koncertzālē 6.aprīlī norisināsies postfolkloras festivāls "Gaviles" ar šī gada tēmu - "Pa Saulei" .
16. janvāris, 23:32
Spīķeru koncertzāle
Gunta Saule
, 16.01.2018
lasīt vairāk
Grupa DABA SAN aicina uz muzikālu Ziemassvētku stāstu PUZURPASAKA Komentēt (1)

Postfolkloras grupa "Daba San" aicina uz "Puzurpasaku" -  muzikālu un latvisku Ziemassvētku stāstu ģimenēm. Koncerts notiks otrdien, 19. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē (Kaļķu ielā 1).

 

19. decembris, 19:00
RTU Mazā zāle
Gunta Saule
, 19.12.2017
lasīt vairāk
BRĪVDABAS MUZEJS IELŪDZ UZ ZIEMAS SAULGRIEŽU SVINĪBĀM UN BLUĶA VAKARU Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz līksmām Ziemas saulgriežu svinībām un Bluķa vakaru 17. decembrī no 13:00 līdz 17:00. Svinību viesiem būs iespēja izzināt sezonālas tradīcijas, piedalīties bluķa vilkšanā un radošajās darbnīcās, dziedāt, dejot un iet rotaļās kopā ar folkloras kopām, kā arī nobaudīt karstu tēju un Ziemassvētku garšas pie ziemīga ugunskura.

17. decembris
Latvijas Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs
Gunta Saule
, 17.12.2017
lasīt vairāk
Brīvdabas muzejs aicina uz Mārtiņa dienas svinībām Komentēt

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Mārtiņa dienas svinībām 12. novembrī no 12:00 līdz 16:00. Lielajiem un mazajiem svētku viesiem būs iespēja piedalīties maskoto gājienā, ļauties jestriem dančiem kopā ar folkloras kopām, gatavoties ziemai ar sezonālām darbnīcām, apskatīt košo gaiļu izstādi, izmēģināt veiksmi umurkumurā un, protams, nobaudīt Mārtiņdienas gardumus.

12. novembris, 12:00
Gunta Saule
, 12.11.2017
lasīt vairāk
Tradicionālās dziedāšanas Atklātā meistarklase Komentēt

Sestdien un svētdien Viļakas novada Upītē notiks tradicionālās dziedāšanas meistarklases, kuras vadīs etnomuzikoloģe Zane Šmite. Svētdien, 22. oktobrī, 14.00 uz atklāto meistarklasi aicināts ikviens interesents.

22. oktobris, 14:00
Upīte
Gunta Saule
, 22.10.2017
lasīt vairāk
Aktuāli RSS

Andrejdienas stāsti Komentēt

Latviskās dzīvesziņas lekciju cikls Komentēt

Saiets „TREJDEVIŅI” un Latviskās dzīvesziņas biedrība ”SAULESRITS”
aicina uz LATVISKĀS DZĪVESZIŅAS LEKCIJU CIKLU

Šai lekciju ciklā apskatīsim baltu pasaules uztveri, lūkosimies uz pasaules notikšanu ar mūsu senču acīm, apskatīsim latvisko dzīvesziņu kā sistēmu, kā mūsu senču mums atstāto zināšanu kopumu, un to darīsim ar konkrētu mērķi – iegūt zināšanas un praktiskas iemaņas, kā dzīvot labāk, kā ikdienas dzīvē pielietot senču sakrālās zināšanas, lai sasniegtu dzīves mērķus. 


III Latvijas Stāstnieku konference Komentēt


Šogad konferences rīkotāji īpašu uzmanību pievērsīs stāsta saistībai ar vietu – vietēja mēroga tradīciju izpausmēm valodā, vietas nozīmei cilvēka identitātes konstruēšanā, dažādiem skatupunktiem uz vienu un to pašu vietu, lietu vai cilvēku, kas ir pamats dažādiem stāstiem par vienu un to pašu.


Savākts bagāts Latgales līgavas pūrs Komentēt

Ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda, A/S Latvijas valsts meži un Dagdas novada pašvaldības finansiālu atbalstu, pateicoties Dagdas novada iedzīvotāju atsaucībai, kopīgiem spēkiem par godu mūsu valsts simtgadei 2016. gadā tika iesākts locīt Latgales līgavas pūrs.

19.novembrī Latvijas simtgades goda pasākums Dagdas KC sākās ar svinīgu 100 tā priekšmeta ielikšanu Latgales līgavas pūralādē. Pasākuma apmeklētājus sagaidīja izstāde, kurā varēja redzēt visus pūralādē ieliktos 100 priekšmetus, kas saistīti ar Dagdas novadu un attiecināmi uz Latgales līgavas 19.gs.vidus pūru.

 


Latvijas simtgades rīta ieskandināšana Turaidā un citviet. Latvijā un pasaulē Komentēt

11. novembra sadziedāšanās "Vai tādēļ nedziedāju?" Komentēt

Tuvojas Mārtiņi Komentēt

Veļu laiks, īpašais senču pieminēšanas laiks pamazām noslēdzas. Izrit... Tas ir bijis, kā allaž salīdzinoši kluss un rāms. Arī dabā iestājas dziļš miers. Graudi un koku lapas saslēpjas zemes un apcirkņu dzīlēs. Un Saule līdzi sēklām, graudiem un ziediem slēpjas ar vien vairāk - dienas sarukušas īsumā, un tās pašas vairāk Saulīte un arī viņas nakts pavadonis Mēness vairāk pavada mākoņos. Saulīte slēpjas... Arī Saulīte veļos, kā saka mūsu dziesmas un ticējumi. Tuvojas Mārtiņi. Mārtiņos ziemai vārti vaļā. Mārtiņos Dievs trešo aukstuma akmeni met upē. Mārtiņos sākas gada tumšākais laiks.

Par Mārtiņu svētīšanu ir daudzi un dažādi ticējumi. Līdzīgi kā citiem svētkiem - ir zināmas un it kā pierastas lietas un darbības, bet gan jau arī Mārtiņos ir atrodami dažādi izpausmju veidi, kas vēl nav līdz galam atklāti un atskārsti. Gan jau ir vēl rekonstruējamas atjaunināmas lietas arī Mārtiņu svinēšanas sakarā.

Folkloras kopas Latvijā, ceram arī viņā, - Amerikas un tepat britu zemes krastos un ieplakās gan jau Mārtiņus svinēs ar vērienu. Par to, kā un kur, - rakstīšu un stāstīšu šeit, mūsu Mārtiņu gaidīšanas un svētīšanas rakstā. Un aicinu katru, kas Mārtiņus svētīs rakstīt un dalīties un arī piedalīties.  

(Ziņās izmantoti sarīkojumu rīkotāju publicitātes foto un attēli no Uģa Nasteviča krājumiem)


Rīgas Danču klubs svin 30 gadu jubileju Komentēt

Dievaines - 2018. Veļu vakari Latvijā un latviešos Komentēt


Latviešu tautas tradīcijās īpaši nozīmīgs ir senču jeb veļu kults. Daudz tiek domāts par tiem, kuri mīt viņā saulē, - viņu pieminēšana un godināšana, pateicība viņiem ir katra cilvēka visdziļākā nepieciešamība un goda lieta. Latviešu apziņā vienmēr un jo īpaši svarīgos dzīves brīžos kopā ir gan tie, kuri Šaisaulē, gan tie, kuri Viņā pusē, Viņsaulē – līdz ar to dzimtas robežas un arī kopīgais spēka un radošuma lauks un tā avoti ievērojami paplašinās. Mūsu dienās līdzās dzimtu mantojuma apzināšanas līmenim arvien izteiktāku svaru iegūst arī kopējā tautas spēka apzināšanās caur senčiem, kā arī tāda īpaša šķautne kā gararadinieku tuvības apzināšanās un viņu radīto, darināto un mums atstāto. Rudens vakaros saskarsme ar viņsaules senčiem ir īpaši saistoša, - pati daba un Visums abu pasauļu saskarsmei ļauj notikt vieglāk.

Jau vairākus gadus Veļu vakari tiek svētīti gan dažādās folkloras ļaužu kopienās, gan dievturu draudzēs un saimēs. Te esmu apkopojusi tos dažādos Veļus vakarus, kuros katrs, kurš vēlas, var pievienoties un veltīt savu pateicību senčiem.. 


Zemgales novada savdabība Komentēt
VEĻU MĒNESIS

Atminiet, labi, ļaudis,
Cik augšā, cik zemē;
Cik augšā sīku zvaigžņu,
Cik zemē akmentiņu.